Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kah Filistin, Kah Arakanlı Müslümanlar...
Kah Filistin, Kah Arakanlı Müslümanlara Köyden Bakış

Siz baharın bu kadar coşkulu renkli hızlı yagmurlu yemyeşil cıvıl cıvıl oldugu bir bahar daha hatırlıyonuz mu?
Şimdi eski tüfeklerden şu ses duyar gibiyim.
Siz bizim zamanımızdaki baharları bi göreydiniz, ne baharlardı amma ne bahardı.
İşte gecmiş zeman olurki bazı hatıralar gün yüzüne cıksın.
Zeman zeman eski  zemanları yaşamış şimdilerde kuytu köşelerde yaşlılıgın, yalnızlıgın, hastalıgın ve hafıza kaybının yaşandıgı ehtiyarların bazılırı varki, arasıra aklı gelip gecen, yaşlı tüfekler var, onlar bi başladımı anlatmaya deme galii.
Böyle yagmurlu bahar havalarında cocar insan  bi dost arar bi arkadaş arar.
Camdan şöyle bakar hava yagışlı,evlerin camlarına ciseleşen yagmur damlaları insanı alıp götürür.
Bu yagmur damlaları insanın göz yaşlarına ne kadar benziyor.
Şu an dünyada ne kadar insan şu billür gibi damlayan göz yaşlarını ne icin döküyordur.
Halbuki şu gök semadan süzülüp gelen her bir damla rahmet olarak aşagıya iniyor.
Ama ya insan göz yaşları,da öyle mi.
Bakın cevre alem dünyaya .
Denizin ortasın hic bir ülke tarafından kabul edilmeyen o saf tertemiz insanların haline..
Nedir ki sucları..
Ülkelerinde ki  ic karışıklıklardan  ve ırkcı yaklaşımlardan,faşizan,yönetimlerin baskısından,adil olmayan insan haklarından,daha özgür bi yaşam.,Tüm dünyanın tüm aydın avrupanın,tüm gelişmiş modern ülkelerin gözü önünde müslüman olmaları tek ilgisizlik sebebi, arıkanlı müslümanlara yapılan bu görmemezlik duymamazlık,agırdan alma durumu.
Okyanusun ortasında caresizlik icin de aclık saglıksız,düşmüşler,,UMUT,, tacirlerin eline.
Öyle bekliyorlar acep bi duyan olurmu diye..
Modern dünyanın gözü önünde beş milyona yakın suriyeli,ıraklı,ve daha başka bircok zorda kalan insanları kabul etmiş bir ülke.
Ama dünyaya örnek olamamışız demek daha cok bu gibi sosyal zor durumdaki insanlara yardım etmek icin cok caba sarf etmemiz gerek.
Bakın şu filistinde tüm dunyanın bilipte bilmek istemedigi  anbargo.
Tüm dünyanın gözü önünde acık  hava hapishanesi olarak kayıt altında.
Nefes alıp vermeleri ve yedikleri ictikleri her bir hareketleri kontrol altında yaşam la kalım icin dünyadan gelen yardımlarla yaşama tutunuyorlar.
Her bir ülke gerek müslüman olsun gerek olmasın herkes kendi meşrebine göre filistin sorununa cıkar ilişkisi adı altında farklı bakış sergiliyor.
Filistin yönetimini anlamak icin az dünya siyaset arenesında popturi yapmak gerek.
İrametli yaser arafat ne kadar ugraştı ama özgür ,Filistin hayali hep rüyalarda kaldı.
Ama konjoktor denen bi yapı,bi anlayış bi kelime var ki işte konjoktör poyraz gibi sık sık yön degiştiryor ve ne taraf güclü ise o yöne dönüyor.
Alooo bu işlere senin aklın ermez sen daha cocuksun deyor.
Dogru dogru biz lübnan ic karışıklıklarını  tee dürzi lider veli canbolat ile filistin kurutuluş örgütü lideri yaser arafat ile onların arkalarınfarklı oluşumların destegi ile ve taraflı birleşmiş milletler  genel kurulunda başkanı kurt valdeyimin (avusrtulya,lı) objektif gibi olsada amarika güdümünde oldugu.
Kendi torpaklarında başka bir devletin doguşunu icine sindiren mazlum filistin halkı bu karmaşık dünya yapısı icinde daha uzun bi süre
izole olarak yaşamak zorunda ,belki tarih tekerrür ederde insanlar demokrasiyi insan haklarını daha bi güzel yaşar.
Ve bu dünyada niye müslümanlar son bi asırdır hep mazlum hep göz yaşı niye niye.
Hep şü eski ingiltere cumhurbaşkanı,asker genelkurmay başkanı olmuş ve birinci dünya harbi ve ikinci dünya harbini yaşamış oalan.
Sn.Churchil Roosvelt'e.tee o zemanlar söylemiş oldugu söz..
Bu osmanlı var ya aha bu osmanlı tam biz altıyüz yıl onları yiye yiye bitiremedik.
Bunları yemeyle bitmez bunlar, bunları birbirine düşürüp, kırdırmak lazım yoksa bunlar bitmez bitmez,demiş bu bi rivayettir ,ne kadar dogru bilinmez galii.
İşte müslüman nerde olursa olsun cahıllık kültürsüzlük,egitimsizlik,okumamışlık,modernize olamamış. islamiyeti kavrayamamış,anlamakta herkes kendi meşrebine  göre algılamış ve durum icler acısı.
İstanbulda topkapı sarayında gezinti ile yada muhteşem süleyman dizisinin entikalarıyla,veya o kaca mimar sinan eserleri ile tıngırdamak la.
olsa iş ne kadar kolay da..
Hadi galii dostlar İlbert ortaylı hocaya saygısızlık olacak tarih kim biz kim deaa denizin ortasında kalmış yüzlerce arıkalnlı müslümanları kimse duymaz görmez,birleşmişmilletler olagan toplantı yapmış,hep mış muş sonuc denizin ortasından tüm dünyanın gözü önünde insan tacirlerinin  acımasız bırakıp gittigi ve tüm dünyanın kılını kıpırdatmadıgı ölüm haberlerinin geldigi bu corafyada sem kim oluyon galiii.
Bahar yagmurları  yaga dursun hatay amik ovasında hasat başladı bile bicer döverler carkları calışıyor,darısı tüm ülkemize ege ye akdenizze trakya ya doguya kazasız belasız hayırlı hasatlar.
İlim uşak tan köyüm kırkadan bahar yagmurların coşkusu ile köylünün buruşuk yüzü az biraz şükür ile güler oldu allah tahılı anbara koymayı eşle dostla  yemeyi nasip etsin dostlar ramazan ayı yaklaşıyo ya mevlitler hayırlar,dügünler ardı ardına geliyor galii köyüm de ve heryerde hala domuz sürüleri, ve mazıları hürce hic kimseyi takmadan avare avare yeni ekim nohutları karıştıra dursun,köy imamı ,İbram hocam ve köy sakinlerinin koyu sohbeti bu aralar dinlenir dinlenir,
Bu hafta da bu kadar en derin selam sagılar bizden olsun galii kalın salıcakla haftaya görüşmek dilegi ile.
Üstadımmmm.   
2015-05-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları