Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Takkeli Dağ Etkinliğimiz...
Takkeli Dağ Etkinliğimiz ve Sağlıklı Yaşam Kuralları

Her yıl mayıs ayının son haftası düzenlemekte olduğumuz katılımı gayet yoğun Takkeli Dağ Tırmanış Etkinliklerimizin üçüncüsü de başarıyla gerçekleştirdik. Hafta sonu hava yağışlıydı. Ama katılımcılarda bir istek ve heyecan vardı. İşte bunu karşılıksız bırakmamak için tırmanışa geçtik. Fakat katılımın daha yoğun olmasını arzu etsem de istenen sayıya bir türlü ulaşabildiğimi söyleyemem.
Sayımız olumsuz hava koşullarını bahane ederek aldığımı mazeret cep aramalarına rağmen 82 kişiydik. Benim gönlümden geçen katılım adedinin en az bin kişi olmasıdır. Ama sayımız ya onlu ya da yüzlü rakamlarda kalıyor. Çünkü bizim insanımız hafta sonları genelde uyumaya odaklıdır. Hayırlısı olsun.
Fazla uykunun insan vücudunu daha da hantallaştırdığı bilinen bir hakikattir. Vücutlarımıza verdiğimiz komut neyse ona göre şekil alıyor. Kimisi öğleye kadar uyuyarak dinlendiğini düşünürken kimi de zorlu da olsa bir dağın tepesine tırmanarak dinleniyor. Mantığa bakılırsa tespitim yanlış gibi algılanacaktır. Ama bizzat kendim yaşayarak denediğim bir gerçeği ifade etmekte yarar görüyorum. Eteklerinden başlayıp, zirvesine ulaştığımız tırmanış sonrasında belki ayaklarımızın ve bacaklarımızın takati kesiliyor. Ama zirvede sadece 15 dakika bir dinlenmenin sonrasında vücudunuzun tahmin edemeyeceğiniz kadar zindeleştiğini ve dinlendiğinizi anlıyorsunuz. İnişte de haliyle yorgunluk olmuyor. Ama attığınız her adımın nefesinizi açtığını yaşıyorsunuz.
Doğa sporlarının hepsi bu bakımdan çok önemlidir. Buna önem vermek ve her zaman değerlendirmek gerekir.
Doğada ve doğal ortamda, yapılan sporların tümüne doğa sporları diyoruz. Dağcılık, Kış sporları, Kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, kampçılık, mağara turu, kanyon geçişi, yamaç paraşütü, yelken kanat, nehir kanosu, rafting dediğimiz salcılık, su altı dalıcılığı, serbest dalış, buzul tırmanışı, donmuş şelale tırmanışı, dağ bisikleti, rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü gibi sporlardan en az birini yapmamız sağlığımız açısından elzemdir.
Unutmayalım ki yaşamın özü harekettir. Bugün çoğumuzun altında ki arabalar aslında sağlığımız için gizli tehditlerdir. Günlük yaşamın getirdiği stresli ve bunalımlı yaşam tarzımız bazı gerçekleri görmemiz önünde engel teşkil etse de doğa sporlarına meraklı kardeşlerimizin katılımlarıyla her yıl yaptığımız tırmanışlar sayesinde meraklı vatandaşlarımızın olduğunu bilmek mutluluk vericidir.
Günümüz teknolojileri öylesine hızlı gelişmekte ki otomasyon ve mekanizasyon artık insan yaşantısı içinde daha fazla yer tutmaktadır. Teknoloji kullanımlarında ise artık her şey insanın rahatlığı için düşünülmektedir. Çamaşır ve bulaşık yıkamaktan ayakkabı fırçalamaya kadar her şey artık aletler makinalar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu da günlük yaşam içinde insanı daha pasif ya da daha az aktif konuma sokmaktadır.
Günümüzdeki bu az hareket, yeni bir hastalık grubunun doğmasına da neden oldu. Bu hastalık grubuna Hypokinetic- Disease (hareket azlığı hastalıkları) adı veriliyor. Artık bu hastalıklar günümüzde en çok can alan, bir hastalıklar grubudur. Kalp-Damar hastalıkları ise bu grubun başını çekiyor.
İnsan bu hareket azlığı ile başa çıkmak, yaşam kalitesini yükseltmek, fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale getirebilmek amacıyla ' spor' olgusunu yarattı. Bu olgu çeşitli dönemlerde, çeşitli ülkelerde değişik isimlerle anıldı. Kimi zaman 'herkes için spor', kimi zaman 'sağlık için spor', kimi zaman 'kitle sporu' v.b. gibi.
Sporun insan sağlığına, kişinin bedensel ve zihinsel gelişimine yaptığı katkılar saymakla bitmez.
Son dönemlerde spor faaliyetleri içinde grafiği hızla artan yeni bir dal oluşmaya başladı ki, her yaş ve meslek grubundan insanın ilgi odağı haline geldi... Doğa sporları...
Doğa yürüyüşleri çok fazla teknik beceri ve yeterlilik gerektirmeyen biraz bilgilendirme ve biraz da kondisyon ile herkesin rahatlıkla yapabileceği bir faaliyettir.
Doğa yürüyüşlerinin bir sonraki aşaması ise dağ yürüyüşleridir. Doğa yürüyüşlerinden farkı ise, zorluk derecelerinin biraz daha yüksek olması ve dağcılık kategorisi içinde de yer almasıdır. Dağcılık; içinde eğitim, ilkyardım, teknik beceri, kondisyon, beslenme, yön bulma ve arama kurtarmaya varana kadar bir çok alanda bilgi birikimi, tecrübe ve yeterlilik gerektiren bir spor dalıdır.
Doğa sporlarının, adrenalin seviyesinin yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Ama insan sağlığı ve gelişimine katkısı da bir o kadar fazla ve tartışma gerektirmeyen diğer bir gerçektir. Doğa sporları; insanda disiplin, kararlılık, uyum, dayanıklılık, karar verme ve uygulama gibi becerilerin gelişimine katkı sağlar.
İşte bu duyguyu yaşamaları için insanlara çağrımı yineliyorum. Cazibe oluşması için ödüllü yarışmalar, kumanya ve içecekler ikram ederek zengin bir organize hazırlasak ta koskoca şehrimizde ki katılım oranı bana göre yetersizdir

    
2015-06-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları