Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Süleyman Demirel
Geçtiğimiz hafta eski başbakan ve cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel'i kaybettik. 1962 yılında başlayıp, üniversiteden mezun olduğum 1979 yılları arasındaki tahsil hayatımda ve bu yıllardan sonraki iş hayatımda hep etkilerini gördüğüm Demirel, devlet töreni ile ebediyete uğurlandı.
Ben yaşta olanların çok iyi hatırlayacakları 1965-2002 yılları arasında Türkiye'nin kaderine damga vurmuş bir lider olan Demirel, iyi ve kötü yönleri ile her kesimden eleştiri alan bir liderdi.
Henüz 41 yaşındayken iktidara geldiği yıllarda, Türkiye adeta bir yokluklar ülkesiydi. 1960 askeri darbesinin açtığı yaralar henüz taze iken, partisinin Genel Başkanı olma fırsatını yakalamış şanslı biriydi. Mitinglerinde önceleri ‘nurlu Süleyman', sonraları ‘baba' lakapları ile sloganlar atılırdı.
Masonluk olarak bilinen bir cemiyette de önemli mevkilere gelmişti. İlimizde gayri resmi yapılan sınır ticaretinin de adeta zirve yaptığı yıllardı. Başbakan olduğunda, Suriye'den ilk defa getirilen bir kumaşa onun adı verilmişti. O günlerde ‘Demirel var mı?, Demirel kaça?' gibi lafları hem esnafımızdan hem de alış veriş için ilimize (o zaman ilçe) gelen misafirlerden sık sık duyardık. Mesleği gereği, Türkiye'nin enerji ve sulamadaki eksikliklerini iyi tahlil edebildiğinden dolayı, barajların yapımına hız verdi.
İktidara geldiği yıllarda ülkenin büyük bir kısmı karanlıktaydı. Birçok yerdeki santrallerimiz de (Kilis dahil) mazotla çalışarak elektrik üretirlerdi.
Barajların ve kömür ile çalışan termik santrallerin devreye girmesiyle ülkemiz bir nebze olsun onun zamanında enerjiye kavuştu. Bu durumun sanayimize olumlu etkisi de zaman içinde hissedilmeye başlandı.
Çok zeki olduğu herkes tarafından bilinen Demirel'in, iktidar hırsı o kadar büyüktü ki, ülkemizin zararına olacak popülist uygulamaların yapacağı derin tahribatı önceden kestiremedi.
Adeta ‘benden sonrası tufan' mantığı ile hareket edip, başta sosyal güvenlik alanında yaptığı erken emeklilik (kadınlar 38, erkekler 43 yaşında) uygulamaları ile ülkemize en çok zarar veren liderlerden biri oldu.
Siyasi rakipleri İsmet İnönü den başlayıp, Ecevit, Erbakan ve Türkeş idi. Yasaklı geçen bir dönemden sonra Turgut Özal ile de rakip oldu. Saadettin Bilgiç gibi kendi partisi içindeki muhalifleri ile de sık sık mücadele etmek zorunda kalmıştı. Siyasi hayatı boyunca birçok skandala da imza attı.
Özellikle yeğeni Yahya Demirel onun başını hep öne eğdi. Kardeşi Hacı Ali Demirel'in de verdiği sıkıntılar gündemden hiç düşmedi.
İLKSAN skandalı ile çok sayıda kişi mağdur edildi.
Özellikle yasaklı dönemden sonra Doğru Yol Partisi Genel başkanı iken çektirdiği ve ‘aile fotoğrafım' dediği ekip, tamamen hırsız çıktı.
Bu fotoğraf karesine girenler ya cezaevine girdi veya yurtdışına kaçarak hayatlarını tamamlamak zorunda kaldılar. Cenaze merasiminde konuşturulanlar bize, ‘şıracının şahidi bozacı olur' sözünü hatırlattı.
Kızım diyerek DYP'yi ve iktidarı teslim ettiği Tansu Çiller de Türkiye'yi krizlere ve sefalete sürükledi. Demirel'in ülkemize en büyük kötülüğü ise Cumhurbaşkanı iken tüm demokratik yolları terk edip, 28 Şubatın mimarları ile yaptığı işbirliği oldu.
Bu dönemde, ‘başını örtmek isteyenler Arabistan'a gitsin' diyecek kadar vatandaşına düşman tavırların içine girdi.
Atalarımız, ‘keskin sirke küpüne zarar verir' demişler. Üstün zeka ve büyük hırslar bir araya gelince, kırk küsur yılını kaybeden de Türkiye oldu.
Allah (cc) ameli ile yargılasın.
Sevgi ve muhabbetlerimle kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2015-06-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları