Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Seçimin Öğrettikleri
Seçimlerin kesin sonuçları alındı. Kesinleşen sonuçlara göre, bazı partiler kazanırken, bazıları da kazanmış gibi yapıp sevindiler.
Hep açık ara kazanmaya alışmış AK Parti ise, yine kazanmasına rağmen hayal kırıklığına uğradı. Her şeyden önce seçimin güvenli bir şekilde tamamlanması da memnuniyet vericiydi.
Seçim sonunda muhalefetin memnun olması ile de hile tartışmaları otomatik olarak yapılamamış oldu.
Ayrıca bu seçimlerde elde edilen sonuçlardan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir diktatör olmadığı gibi, böyle bir hevesinin de olmadığı anlaşıldı.
Bana göre seçimin gerçek galibi, dördüncü döneme başlarken bile yüzde 40 ın üzerinde kalmayı başaran AK Parti ile barajı geçerek yüzde 13 ile emanet oylarla da olsa 80 milletvekilliği kazanan HDP dir.
Bir partinin, iktidarda tek başına bu kadar uzun süre kalması hiç de kolay değildir. 12 yıllık geçmişinde zaman zaman yıpranmalar olması gayet doğaldır. Bu uzun dönemde, bir yandan paralel yapı ve derin devlet gibi yapılarla mücadele eden AK Parti, diğer yandan da tüm dünyayı sarsan ekonomik sıkıntıları başarı ile göğüsledi.
Ahmet Davutoğlu, fıtraten yabancısı olduğu kısa siyasi geçmişine ve genel başkan olarak girdiği ilk seçimler olmasına rağmen başarılı olmuştur. Kimseyi incitmemeye çalışan Davutoğlu, rakiplerinin yanında kendi partisinde olup da tilki kurnazlığı yapmaya çalışan akılsız politikacıların yaptığı hatalarla da mücadele etmiştir. Asırlık çınarları bile içlerindeki kurtlar kolaylıkla çürütmez mi?
Cumhurbaşkanının kamuoyu önünde MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Merkez Bankası Başkanı ile yaptığı lüzumsuz dalaşma, yine Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile ilgili tavırları ve özellikle ne olduğu bilinmeyen bir Başkanlık Sistemi ile ilgili akıl almaz ısrarları, AK Parti oylarının düşmesinde önemli etkenler olmuştur. Aynı şekilde Bülent Arınç'ın, Melih Gökçek ile girdiği söz dalaşı da seçmen tarafından hoş karşılanmamıştır.
Görülmüştür ki, bazı bölgelerimize yapılan hizmetler kabul görmemiştir. Van depreminden hemen sonra yapılan konutlar, Hakkâri'ye yapılan üniversite ve havaalanı yöre halkının gönüllerinin kazanılmasına yetmemiştir. Bu durum, bölge halkının ya çok nankör, ya da teröristlerin esareti altında haysiyetsiz bir yaşam içinde olduklarını göstermektedir.
Türkiye hükümetsiz kalmamalıdır. Eğer böyle bir durum uzayarak devam ederse, seçmen bir sonraki sandıkta bunun hesabını mevcut seçilenlere hiç kuşkusuz soracaktır.
Bu seçimin partilere verdiği birçok dersler yanında, sonuçtan seçmenlere de bir ders çıkacaktır elbette. Yatırımlar duracak, işsizlik, faizler ve enflasyon yükselecektir. Bu durumlardan etkilenecek birçok vatandaşımız bulunmaktadır. Bu durumdan, siyasiler de seçmenler de zarar görmeden veya en az bir zararla kurtulmanın yolları aranmalıdır.
AK Parti kendi özüne dönebilmelidir. 30 Mart 2014 seçimleri ile başlayan tepeden inme aday atamaları yerine, ikbal ve servet arayışında olmayan sağlam bir teşkilat yapısı kurup, onlarla istişareler yapılmalıdır. Hiç kimse ‘istişareler zaten yapılıyor' demesin.
AK Parti, sadece paralelcilerin değil diğer cemaatlerin de kontrolünden çıkarılmalıdır. Çözüm süreci devam etmeli, zaten AK Partili seçmenlerin bile gündemine giremeyen başkanlık sistemi tartışmaları artık rafa kaldırılmalıdır. Mutlu ve umutlu günlerin daim olması dileklerimle kalın sağlıkla... Ahmet Laz [email protected]   
2015-06-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları