Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 19 Mayıs 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
TYB Gezisi ve Uluslararası Öğrenci Buluşmaları
Geçtiğimiz Cumartesi günü iki önemli etkinlik aynı güne denk gelince uzun süre ne yapacağıma, bu güzel etkinliklerden hangisine katılacağıma bir türlü karar veremedim.

Beni; TYB Konya Şubesinin Sarıveliler gezisi ile Konya Şehir Meydanında İki Doğu İki Batı ve Uluslararası Mevlana Öğrenci Derneklerinin düzenlediği Öğrenci Buluşmaları programlarının aynı günde icra ediliyor olmasının derin üzüntüsü sarıverdi.

Zira hangisine katılmaya karar versem, diğer etkinliğe katılamamam gibi bir sonuç ortaya çıkıyordu. Ben her iki etkinliğe de katılmayı candan arzu ediyordum ama maalesef birini tercih etmemden başka çıkar yol yoktu.

Yaptığımız istişareler sonucu gönlümü yurdundan yuvasından, ana - baba ocağından ayrı Konya'da eğitim yapan 3 bin misafir öğrencinin katılacağı Uluslararası Öğrenci Buluşmalarında bırakarak, TYB'nin Sarıveliler gezisine katılma kararı almış oldum. 

***  ***  ***

İki Doğu İki Batı Öğrenci Derneği ile Uluslararası Mevlana Öğrenci Derneği, Konya'mızda misafir olarak eğitimlerini sürdüren 3 bin yabancı öğrenci ile ilgilenme, onları Ensar anlayışı içinde kucaklayarak muhtemel şer odaklarının eline düşmekten koruma gibi önemli bir görev icra eden ve aynı gaye uğrunda faaliyet yapan iki sivil toplum kuruluşudur. 

Bu derneklerin düzenlediği çok sayıda eğitim ve sosyal faaliyetleri bir yana bırakırsak, senede iki defa düzenlenen iki büyük etkinliklerinden birisi eğitim öğretime başlanması dolayısı ile yapılan öğrenci buluşmaları, diğeri de Mayıs ayı içinde yapılan ve misafir öğrencilerin kendi kültürlerini sergilediği Uluslararası Öğrenci Buluşmalarıdır.

Konya Şehir Meydanında icra edilen faaliyet ile ilgili daha sonra aldığım geniş bilgi ve faaliyetin güzelliğinin dile getirildiği anlatımlar, katılamamamın verdiği üzüntüyü daha da derinleştirdi.

Çok değişik ülkelerden, değişik ırklardan, değişik renklerden ve değişik dillerden olan öğrencilerin İslam kardeşliği anlayışı içinde bir arada bulunuyor olmalarını, kalplerinin aynı gaye için attığını ve kardeşçe kucaklaşmalarını hayal bile etmek gözlerimizi yaşartan çok güzel bir tablodur. 

Bu tabloyu oluşturan İki Doğu İki Batı ve Uluslararası Mevlana Öğrenci Dernekleri ile bunların bağlı oldukları federasyon olan UDEF ve bu güzel faaliyetlerin sponsorluğunu üstlenen TÜGVA yöneticilerine sonsuz teşekkürler. İyi ki varsınız, iyi ki bizlere bu güzellikleri yaşatıyorsunuz. 

***  ***  ***

Kaç tanesine katıldığımı şu anda bilemediğim, kardeşliğin ve dostluğun zirvesinin yaşandığı TYB gezileri hep birbirinden güzel, birbirinden anlamlı olmuş ve muhteşem sonuçlar elde edilmiştir.

Sarıveliler gezisi de böylesine güzelliklerle dolu bir gezi oldu. Bu gezi, Allah'ın yarattığı doğa ile iç içe olunan ve gözlerin bakmaya doyamadığı harika bir tabiat tablosu güzelliğinin seyredildiği şahane bir gezi oldu.

Sarıveliler Milli  Eğitim Müdürü Musa Dalkılıç'ın daveti ve TYB Konya Şubesi'nin organizesi ile gerçekleşen bu gezinin sonunda; Hadimi hazretlerinin türbesini bir kere daha ziyaret etme, Sarıveliler'de yapılan fidan dikme törenine ve uçurtma şenliğine katılma, Sarıveliler'de bizim de bir fidanımızın olması, tabiat yürüyüşü ve o güzelim doğayı, al gözüm seyreyle diyerek doyasıya temaşa etme gibi oldukça büyük kazanımlarımız oldu.

Göktepe mevkii, Köristan bölgesi ve Göksu deresi çevresi, içinde tarihi alanların da bulunduğu görülmeye değer yerler. Buraların görülmesi, çeşitli etkinliklere katılmamız, yayık yaymamız ve en sonunda da, Göktepe Yatılı Ortaokulu öğrencileri ile bir arada bulunmamız ve gözleri ışıl ışıl olan geleceğimizin mimarları çocuklarımızla sohbet etmemiz, her türlü yorgunluğumuzu alıp götüren unutamayacağımız şahane bir günün geride bıraktığı güzellikler oldu.

Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur beyin yaptığı ev sahipliğine de değinmeden geçmek haksızlık olur. Ekibimize büyük ilgi gösteren, Sarıveliler ilçesi ve yaptığı faaliyetler ile ilgili geniş bilgiler veren ve de yıllardır hasret kaldığımız güzel bir köy kahvaltısı ile bizleri buluşturan Belediye Başkanı Hayri Samur beye şükranlarımı sunuyorum. 

TYB' nin her gezi programını iple çekiyoruz fikrimizi pekiştiren harika bir etkinliği de böylece geride bırakmış olduk. Bu güzellikleri yaşamamıza vesile olan Musa Dalkılıç hocamız ile TYB Konya Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu kardeşime ve geziye katılan tüm dostlara sonsuz teşekkürler. Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.

NOT: Kanal 42 TV Hasbihal programımda bu hafta, Prof. Dr. Saffet Köse hocamla, Ticari Ahlakımız konulu bir hasbihal yapacağız İnşallah.

Pazar günü saat 11.00 de ekrandayız efendim.
   
2015-05-16
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları