Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Haziran 2016
Nevin KILIÇ
Nevin KILIÇ kimdir?
Sivas’ta doğan Nevin KILIÇ. A.Ü. İşletme Fakültesi İşletme bölümünü bitirdi. Kamu Kurumunda görev yapmakta. İlk şiir kitabı Nevin’ce şiir taneleri' Ben Sevme Hakkımı Sende Kullandım. ‘Nisan 2007 kitabını çıkarttı. 2. Kitabı ‘DİL KALEME KÜSMEDEN’. Ocak 2013. Ayrıca Yaşanmış olayları derleyerek roman haline getirmiştir. 1 hikâye olmak üzere 10 adet çocuk masalı yazmış olup, yayın aşamasındadır. Şiiri bir yaşam biçimi olarak kendine ilke edinmiş, bütün duyguları şiirlerinde nakış gibi işlemiştir. Yerel televizyonda Nevin’ce şiirler programını hazırlayıp sundu. Bu sayede Sivas’ta gizli yetenek şairlerin Sivas kültürüne ve edebiyatımıza kazandırılmasına yardımcı oldu. Ankara İLESAM üyesi olup, SİYŞAD Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği kurucusu ve üyesidir. Sivas SRT televizyonunda Şiir Günlüğü Program yapımcılığı ve sunuculuğu yapan Araştırmacı Yazar Şair ve programcılık görevlerini ifa etmektedir. Şiirleri ve köşe yazıları çeşitli site ve gazetelerde yayınlanmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Saygı sadece lafta mı kalıyor?
Hani derler ya lafla peynir gemisi yürütülmez diye. Ne yazık ki bu devirde lafla peynir gemisi yürüten de çok ahkâm kesen de.  Bilmediği konularda fikir yürüten de, dünyayı ters düz eden de. Cehaletini edepsizliğiyle kapatmaya çalışan da.

Söze başlarken de benim her şeye herkese saygım var diye başlansa da sonu ne dediği belli olmayan anlamsız cümle ve hareketlerle tamamlanır. Saygının ne demek olduğundan habersiz, kusursuz hareket ederler. 

 Sanki o insanlar için sıfırın toplamada etkisiz eleman görevini gördüğü gibi konuşmalarda ve uygulamalarda saygı kelimede kalmakta etkisiz eleman olarak algılanıp söylenmektedir.

 Saygı, herhangi bir ilişki içinde birey, kurum gibi söz konusu varlık veya oluşumun ilgi ve duygularının farkında olacak tutum sergilemek ve uygun bir davranışlarda bulunmaktır.

 Saygı, genellikle, ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde bulundurarak önyargısız yaklaşmayı içerir.

 Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı faydası dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram veyabaşkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusudur.

 Saygı, kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar, gruplar, müesseseler ve örneğin ülkeler arasında kullanabilen bir terimdir.İkiinsanı birbirine yaklaştıran en önemli davranışlardan biridir ve beraberinde sevgiyi de getirir.

 Saygı ve sevgi temeline oturtulmuş ilişkiler sağlam sağlıklı ve kalıcı olur.  Herkes birbirini kırmaktan da çekinir. Saygı içten gelmelidir. Başkasının zoruyla baskısıyla olmaz.

 Saygı bazen mecburiyetten, bazen de korku ve endişelerden kaynaklanır. Bir şeyi, bir mevkii, hayatımızdaki bir değeri kaybetme korkusu bizi saygıya yöneltir. Öğretmenimize, işverenimize, anne babamıza, arkadaşlarımıza karşı zorunlu bir saygıya iter.

 Makam sahibi olanlara işimiz gereği saygı duyarız. Bazı insanların kişiliğine insanlığına değil sadece makamına saygı duyarız. Bu mecburi bir saygıdır. Başka değeri yoktur.

 O tür insanlar dışarda görmezden gelinen ve değeri olmayan insanlardır. Geleneklerimize, yaşlılarımıza,  örf ve adetlerimize sahip oldukları tecrübelerden dolayı sayar severiz.

 Çoğu zaman bazı insanlara yeteneklerinden, başarılarından, düşüncelerinden dolayı hayranlık besler saygı duyarız.

 Başarısına, gücüne, zaferine, tecrübesine göre hiç sevmediğimiz bir kişiye saygı duyarız.Çünkü hak etmiştir.

 Haklarını bilerek korumamıza götüren şey aslında adalet fikrine duyduğumuz saygıdır. Gerçek saygının aslında niyetimizle çok ilişkili olduğu da söylenebilir.

 Saygı talep edilmez, hak edilir. Saygı görmek için saygıya layık olmak gereklidir. Diğerlerinin saygısı ancak hak edilir.   
2013-07-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları