Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
AK Parti'nin Başarısında Temizlik Etkili Olacak
AK Parti'nin tek başına iktidar olma geleneği yüksek bir ihtimalle bu seçimde de devam edecek. Bugünün şartlarına göre olması gerekende budur.
Çünkü mevcut muhalefet partilerinden hiçbirisinin bu ülkeyi idare edebilecek kapasitede olmadığı açıkça sırıtıyor. Bu sebeple bunlardan mitoz bölünme ile açığa çıkan yeni reaksiyonlarında fikir bazında farklı bir duruş sergileyememeleri ve her an verdikleri açıklar yüzünden başarılı olmaları imkânsızdır.
Bir örnek isterseniz, CHP'de bir zamanlar yıldız gibi parlayan ve ayrılarak Anadolu Partisi'ni kuran Emine Ülker Tarhan'ın geçenlerde bir demecini dinledim. Kendi siyasi geleceğini o da rakiplerine veryansın siyasetiyle belirlemeye adamış. Ortada ne projesi var. Ne de ekibi var.
Öte yandan adına milli ittifak denilen ve birçoğunun bıyık altından gülerek izlediği muhteşem Mustafa ikilisi de öyle bir görüntü veriyorlar ki ikisi sahneye çıkmış. Ama belirli sayıda seyircisi olan sahnenin arka planı bomboş gibi. Sanırsınız ki kazara iktidar falan olsalar memleketi sadece ikisi idare edecekler. Peki, bunların ekibi var mı? Görüntüye bakılırsa o da yok. Eğer ekipleri, kendilerini ölümüne destekleyerek alkış manyağı eden ve fikir tartışmalarında, sosyal ortamlarda kısacası her yerde kendileri dışında kalanları ötekileştiren fanatik zevatsa, memleket kara kara günlere kaldı. HDP bile bunlardan daha tutarlı siyaset yaparak hiç tanımadığı sevgi dilini kendine paye edindiğine bakılırsa tespitimin yanlış olmadığını anlarsınız.
Şimdi AK Parti niçin bu seçimi de başarır? O konuya odaklanmak ta yarar var.
AK Parti, 12 yıldır süregelen ve genelde mevcut isimler ya da yakınlarından müteşekkil olan teşkilat yapılarıyla ya da milletvekilleri ile seçim hareketine yeltenseydi, başarısında ciddi bir düşüş oranına şahit olabilirdik. Ama kemikleşen ve kendini bulundukları makamın fatihi sanan zavallıların temizlenmesi ile bu risk büyük oranda aşılmıştır. AK Parti'nin başarıdan başarıya koşmasında ferdi anlamda ciddi katkıları olmakta nimetlerinden dibine kadar yararlananlar çok iyi temizlendi. Temennimiz, çömezlerin bu geleneği devam ettirmek yerine kendilerine emanet edilen bu sıfatın hakkını vermek ve doğrudan yana olmayı benimsemeleri olacaktır.
Çünkü kendilerinden önceki ağabeyleri bugün pek hayırla anılmıyor ve sevilmiyorlar. Onlar, günün birinde yapıştıkları organdan başarılı bir operasyonla ayrılarak bünyenin temizleneceğine inanmıyorlardı. Kendi kafalarına göre ahbap-çavuş muhabbetleri, kuzu partileri ile saltanat sürüyor, kendilerinde bir ayrıcalık algısına kapılıyorlardı. Bugün tam olarak temizlik sağlanmış olmasa da araya karışanların ya da hasbelkader orada kalanların bunu yalaka yapılarına borçlu olduklarını ifade etmeliyim. Yüzlerinde ki gülümsemeleri, haset yapıları yüzünden yeni sistem rayında giderse o metastazlarda eninde sonunda temizlenecektir. Onlar kendilerini iyi bilirler.
Bu arada sınırlı sayıda temiz olanlarını tenzih ediyorum. Sistemin içinde olup ta pisliğe bulaşmamış kardeşlerimi buradan selamlıyor ve kendilerine yaşamlarında hayırlı başarılar temenni ediyorum.
Bir zamanlar bende bir teşkilat üyesiydim. Şimdi dışarıdan verdiğim destekle daha huzurluyum ve daha eminim. Çünkü içeride ki yapı cihetinden hareket ederseniz, maazallah başbakan bile gözünüzde kötü bir şahsiyete dönüşebilir. Ama dışarıda onların alt dallarda ki yağdanlıklara nispeten daha samimi olduğunu çıplak gözle daha net görebilirsiniz.
Hele bir tanesi vardı. Kim olduğunu boş verin. İşi bitip gitse de gazetede hakkında çıkan yazılara şahit olduğu zaman adamı nedense ciddi bir korku sarıyor ve sağa sola saldırıyordu. Baktım ki o da biraz tırmanışa geçmek istedi. Ama rabbimin sillesi öyle sert idi ki kendisi bile ne olduğunu anlayamadı. Belki cukkalarla haşır neşrinde gereken hedefe ulaşmış olabilir ama o noktayı Allah'a bırakalım. Bir daha ne bu hâlihazır siyasi mecrada ve gelecekte hiçbir siyasi oluşumda esamesi bile okunmayacak. Evet, doğruyu yapmış, zamana bırakmıştım. Yine hesaplarını gördü.
Neden mi kızgınım? Vallahi bunlar çok hafif ifadeler...
Bir yerde karşılaşıp ettiğimiz muhabbeti bile dillerine dolamışlar. Ülkemiz ve dünya hakkında konuştuklarımızın adına istişare denilmesinden bile rahatsız olmuşlar. Hani ben kimim ki onların yanında? Onlar koskoca makam sahibi büyük insanlar, etraflarında yığınla şaklaban ve yalaka kol geziyor. Alkışlar dersen havada uçuşuyor. Ben kendileriyle dünya siyaseti başta olmak üzere fikir teatisinde bulunabilecek çapta biri miyim(!)
İşte gün geldi devran döndü. Bir kısmı Sayın Davutoğlu sayesinde temizlendi. Daha artıklar var. O artıkları da bu vatandaş süpürecek.
Kibir ve gubuz abideleri size sesleniyorum!
Bulunduğunuz yere, mekâna ve duruma bir bakın.
Sözün özüne gelecek olursak, işte AK Parti en doğru hareketi, bu türleri temizleyerek 2015 Haziran seçimlerini büyük oranda güvence altına almıştır. Gidenin yapıştığı ve kolayca bırakmadığı vekil koltuklarında bile ciddi revizeye giderek vatandaşın; duygularını, bakış açısını ve aklını yoranlara dur dedi.
İşte AK Parti, yeni yüzlerle yoluna devam edecek. Bunun adı da başarıdır.

    
2015-05-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları