Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gurbet, hayat, köy
Bir garip gurbete gitmiş gör başına neler gelir diye başlayan türk halk müziginin eşsiz ezgisini taa eskilerden dinlerdik, rametli sn.Yıldıray cınardan...
Bir yigit gurbete gitse gör başaına neler gelir,
Garip sılayı andıkca yaş gözüne dolar gelir.,
Anadoluda gurbet cok sıkca baş gösterirmiş...
Kah asker ocagına diye gidermiş  anadolu insanı, aileden ayrılıkların ilk basamagıdır asker ocakları, ailelerin gurbet youlunu ilk keşfeden aslen hem askerlik hemde genc kızların bi şekilde başka başka yerlere gelin gitmesi ile almış başını gurbet havaları.
Hem annemi hem babamı ,ben köyumü özledim,,,ucanda kuşlarrra selam söyleyin,, ben köyümü özledim, ,diye havada ucan kuşlarla selam iletmiş, hayata umut baglamış,teaaa gök yüzünde kendi halinde sıcak sıcak memleketlere yol alan dünyadan habersiz ucan habersiz turnalara,habersiz leyleklere kırlangıclara, güya onlar havada bi yerden bi yere yerlere gider her yıl mevsime göre sıcak yerlere giderler bu göcmen kuşları havalar serinlemeye başladımıyani kış ayı yaklaştımı daha sıcak başka ülkelere göc ederler bu her bahar her sonbaharda devam eder.
İşte bu hayatın akışı ile anadolu insadı da umut etmiş havada ucan turnalara kimi zeman anasına kimi zeman da habersiz yavuklusuna,kimi zeman da o uzak kaldıgı torpaklara selam yollamış ezgilerle türkülerle.
Gurbet zeman icinde  şekil degiştirmiş.
Ekmek parası gecim derdi cogalan nüfüs ile iş aş egitim,derken soyal hayat da genişlemiş.
Dün eline az azık alıp en yakın şehir,e koşmuş girmiş bi farpikaya,yada kiremit cıkan o ocaklara sıcaklarda kah torpak,cekmiş,traktörlerle kah bag beline,kah şeker pancarından elde edilen şeker,in ilk farpikasına girmiş,veya dünyaya ilk beyat kaput bezini dokumuş amelikan bezi denir,ya olmamış koyun yününü el emegi ile işleyip deve kervanları ile uşak halısını yollamış diyarlara.
O zemanlar gurbet daha icat olamamış emma yaşanacak hayat her zeman her yerde olsada kalabalıklaşan genc nüfüs iş aş yetmez olmuş.
Derken gurbetin dünyaya acılımı olan acı vatan alamanya ile tekrar yeni,bir gurbet yolculugu başlamış ,,Anadoludan,,.
Evveeliii askerlille başlayan ve ve gen kızların başka köylere başka şehirlere göc ile az cok bilinen bu görbet daha cok bilinen olmuş.
İletişim haberleşme teknolojinin  cagır actıgı bir dönem gurbet ile cag atlamış.
Zenginlerin variyatlı ailelerin sahıp oldugu pilli radyoların,kurmalı garamofon taş plakların,gecit yapytıgı eski zemanlardan yankılanır dı.
Başın öne egilmesin aldırma gönül aldırma,,
Agladıgın duyulmasın aldırma gönül aldırma,,
Gurbet bu ya nasıl olacek o metttup yolluyon memlekete okutacak insan bulameyolar ya köyün imamı ya varsa muallim ve ya okumuş
insan bulmak dert namesini dinlemek zor yıllarda zor muş zorrrr..

İşte şekil degiştiren hayat bazen insanın başını öne egse,de ileriden teaaa uzak sinalarden gelen ses ile hemencecik uyanıp bismillah deyip.
uyanan ve jendine gelen ,,Anadolunun yigit insanları dagılmış  dünyanın her bölgesine kök salmış vatanını unutmadan oraları vatan bellemiş her nekadar da buruk  olasada oralara kök salmış.
Senede bir iki aylıgına anca gelebilmiş bazen iki senede üc senede gelebilmiş o acı gurbetten,ama her uzak kaldıgı gunlerde her senelerde
yaşamından hayatından geçmişinden bi sayfayı alıp koparmış hayat,her bi  izine geldiginde her bi hoş  beşten sonra hal hatır sordugu,en yakın dostları akrabaları,hatta ana baba ,veya ebe dede,yani hasım akrabaların ne hastalıgını duyabilmiş,ne vefatlarına yetişebilmiş.
Duysan ne yazar bilsen ne yazar el buu gurbet bu elbet bi bedeli olacak bu gurbetin işte teaaa gen kızların gelin olduktan sonra söyledigi ezgi
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar,,
Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler,,
Demişler demişler de hayat böyle yapcek bi şey yok,elden alacan ele verecen kural bu bu yaşantıya ayak uyduracaksın yaşamın kuralı bu.
Tabi zor oldugu icin bu ezgiler dile geliyor.
Zaman icinde yaşam okadar gelişiyor teknoloji gelişiyor ama gurbet hasreti ve ekonomik yaşam bir türlü moderleşemiyor.ve bu ezgileri her daim karşı daglara bakıp ovalara bakıp hep hayellerimizdeki genclik ve o sıcacık tertemiz aile ortamında kıt kanat gecinip gittigimiz fakir ama mutlu günlerimiz geliyor.
O da bizim hülyamız mış ki tüm cocuklara hep aynı bu uzun havaları bu dumanlı havaları cocuklar anlamaz offfff ulunnn offf demez yaktın be gurbet bizi bunca gencligimi,aldın ne başımda sac koydun ne gözümde gözluk koydun gepe genc aldıgın şu delikanlı yagız ,,Anadolu,,yigidinden den geriye hastalıkların bin türlüsünü kapmış gurbet garkına kahrolmuş ne şehirli olmuş ne köylü olmuş iki arada bir derede kalmış, da kendi kendine.
Daha yaşanacak günler var aldırma gönül aldırma.
Deyip hanımm şu benim tansiyon hapını ac karnına unutmadan bi atayaım deyip sızlanmak ile günlerimizi geciriyoruz yarı hasta yarı iyi deyip sürünün en arkasınan giden yaşlı sürü sıgıntısı gibi hayata dutunmaya calışyoz.
Beyyy ezan vakti galdi hadi camiye dogru gitde bi eş dost görüsün sersenişi ile günlerin bir biriri ardına gectigi gurbet günleri.
Arabanın birinden gelen ezgi gene damarlarıma taze kan getiriyor ..
Daha yaşanacak günlerimiz var aldırma gönül aldırma,,
Başın öne egilmesin aldırma gönül aldırma,,
Her yigidin her bir insanın gurbet ve daha şatrlarda iyi bir yaşam icin coluk cocukların egitimi ve gelecegi icin katlandıgı gurbet ve sıkıntılara,hayat bazen gülüyor bazen bahar yagmutları gibi kah güneş kah gök gürültülü saganak yagıyor.
Dünyanın her bir yarine dagılmış tüm gurbet dostu ,,Anadolu,,erbabının hasretlik ceken gönlü buruk  yigitlerine selam olsun gizli gizli göz yaşı dökseniz de anadan yardan ayrı kalsanız da bazen ekmek  parası bazen vatan borcu derken hayatın gercekleri ve yaşam bi şekilde sizi de böyle sınava tabi tutuyor.
Tüm insanların aynı eşit bi şekilde mutlu huzurlu  oldugu bi dünya umudu ile.
İlim uşak köyüm kırkadan mayıs ayının son haftasında coşan gök gürültülü saganak yagmur bereketi ile şenlenen köyüm ve cevresi secim havasından, cok ektigi bugdeyin arpanın,nohut,un bag bahcenin hayatı,gelecek umutlara gelecek dostlara gelecek şehrü ramazana kavuşmak icin dua ediyoz,her ne kadar köyümüz imamı ibram hocam, bu aralar hoş sohbeti ilke kahvecimiz tekinin demli cayı ile hayat bulan şenlenen köyümden selam saygılar bizden salıcakla kalın haftaya görüşmek umudu ile.

Üstadımmmmm.   
2015-05-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
E. Gencer
2015-08-03 21:17:10    ip: 88.227.227???
Gösterişten uzak ,içten ve yalın yazılarınızın devamı dileği ile.Selamlar.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları