Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Muhalefet Açıklamalarının Açılımı
Seçim sonuçlarının netleşmesinden itibaren muhalefet parti yetkililerinden gelen açıklamalara dikkat ettiniz mi?

Benim çok dikkatimi çeken ince ayrıntılar vardı.

Öncelikle CHP'nin açıklamasına dikkatinizi çekmek istiyorum. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; "Bir dönem kapandı, demokrasi kazandı. Demokratik yollarla bir baskıcı dönemi sona erdirdik. Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı. Yaşasın demokrasi" dedi.

Bu açıklamadan çıkan sonuç şudur. Kendi partisi oy kaybettiği halde buna odaklanmak yerine iktidar partisinin kan kaybından beslenmeye çalışıyor. Başkalarının başarısızlığını kendi başarısı olarak görecek kadar zavallı bir pozisyona düşüyor. Bir tane CHP'li de çıkarak bunun hesabını sormuyor. Örgüt olarak AK Parti'nin seçimde kan kaybetmesine o kadar odaklanmışlar ki, içinden bir mantıklı ses çıkıp 'Bir dakika arkadaşlar, siz neye seviniyorsunuz? Biz bu seçimde bir puanlık düşüş yaşadık. AK Parti tek başına iktidar olacak sayıyı yakalayamamış olsa da halen açık ara farkla bu ülkenin en büyük partisi olarak seçimden çıktı. 2002 seçimlerinde AK Parti'nin ilk başarısını yakaladığında mevcut siyasi aktörlerin hepsi yerle yeksan olmuş ve siyaset sahnesinden silinip gitmişlerdi. Şimdi bu parti yapılan seçimde ülke nüfusunun yarısına yakınından tekrar oy almış. Siyaset sahnesinde başrol oynamaya devam edecek. Siz neyin zaferini kutluyorsunuz Allah aşkına!' diyemiyor.
Buradan anlaşılan o ki CHP'nin oy oranı % 15'e de düşse AK Parti oy kaybına uğradıysa başarılıdır. Yoksa AK Parti % 50 ile meclis çoğunluğunu elde eder de tek başına iktidar olması karşısında CHP'de oyunu % 35'e çıkarırsa hiçbir anlamı yoktur! Mantık bu!
Gelelim MHP'li Devlet Bahçeli'nin açıklamalarından bazı satır başlarına;

Beğimiz % 3 fazladan oy aldı ya! Sanırsınız ki dünyayı fethetmiş. Bak gözüm! Sen hala tabanlardasın. Sadece AK Parti'ye oy kullanmış eski seçmenlerinden bir kısmı çözüm sürecine verdiği tepki ile sana bir şans tanımak istedi. Ama sevincini abartma istersen! Ne demiş Beyefendi: 'Milli iradenin tercihine saygı duyuyoruz. Vahşice uygulanan aldatma ve karartmalara karşı yeni bir tablo belirmiştir. Herkes, bu yeni tabloyu dürüstçe okumalıdır." "Hiçbir parti tek başına iktidar kuracak çoğunluğu sağlayamadı." 'Erdoğan görevine devam edecekse ya anayasal sınırlarda kalmalı ya da istifayı düşünmelidir. İnanıyorum ki Başbakan Davutoğlu kendisini gözden geçirecektir.'

Bir koalisyona ihtiyaç duyuluyorsa bu koalisyon uyumlu bir koalisyon olmalı. Birinci koalisyon AK Parti ve HDP arasında olmalıdır. İkisi arasındaki örtülü iş birliğini gizlemek, bir dayatmaya başka partileri katmak siyasi ahlaksızlıktır.

Çözüm süreci ile ilgilenen AK Parti-CHP-HDP'yi de bir araya getirebilirsiniz. AK Parti+HDP koalisyonu 337 milletvekiline dayalı güvenoyu alabilecek bir koalisyon modelidir. AK Parti-CHP-HDP'yi esas alacaksanız, 469 geniş tabanlı bir koalisyon olur. Böyle bir yapılanma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi şerefi ve haysiyeti ile çok güzel bir ana muhalefet görevini de üstlenmeye hazırdır.

Ben ağaya derim ki, seçim sonuçları ortaya konduktan sonra ilk mevzu, halkın % 52 çoğunluğunca seçilen cumhurbaşkanının makamı değildir. Ülkeyi istikrarla yönetecek bir hükümet tesis edebilmektir. Hemen işin başında daha ne olacağı belirsiz iken cuk diye bu açıklamayı yapmak sana yakışmadı.

Öte yandan kendini ana muhalefet sandalyelerine çivilemek suretiyle ülkeyi yönetme tercihinin üstünü çiziyorsun. Çünkü iktidarlı yıllarında seni bu millet tanıdı. Anasol-M hükümetli yıllarınızda ne kadar pasifize olduğunuzu cümle âlem biliyor. Siz ringin dışından şahlanmayı iyi beceriyorsunuz. Ama ringin içine girmeyi göze alamıyorsunuz. Yumruğu dışarıdan savurup geri kaçıyorsunuz. Çünkü AK Parti hükümeti sonrasında vereceğin görüntünden emin değilsin. Seni biraz daha ayakta tutacak olan % 3 ekstra balonuyla hiç ulaşamayacağın iktidar mevkiinden öte, partinin başında kalmak ve vekillik maaşıyla iyi bir emeklilik hayatı yaşamayı gaye ve hedef edinmişsin.

Son olarak aktör ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, sandıkların yüzde 85,53'ü açıldığında HDP adına ilk açıklamayı yapıyor. "Son sonuçlara göre 80 milletvekili gibi bir sayıyla meclise girme eşiğindeyiz. Bu sonuçlar hoyratlığa karşı demokrasinin, zulme karşı özgürlüğün, şımarıklığa karşı tevazunun, savaşa karşı barışın zaferidir. Bütün Türkiye'ye hayırlı uğurlu olsun. Bütün yurttaşlardan iki ricamız var, bir partimiz bugün kesinlikle kutlama yapmayacak. Tevazu ve ölçülü sevinçle bu sonucu provoke etmek isteyenlere mazeret vermemeliyiz. Bütün seçmenlerden en önemli ricamız bu. Diğer ricamız il ilçe seçim kurullarının son sonuç açıklanana kadar hiçbir görevlinin yerini terk etmemesi. Bu sonuç bu ülkede barışa özgürlüğe adalete ve demokrasiye hizmet etsin. Bütün yurttaşlara hayırlı uğurlu olsun. Aldığımız oyda bize emanet edilen oylar olduğu gerçeğini çok iyi biliyoruz, hiç aklımızdan çıkarmayacağız, emanet oy verenlere de teminatını veriyoruz. Sağolsunlar varolsunlar."

Sevsinler! Bu memleketin masum evlatlarını yıllardır gözünü kırpmadan katleden bir caninin sözcülüğünü üslenen partinin açıklamasına bakın hele! Tevazudan bahsediyor. Özgürlükten bahsediyor. Onların özgürlük anlayışı seçime giden doğulu vatandaşın sandıkta kendisini tercih etmesi için ileri sürdüğü silahlı tehditten öteye geçemez. Kutlama yapmayacaklarmış. Neyi kutlayacaksın da? Birinci değilsin, hükümet değilsin, emanet oylarla Pensilvanya'nın ve tebaasının destekleriyle ekstra 40 vekil daha çıkardınız. Buna mı sevineceksiniz? Emanet oy verenlere de teminat vermeden geçememiş. Yaşadın be Pensilvanya Fatihi!
Ama bu millet uyumaz. Az daha bekleyin


   
2015-06-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları