Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Şapkasını Bıraktı Gitti!
Mevsim güz, yıl 1969! Türkiye doludizgin milletvekili genel seçimine gidiyor.  Çanakkale, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel'i bağrına basmaya hazır. Miting meydanı, AP taraftarıyla tıka basa dolu. Tabir yerindeyse iğne atsan yere düşmez.  Taraftar kıpır kıpır coşku dorukta!  Lider geldi gelecek.

Miting alanı girişinde, kurban edilecek deve, koç, boğa hazır, başında eli bıçaklı kasaplarla kaderini bekliyor.

Merak bu ya ben de kendime girişte bir yer bulum kalabalığın arasına karıştım.

Çok geçmeden konvoy göründü. Demirel bindiği arabadan gülen yüzüyle indi, ayağını yere basar basmaz, kasap koçun boynuna bıçağı attı kurbanın akan sıcakkanını parti ileri gelenlerinden biri parmağı ile Demirel'in alnına göz açıp kapayıncaya kadar sürüverdi.

Deve ve boğayı bağışladı da iki masum canlı kurban olmaktan kurtuldu.

Her neyse, Demirel önde biz arkada, miting alanındaki platforma kadar yürüdük! Alkıştan yer gök yıkılıyordu. Kürsüye çıktı, halkı selamladı, önce genel bir giriş yaptı: sonra lafı döndürdü dolandırdı 'BÜYÜK TÜRKİYE'YE' getirdi.

'Diyorlar ki Türkiye'yi borç batağına sokmuşuz. Yolsuz, Elektriksiz, Susuz, Fabrikasız, yoksul bir Türkiye mi İstersiniz? Yoksa borçlu, Fabrikası olan, üreten, elektriği, yolu, suyu olan bir Türkiye mi İstersiniz. Biz ikincisinden yanayız. 'Binaenaleyh'  Kalkınmış bir Türkiye İnşa etmek için Varız! Çanakkale'de de bir baca tüttüreceğiz' cümlesiyle konuşmayı bitirdi.

 Ben siyasetçi değilim. Seçimden seçime vatandaşlık görevini yapan seçmen olarak Çanakkale mitingindeki alkışın sesi hala kulaklarımda! O muhteşem coşkulu demokrasi şölenini hafızam hala saklar.

Seçimlere hiç şaibe karışmazdı. Ne kömür dağıtılır, ne makarna verilir ne de yardım paketlerinden söz edilirdi. Parayla oy satın alındığı ne yazıldı ne söylendi ne de duyuldu. Hele hele sandıkta oy çalınacağı kimsenin aklının ucundan geçmezdi.

Çoban Süllü'yü şapkasını aldı gitti diye önüne gelen, aklı eren ermeyen çok eleştirdi! Başın sağ olsun Türkiye, bu sefer şapkasını almadı, Demokrasinin simgesi olarak bırakı ve ebediyen gitti.

Seveni kadar sevmeyeni de vardı. Sevenlerini kucakladığı gibi sevmeyenlerini de bağrına bastı!

Hiç kimseyi ötekileştirmek için siyaset yapmadı. Bütün sevdası, hayali ve hedefi 'Büyük Türkiye'yi' inşa etmekti.

Kalkınmış Türkiye projesini 'şehirde ne varsa köyde de o olacak' diye özetliyordu. Ankara- İzmir otoyolunu inşa ettiğinde, uçak mı indireceksiniz diye tepki verdiler.

Barajlar kralı unvanı hala ona ait. GAP projesinin sahibiydi. Yerli otomobil üretimini o başlattı. Bir karış Türk toprağını satmadı.

Siyasi hayatının hiçbir döneminde bölücülük etmedi. Zenginliği hiçbir zaman Dünya liderleri ile kıyaslanmadı.

Ne yaptığı yola 'Bölünmüş' yol adını verdi ne de yaptığı barajlara alt üst kimlik icat etti.

O İslam Köyün çoban Süllü'süydü. Kendi deyimiyle 6 kere gitti 7 kere geri geldi.

Her geldiğinde daha çok sevildi.

12 Mart muhtırası ile iktidarını elinden alan, 12 Eylül darbesiyle zincir bozana sürgün eden güç, onun demokratik duruşu, milli iradeden aldığı enerjisi,  devlet adamlığı kumaşı karşında, önünde hep şapka çıkartmak mecburiyetinde kaldı.

Demokrasiye göbekten bağlıydı 'Yollar Yürümekle Aşınmaz' sözü hoşgörünün ifadesiydi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik darboğazını '70 sente muhtacız' vecizesiyle özetleyecek kıvrak zekâya sahipti.

Demirel, bir insan ömrüne sığındırılabilecek ne varsa acısıyla tatlısıyla onları yaşadı. Hayatını Kaybettiği gün Türkiye 'Babasını' kaybetti manşeti vardı gazetelerde.

Türkiye'nin babası olmak o kadar da kolay bir şey mi? Baba sözcüğü çok yakışmıştı kendine. Bir de yasaklı olduğu dönemde bir bilen diyorlardı, Cuk diye oturmuştu bu isimde yerli yerine.

18.Haziran tarihli makalesinde Cengiz Çandar 'Demirel için  "Artık bu dünyada olmadığına göre, ister istemez, kendinden sonra gelmiş olan cumhurbaşkanları ile karşılaştırılacaktır. Bu tür karşılaştırmalardan, 'Süleyman Bey' kazançlı çıkar. Günümüz Türkiye'sinde bunu bilir durumdayız"demiş!
Çandar haklı, özellikle son iki  Cumhurbaşkanı için cumhurbaşkanı denir mi denmez mi diye anket düzenlemek lazım. 
Türkiye kumaşı sağlam bir Devlet adamını daha kaybetti. Türk Milletinin başı sağ olsun!

 

 

    
2015-06-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 5 yorum
Albert Einstein Diyor ki!!!
2015-06-21 12:34:43    ip: 88.236.90.???
Albert Einstein "Ön yargıları kırmak atomun çekirdeğini patlatmaktan daha zor! Düşünür yazarken herkese hoş görünmek için yazmaz. Sadece İnandığı, düşündüğü, doğru bildiği kendi doğrularını yazar. Kimi övecek, kimi eleştirecek kimseye sormaz. Okuyucu okur, medeni biçimde kendi düşüncesini paylaşabilir. Kullandığı kelimelere dikkat eder. Tabi yazılanlar demokrat düşüne okuyucun için geçerli. Her şeyi kendi düşündüğü gibi düşünmeyi de beklemez. Bir hatırlatma yapmalıyım, Rahmi Turan'ın 21 Haziran tarihli makalesini okumalı Gül yaprakları arasında ebediyete uğurlanan Gerçek Devlet Adamı sayısı bir elin parmaklarını geçmez.
.......................................................................................................................................................................
Sahici
2015-06-20 19:03:17    ip: 5.47.70.24???
Üstadın sözü karşısında yazarın diyeceği kalmamış. Muhtemelen ovdugune pişman oldu. Simdi kalkıp ölülerin arkasından kotu konosulmaz edebiyatı yapacak. Yazar daki kor olur badem gözlü olur hesabi. Ölülerin arkasından kotu konuşma da ovulmeyecek adamı da ovme be adam!
.......................................................................................................................................................................
Şair Duygusal Olur!
2015-06-20 14:51:41    ip: 88.236.69.???
Necip Fazıl iyi bir şairdi Kendisini en iyi Şiirle ifade ederdi Kim bilir ? Hangi duygular içinde Süleyman nameyi yazdı! Şimdi yaşasa Reza Zerrap'ı mı Ayakkabı kutlarını mı yazardı? Yoksa Devlet adamı kıtlığını mı Şiirleştirirdi. Belki de "maun" sarayı eleştirirdi. Şairlerler duygusal olur Kime nereden nasıl vuracağını iyi bilir.
.......................................................................................................................................................................
okur (devamı)
2015-06-19 15:18:11    ip: 88.255.159???
Bir gökdelen sanır seni gören göz; Bilmez ki, temelden çöküntülüsün! Büyük Kongre, dikiş tutturduğun yer; Meclise gelince söküntülüsün! Bağlısın hak bilmez yeminlilere; Hakkı bilenlerden çözüntülüsün! Üçbuçuk mebusa kaldı diye fark, Kimbilir, ne kadar üzüntülüsün! Millet gökten adam dilensin, dursun! Ümit fakirinin keşkülüsün! Kuzum, senin neren Anadolludur? Türk’ e Amerikan püskürtülüsün! Farkın şu ki, eski Başbakanlardan, Sen o belaların son püskülüsün!
.......................................................................................................................................................................
okur
2015-06-19 15:16:46    ip: 88.255.159???
Süleymanname-necip fazı Sen gül diyarının yapma gülüsün! Aynı yapmacıkla Çoban Sülü’sün! Yoktur izlediğin bir dava yolu; Bir bu yan, bir şu yan, büküntülüsün! Türk’e zıt sermaye merkezlerinden, Bir zikzaklı yolda hep, güdülüsün! Milli yekparelik gelmez işine; Bu yüzden parçalı, bölüntülüsün Ve devlete mason biraderlerin Tam da maslahata denk ödülüsün! Ne sır sendeki bedava oluş! Problemler içinde en müşkülüsün! Fikir dağlar boyu kocaman kitap; Sen de o kitabın bir virgülüsün! Böyleyken ustasın gözbağcılıkta; Cüceler sirkinin baş Herkülüsün! Gözyaşı ve çığlık vatanında sen, Hüzün bahçesinin şen bülbülüsün! Büzülmüş susarken mahzun hakikat, Davuldan ziyade gümbürtülüsün! Teokratik rejim olmaz deyip de, Peşinden müslüman görüntülüsün! Kolera, vergiler, zamlar, enflasyon; Bir felaketsin ki, binbir türlüsün! Gelirsiz giderli bütçelerinle, Her yıl, milyar milyar köpürtülüsün! Okka okka vicdan satın alırsın; Topuzu altından oy baskülüsün!
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları