Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 30 Eylül 2015
İsmail AYBEY
İsmail AYBEY kimdir?
Allah'ın yarattığı bir kulum işte...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Seçim Yaklaşırken...
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerine bir ay gibi kısa bir süre kaldı. Şimdiden seçim araçları başladı reklamlarına. Mitingler neyse de bu araçlarla sokak sokak gezme işini hiç anlamış değilim. Bana gereksiz bir gürültü gibi geliyor. Çünkü seçmenlerin kafalarında hemen hemen oy verecekleri yerler belli. Velev ki belli olmasın, otobüsle, dolmuşla mahalle mahalle gezen partililer ne derece oyunu arttırabilecek? Belki her seçim için söylenir ama bu seçim dönemi biraz çetin geçecek gibi.

  İktidarda olan Ak Parti, ilk defa Recep Tayyip ERDOĞAN'sız seçime girecek.

Partiyi kurup bu günlere gelmesinde katkısı olan, Ak Partiyi Ak Parti yapan Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı olunca koltuğunu Ahmet DAVUTOĞLU'na bıraktı. Bu durum Ahmet DAVUTOĞLU için büyük bir imtihandı. Çünkü Recep Tayyip ERDOĞAN'ın yerini doldurmak elbette kolay değil. Profesör unvanı olan Davutoğlu da iyi bir lider elbette ama seçmenin nabzını tutabilecek mi, zaman gösterecek.

  Diğer yandan, iktidar partisi alternatifsizliğini korumaya devam ediyor.

Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisinin ittifakı, sağ seçmen için bir sinerji sağlasa da oy oranlarına bakıldığı zaman düşük etkiye sahip oldukları görülüyor. Şayet MHP de bu oluşuma katılsaydı mevcut oluşum yüzde yirmi sınırını rahatlıkla aşabilirdi. Hani sosyal medyada çok paylaşılan bir söz var: Birleşirsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz. Ama MHP bu işe yanaşmadı.

  Ana Muhalefet Partisi CHP Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, ilginç seçim vaatleriyle gündeme geldi. Bir zamanlar Genç Parti Genel Başkanı Cem UZAN da bu vaatlerle küçümsenmeyecek bir oy kazanmıştı.

CHP'nin iktidar olmaya pek umudu olmadığından bu vaatleri vermek elbette zor olmasa gerek. KILIÇDAROĞLU konuştukça aklıma Temel ile Dursun'un bir fıkrası geliyor.

  Dursun, Temel'e soruyor: Ula Temel. Cebinde 500 Lira olsa bana verir miydin? Evet demiş verirdim. Peki ya 100 lira olsa. Yine evet demiş. 50 Lira olsa? Yine evet. Peki demiş Dursun, 10 Lira olsa? Temel demiş bu sefer vermezdim.

  Ula Temel demiş, sen 500'ü verdin, 100'ü verdin, 50'yi verdin de 10 Lirayı mı bana çok görüyorsun?

  Temel demiş, 'Cebimde 10 Lira var da o yüzden hayır dedim'

  Yani insanın olmayan ya da olmayacak bir şeyde vaatte bulunması kolay da iş başa gelince o kadar da kolay olmasa gerek.

  HDP'ye gelince. Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 9,76 gibi bir başarı sağlayan HDP'nin barajı geçme ihtimali mevcut. Şayet doğu illerimizde Ak Parti'nin oylarından HDP'ye kayma olursa bu ihtimal gerçekleşebilir. Fakat bu durumda Ak Parti tek başına iktidara gelemeyebilir. Hatta bazı kesimler durumun böyle olup Ak Parti ve HDP'nin koalisyon yapacağına inanmış durumda.

  Seçimin neler getireceği net olarak elbette bilinmez. Fakat şu da bir gerçek ki, koalisyon hükümetleri bu ülkeye pek fayda sağlayabilmiş değil.

  Şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.

  Tek muradım, layık olanların layık olduğu makamlara gelebileceği, demokratik bir seçim gerçekleşmesi.

  Sağlıcakla kalın.   
2015-05-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları