Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yemin Ettim (?) Bir Kere
Nostaljik bir şarkı! 'yemin ettim bir kere dönemem geri bunu bil' Söz: Necla Gürer Müzik, Selahattin İnal;  Muazzez Ersoy yorumluyor...  
Hem sözler hem de müzik harika,  yorumsa bir başka güzel. TBMM'de 25. Dönem milletvekilleri yemin ederken başka bir eser dinlemek yakışık almazdı.
Onun için yemin etimi seçtim.
İşte bu duygularla Ersoy'u dinleyerek, yemin etmenin derinliğini hissederek TBMM'de ki yemin törenlerini izledim.
550 vekilin büyük bir çoğunluğu önlerine konan "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim"  yazılı metnini okudu.

Sizce yemin etmek hazırlanmış bir metni okumak mı?

Hayır, hayır bin kere hayır!  İnsanlar yemini içinde duyarak, aklından hinlik şeytanlık geçirmeden, tek ayağını yerden kaldırmadan hissederek ederse yemin gerçekten yemin olur.

Şayet yasada var, ben mecburiyetten bu metni okuyorum, okumazsam TBMM'nin nimetlerine sahip olamam vesvesesi varsa içinde ona yemin ettim denip denilemeyeceğini okuyucunun takdirinize bırakmak isterim.

Ben diyorum ki 550 Vekil'in büyük çoğunluğu usulen, yemin etmiş olmak için yemin etmiştir. Gerçek manada yemin ettiği söylenemez.

Düşünün bir kere! İstiklal Marşını söylemeyen Vekilin ettiği yemin, yemin midir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını yok sayan zatın kâğıttaki metni okuması, ettiği yemine sadık kalacağı anlamına gelir mi?

İçişleri bakanlığı yapmış birinin yazılı metni eksik okuması iyi niyetli kabul edilmeli mi?

Önündeki metni okurken 'Türk' kelimesine takılan bir vekil milletin vekili sayılmalı mı?

Vs vs soru pek çok!

Soruların cevabı ise aziz Türk milletinin vicdanlarında saklı. Yemin merasimini daha çok irdelersek birçok vekilin şeklen ant içtiğini, yürekten yemin etmediğini söylemek kehanet olmaz. .

 'TÜRK MİLLETİ ÖNÜNDE NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE ANT İÇERİM'   demek bu kadar ucuz olmamalı.

Bu coğrafyanın çocukları 'Namusu ve Şerefi' için gözünü kırpmadan elini kana bular, gözünü kırpmadan sinesini kurşuna siper eder.

Laf olsun diye yemin edip, sonra yeminine sadık kalmayarak tarihe geçenleri, Türk milleti yakından biliyor, günü gelince tarih de yazacak.

Biz Muazzez Ersoy'u kaldığımız yerden dinlemeye devam edelim. "çok ağlattın sen beni aşkım oyuncak değil, Hatırandan ismimi hayalinden beni sil" 

 

 

 

 

    
2015-06-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları