Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Mart 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yunus Emre TOKİ Evleri
Büyükşehir olduktan sonra Manisa Merkez'de iki kardeş ilçe kuruldu. Her iki ilçeye de Ak Parti'den belediye başkanları seçildi. Her iki başkan da daha ilk göreve başladıkları gün hareketleriyle, davranışlarıyla, halkla iç içe olmalarıyla, seçimden önce açıkladıkları projeleriyle başarılı bir başkanlık dönemi sürdüreceklerinin ilk işaretlerini verdiler.

Öncelikle Şehzadeler Belediyesi, Manisalıların 40 yıllık hayali olan Spil'e teleferikle çıkma projesini başlattı.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise Manisa'nın kanayan yaralarından konut sorununa el atarak çok önemli iki sorunun çözme yolunda önemli bir adım attı.

Türkiye'nin en önemli Organize Sanayi Bölgelerinden birinin Manisa'da olması nedeniyle Manisa dışarıdan önemli miktarda göç almaktadır.

Gediz ile Spil arasına sıkışan Manisa'da konut önemli bir sorundur. Son yıllarda Manisa'da konut fiyatları ve kiralar aldı başını gidiyor.

Bunun en önemli sebebi ise talebin çok olup arzın yeterli seviyede olmamasıdır.

Tam da bu noktada, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, ekibiyle birlikte Akgedik Mahallesi yakınlarında 5500 kont yapılması için TOKİ ile anlaştı.

Bürokratik işlemlerin ardından 1 Haziran 2015 tarihinde ilk 1150 konut için başvurular alınmaya başlandı.

2+1 ve 3+1 şeklinde yapılacak konutlar için yoğun talep oldu.

Bu konutlardan edinebilmek için en az bir yıldır Manisa Yunusemre ve Şehzadeler belediye hudutları içinde ikamet etme şartı aranıyor.

Konutlara başvuruda bulunabilmek için başvuru sahibinin, eş ve çocuğunun üzerine tapulu konutu olmaması ve aylık gelirinin 3200 TL'yi geçmemesi gerekiyor.

2+1 konutlar için 1000; 3+1 konutlar için 2000 TL ön başvuru ücreti alınıyor.

Sözleşme imzalama aşamasında konut bedelinin % 12'si tahsil edilecek, borç bakiyesi 15 yıl (180 ayda) tahsil edilecek.

İkinci bir proje ise, Yunusemre ilçesine bağlı Laleli, Mutlu, Lalapaşa ve Mesir mahalleleri kentsel dönüşüm projesine dahil oluyor.

Yapılan açıklamaya göre bu mahallelerde ekonomik ömrünü doldurmuş olan 3700 konut yıkılarak yerine otoparkıyla, yeşil alanıyla, geniş cadde ve meydanlarıyla, alış veriş merkezleriyle, en önemlisi konforlu 6330 ev yapılarak hak sahiplerine dağıtılacak.

Daha bu projelerin mürekkebi kurumadan, 3.proje açıklanıyor.

Bu projeye göre Osmancalı Mahallesi yakınlarındaki 423 bin metrekarelik etrafı ormanla çevrili alana ' Doğa Sporları Merkezi' yapılacak.

Burası, yeşillikler içerisinde futboldan basketbola, voleyboldan hentbola, tenise ve daha birçok sportif faaliyetlerin yapılacağı spor tesisleri ile piknik alanlarının ve göletin de içinde olduğu dev bir tesis olacak.

Ayrıca merkezde kahvaltı mekânları, köylü pazarı, hobi bahçeleri, çocuk oyun alanları, dağ bisikleti yolu, kamp alanı, şenlik alanı, binicilik alanları, paintball, oryanting, okçuluk, olta balıkçılığı gibi alanlar da olacak.

Model uçak ve model araç meraklılarının da merkezde hizmet vermesi planlanıyor.

' Doğa Sporları Merkezi' bünyesinde yapılacak sosyal tesislerle burası, cazibe merkezi olacak.

Manisa'nın konut sorununu çözmek, yeni ve modern yaşam alanları sağlamak için çok cesur adımlar atan Çerçi ve ekibine başarılar diliyorum.

Seçim sonucu, değişen siyasi atmosferden sonra TOKİ evlerinin ne olacağı da ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor. Yeni hükümeti kimlerin kuracağı ve kurulacak yeni hükümetin TOKİ evlerine karşı tutumunun ne olacağı da belli değil.

Allah, Çerçi ve ekibi ile ev sahibi olmak üzere umutlanan vatandaşlarımızın yardımcısı olsun.

Not: Yazımı tamamladıktan sonra Yunusemre Belediyesi'ne gittim. Yetkililerden aldığım bilgiye göre TOKİ evlerinin yapılması ve kentsel dönüşüm projesi bakanlar kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı'nın onayıyla kabul edildiğinden herhangi bir aksama söz konusu olmayacakmış.

Kalın sağlıcakla...   
2015-06-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları