Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Köyden Ankara'ya; Demokrasi Uzlaşı Deyoo
Merhaba dostlarrr merhabaaa.
Anadoluda bi gelenek vardır bi topluma girdiginiz zaman her nerde iseniz selamınaleykummmm denir demiii.
İşte ondan sonrada özellikle yaren odalarında veya köy odalarında kasabalarında pek yaygındır. Ardı sıra o hanenin oturulan yerin en yaşlısı deyem sonradan gelene yere oturduktan sonra elini gögüs hızana kadar kaldırıp merhaba der o yeni her kim gelmiş ise o da aynı tazelikte ona  merhabaaa,der bu orada bulunan kişilerce aynı güzelikte tekrar eder gider.
Anadolunun insanları geleneklerine baglıdır işte bu yüzden de ger nereye gitse o gelenekleri yanında az cok yaşadıgı yerlere götürüp yaşatmak ister,bu bölge bölge,insanlar  bu geleneklerinin bir cogunu yaşatmaya calışır,ve gelecek kuşaklara aktarır.
Bu tür gelenekler hala pek cok şehrimizde pek cok kasabamızda yaşatmaklar gururla şevkle,işte o yüzden midirki bi türlü dogup ilk gözümüzü actıgımız baba ocaklarına hasretimiz özlemimiz bitmez yılda hic olmasa iki kez en az ugrarız demii.
İşte bu ugramlar icin de herkez karınca karaınca o eski kerpic evleri imkanlar neticesinde tamirat edip bakımını yaparlar emek caba sarf ederler,
her ne kadar evin gelinleri soguk baksada bu genelde böyledir,yapacak bi şey yok hayat böyle.
Ne  işimiz var bizim o eski püskü o köy evlerinde ne araryıp bulursun deyip burun kıvıran onlarca gelinlerimiz var ki sormayınn.
Halbuki o gelinler kocaman şehirlere bi anda öylesine uyum saglamışlar ki sorma  galiii yüz yıllardır hic şehir yaşamından kopmamış gibi
öylesine alışmışlar sorma galii.
Ama gel bide o evin adamına beyine sor her daraldıgında her sinirlendiginde her strese girdiginde,her cıkılmaz dertlere garklandıgında,veya hafif hüzün calan bi ezgi olsun veya cok mutlu özel günlerde olsun oaralarda olmak ister öyle kocaman dagları olamasada tepelere tümbetlere kırlara tarlalara agacların arasında kırlarda kendi başına kalmak ister nefes almak ister soluklanmak ister..
İşte son örnek coban sülü de denir bir cok anadolu insanı onu förs şapkası ile az yana kayık oldum olası hep öyle yana kayık şekli ile ucundan tutup insanları selamlalmak dışında görsellik dışında pek lazım oldugu da olmamıştır emma onsuzda yola cıktıgı vaki degilmiş.
Ispartanın corak yolsuz elektirksiz,susuz toslu yollarında gaz lambası eşliginde hayata merhaba demiş  teee Cumhuriyetin ikinci yılı olan 1924,yılında hayata merhaba demiş..
91 yıllık hayatı boyunca  yaşamının bir cogu devletin imkanları ile kah yatılı okul kah burslu okul ile de olsa köyden cıkan bi köylü cocugu olarak hic bir zeman köylülügü ihmal etmeden ısparta ili islam köyü her bir adim hatıralarından cıkarmadan yaşam felsefesi yapmış.
Hayatın  bir cocgunu ankaranın sisli puslu  birokratik devlet memurlugundan başlayıp,bürokrat,olarak,sonra millet vekili olarak bakan olarak parti lideri olarak,başbakan olarak muhalet partisi lideri olarak,cumhurbaşkanı olarak velasılkerim hayatın her kademesinde kendine iş bulan
kendini hep halkına adamış bi demokrasi ve cumhuriyet evladı olark gören bu hayatta hep demokrasiden hep cumhuriyetten özgürlüklerden şeffaflıktan dogruluktan adaletten,köylülükten,hic gocunmadan savunan siyaset adamı.
Sn.Süleyman Demirel. hakkın rahmetine kavuştu Allah rahmet eylesin.1924/2015..
Dostlar ülkemiz bir secimden cıktı halkımız demokrasi ile cumhuriyet ile özgürce medenice  tercih yaptı ,her bir vatandaşımızın  hür oyu ile parlemantoya gönderdigi millet vekillerine orada uzlaşı icinde birlik beraberlik ile calışın dedi.
Ülkemizin onlarca sorunu var o sorunları adil bi şekilde cözün konuşun,hic bir şekilde kumpas olmasın,hic bir şekilde vatandaşın vergileri ile sizler orada maaş alacaksınız bu vatandaşların hakkı var zaten sizler orada vatandaşın bir vekili onun adına oarda calışan bir vekilsiniz.
Beş yıl bayunca orada görev yapacaksınız eger düzgün calışmazsanız bidahi ilk secimde  sizleri edda ederiz.
Onun icin aklınızı başınıza alın ve ülkemizin bir sürü sorunu var,kutuplaştırıcı,üsluptan,ayrımcılık,ötekileştirici,likten mezhepcilikten kacının,
Ülkemiz cenet bir yerde cok güzel yaşam icinde huzur icinde yaşam ici,n herkese yer var yeterki düşmanlara gülünc olmayalım bu güzel vatanı dış mihraklardan, her daim parcalamak ister, bölmek ister,bu bazen kardeşi kardeşe, kırdırmak icin,yok pusu,yok süikast,yok kumpas,yok ic karışıklık,her bi şekilde huzursuzluk cıkartmaya hazırdırlar.
Şu mubarek ramazan ayının güzelliklerinden faydalanalım,yanı başımızdaki komşularımıza iyice bakalım,her biri parca parca olmak üzere,ic savaş ile ülkemize 3 milyona yakın mülteci var ve bu insanlar daha dün yani üc beş sene evveli bunlarında kendi evleri işleri  vardı,onlarında bi yaşadıgı hayatı vardı,ama şimdi onlar kimi yetim kimi hic kimsesi kalmamış bi başına kalmış,yaşlı hasta dul onlarca insan şimdi bir yudum sevgiya ihtiyac vaziyette ..
Bakın yanı başımızda hoyratca bi yaşam ile avrupanın şımarık cocugu dedikleri yunanistan şu anda hesapsızca hep tüketimden, hesapsız ca ve yolsuzluklar rüşvet,ve kötü yönetimlerle şu an iflasın eşinde zor  bi durum yaniii.
İşte bu gibi bir cok örnek var demokrasiden ayrılırsan,adaletten ayrılırsan,hukuktan ayrılırsan,egitimi sadece kendi idolojinle yaparsan cumhuriyetin kazanımlarını bunca 92 yıllık cumhuriyetin  tüm kazanınlarını unutursan,işte bazılarını hor görüp kendi ordusuna kumpas gibi söylemlerle suclarsan kendi genelkurmay başkanını terör örgütü ile suclayıp hapislerde süründürürsen,olmaz,yolsuzlukla rüşvetle mucadele etmezsen,olmaz olmaz,ülkeyi yönetenler bi şekilde yanıtılmış, aldatılmış, olabilir,ama gene de onlar bunu her kim yanlış yapmış ise adalet ile hukuk icinde yasalar cercevesinde yanlışı yapanı bulup hukuk icinde yüce türk adaletine teslim etmeli,yoksa ülkemiz huzur bulmaz.
Adalet , hukuk,eşitlik,her bir vatandaşa lazım bu da anayasamızda güvence altında,bunu uygulayacak olanda bizim adımıza vekillerimiz yani bizim bizzat secip ankaraya gönderdigimiz milletvekilleri, cünki 72  milyon dan kesilen vergilerle onlar maaş alıyor unutmayalım onlar sadece bizim vekilimiz asıl olan millet.
İşte dostlar,şehrüramazan girdi cok şükür kavuşturana.
Ülekmizin her bir yeri her yeri mahyalarla süslendi ramazana kavuştu terafihler camiler insanlarla doldu taştı cok şükür.
İnşallah bayramları da görmek nasip olur,daha nice hayırlı ramazanlar daha nice güzel günler görmek umudu ile,ilim uşak tan köyüm kırka dan gök gürültülü saganak yaz yagmurları ile elim allah ekinler mahsuller zorda ilimizin ve köyümüzün nohut üretimi olmazsa olmazı u yıl da hastalı tan olmadı inşallah diger ekin hububatımız olan bugdey arpa yulaf, üzüm,mısır bostan gibi diger ürünlerimizi sag salim kaldırmayı rabbim nasip etsin hayırlısı ile galii,
Ne verirse allahım hayrılısını versin galii ilim uşaktan köyüm kırkadan secim yorgunlugunu atan ahali şimdi köşe bucak hökümet kurup nolucuk bu işler dayıı deyip duruyor yagmurlar nolcek deyo biri  bayramda iki maaş ikramiye noldu  hani asgari ücret 150 gayme olacaktı bee noldu bak ramazan pidesi 2 gayme olmuş onuda ufacıcık cocuk cuk deye götürüyor nasıl alcez care yok belediyenin ucuz ekmek kuyruguna gircez sıra bekleyecez erkenden alacez gardeş ne asgari ücrete zam olur ne emekliye zam olur,onlar şimdik ankara havası seymen efesi oynuyorlar keyifler gıcır omazmı yaklaşık on iki bin lira yakın belki daha fazla maaş gel babam gel offf neyleyim bana ne beş sene yeter off.
Haden dostlar bu hafta bu kadar en derin selam saygılar uşak kırka köyü cam agacları meşe yeşilli ile murat dagının esen yeli ile sizlerin olsun haftaya görüşmek üzere salıcakla kalın..,
Üstadımmmmm.   
2015-06-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları