Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
Güllü MIZRAK
Güllü MIZRAK kimdir?
GÜNAHSIZ KELEBEK Roman'ının yazarı.
  YAZARIN SAYFASI
İnsanın fıtratı, Allah'a kul olmak
Her insanın kendine göre sıkıntıları, sorunları, dertleri ve belki de hastalıkları vardır. Sıkıntı anında sabır göstermek, Tebliğ ve Tevekküllü davranmak gerekir.

"Öyleyse sen yüzünü Allah'ı birleyen ( bir hanif) olarak dine, Allah'ın o fıtratına çevir ki, insanları bunun üzerine yaratmıştır" (Rum suresi, 30. Ayet) İnsanın fıtratı, Allah'a kul olmak ve Allah' a güven üzerine kuruludur.

"İnsanlar, sadece " iman ettik" diyerek sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?" (Ankebut suresi, 2.Ayet) Allah,  insanlardan gerçek ve samimi bir iman istemektedir. Allah inancı olan insanların vazifeleri, Allah'a  kulluk ederek, Kur'an okuyarak, namaz ve zikir ile sınırlı değildir. Aynı zamanda, haset, kin, gıybet, nefret, düşmanlık gibi başkalarına zarar verebilecek hareketlerden kaçınmayı ve iyilik yapmayı emreder.

"Ey iman edenler, bir kavim başka bir kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdır. Kadınlarda kadınlarla alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdır. Kim tövbe etmezse, işte onlar zalim olanların ta kendisidir" 

Allah (cc): "Sabredenlere karşılığı ihesapsız ödenecektir."(Zümer. 39,10) buyurmaktadır.Sabır Peygamberlerin erdemidir.Hz Eyyüb (as) hastalık ve ardından gelen yoksulluk karşısında şöyle dua etmişti. "Bu dert bana dukundu, Sen merhametlilerin merhametlisisin." ( Enbiya. 21, 83) hayatta olumsuzluklar karşısında telaşa kapılmadan, suçlu aramadan Allah'a sığınmak gerekir.

(Hucurat suresi, 11. Ayet) " O, amel( davranış ve eylem) bakımında hanginizin daha iyi ve güzel olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstün ve güçlü olandır, çok bağışlayandır"  ( Mülk suresi, 2. Ayet ) "Ey iman edenler, Allah'tan korkup sakının ve sizi O'na yaklaştıracak vesile arayın. O'nun yolunda cehd edin.(çaba harcayın) umulur ki kurtuluşa erersiniz" ( Maide suresi, 35. Ayet)

Bir insanı  kurtarmak, bütün insanlığı kurtarmış kadar sevap kazandırır. Allah katında  iyilik karşılıksız değildir. Kötülükte cezasız kalmayacaktır. İyi insan olabilmek için  çaba harcamalı ve Allah'ın Rızasını kazanabilmek için yaşamalıyız. Allah herkese Kur'an ahlakı ile yaşamayı nasib etsin. Herkesin ibadeti kendine, sevabı da kendinedir. Kul hakkı almaktan Rabbimize sığınalım. Şüphesiz ki Allah, çok affeden ve bağışlayandır. 

"Allah'ın Rahmeti sayesinde sen onlara karşı yumuşak davrandın.Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için Allah' tan bağışlanma dile.Karar verip azmmettin mi artık Allah' a Tevekkül et.(O'na dayanıp güven) Şüphesiz  Allah tevvekkül edenleri sever." (Al-i İmran 3,159)


Dünya için ahiretinden vazgeçenler: para, servet, şan, şöhret peşinde rant elde etmeye çalışırken yanı başında açlıktan ölenleri görmezden gelenler. Mevki makam hırsı ile  yetim ve hakkı  alan, kadına ve çocuğa eziyet, zulüm, işkence edenler ve katledenler. İstedikleri kadar ibadet etsinler, ibadetleri nafiledir.....

"Onlar gösteriş için ibadet ederler" ( Maun suresi) Rabbim onları da hidayete erdirsin. Şu güzel ayların Hikmeti ve Hürmetine Rabbim, dualarımızı kabul etsin.  (Birbirinize  çokça dua ediniz. Çünkü: Allah katında, kimin duası makbuldür bilinmez) Vatan'ın nizamı ve birliği, huzur ve  barışı temennimdir. Ayrıca kimlerin ne derdi ve sıkıntısı varsa: Rabbim, şifalar ihsan etsin ve kurtarsın.
   
2015-05-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları