Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Mart 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Manisa'da Ramazan Geceleri
Öncelikle Manisalıların, Türk milletinin ve İslâm âleminin bir hafta önce başlayan Ramazan'ını kutluyor, Allah'tan, uzun ve sıcak yaz günlerinde kendilerine kolaylık vermesini diliyorum.

İlk televizyon yayınlarının başladığı 70'li yıllarda eski İstanbul sosyetesinin Ramazan eğlenceleri TV ekranlarında arzı endam etmeye başladı.

Durum böyle olunca Ramazan'ın ibadet dışında da kutlanıldığına şahit olduk.

Bizler,  o günlere kadar, Ramazan'ın nefsi hesaba çekme, dünya işlerinden biraz daha uzaklaşma ve Allah'ın rızasını kazanmak için daha çok ibadet etmek gerektiğini biliyorduk.

Ramazan'a mı bir şey oldu bize mi bilemiyorum.

Eski İstanbul sosyetesinin eğlence kültürü şekil değiştirerek günümüze uyarlandı.

Çoğu yerde Ramazan ile eğlence kavramı eşitlendi.

Hatta bu eğlenceler, insanların teravih namazı kılacağı saate denk getirildi.

Öyle ki, büyük paralar verilerek gerek yaşam tarzları, gerekse kıyafetleriyle, söyledikleri şarkılarıyla ve şovlarıyla Ramazan'ın ruhuyla bağdaşmayan sanatçılar, Ramazan eğlencesi adı altında pazarlanmaya ve sunulmaya başlandı.

Eğlencelerin dışında özel kişi ve kuruluşlar yanında belediyelerimiz de iftar çadırları kurarak vatandaşların bir arada iftar etmesine vesile oldu. Bu güzelim etkinlik, ihtiyacı olmayanların iftar çadırlarını doldurmaları nedeniyle fakir fukaraya, yolculara ve öğrencilere yeterince ulaşamadı.

Geçen yıldan başlayarak Manisa'da Ramazan eğlenceleri- etkinlikleri anlayışında önemli anlayış değişiklikleri oldu. Bu anlayışın bu yıl da devam ettiğini görüyoruz.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ile Şehzadeler Belediyesi Başkanı Ömer Faruk Çelik yaptıkları açıklamalarda, bu yılki Ramazan etkinliklerinin Ramazan'ın ruhuna uygun olarak planlandığını açıkladılar.

Şehzadeler Belediyesi bu yıl her gün 500 kişilik iftar sofrası kuruyor.  Beldelerden mahalleye dönüştürülen 9 mahallede de 1000 kişilik iftar organizasyonları gerçekleştiriyor.

Her akşam Cumhuriyet Meydanı'nda hem küçükler hem de büyükler için hazırlanan dolu dolu programlar, teravih öncesi çocuklara, teravih sonrası büyüklere yönelik sunuluyor.

Etkinlikler kapsamında 20 konser, 2 Kur'an ziyafeti, 3 tiyatro, 2 söyleşi ve tasavvuf müzik dinletileri planlandı ve peyder pey uygulanıyor.

Sergi çadırları kurularak halkın alış veriş yapmasında değişik bir alternatif sunuldu.

21 Haziran'da Bosna Hersek halkıyla dayanışma gecesi düzenlendi.

Yunusemre Belediyesi Ramazan programlarına bakacak olursak, program gereğince 28 gün boyunca, geçen yıl gidilemeyen 28 mahallede her akşam 1000 kişiye iftar veriliyor.  Bu sayı mahalle nüfusuna göre artabiliyor.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programlar, toplu iftar açma,  şerbet dağıtımı, tasavvuf musikisi ve sema gösterisiyle devam ediyor.

Karagöz'le Hacivat, kukla ve palyaço gösterirliyle ve yüz boyama çalışmalarıyla çocuklar da programa dahil ediliyor.

Ayrıca çocuklara pamuk şeker, macun ve çubuklu balon da dağıtılıyor.

Nüfusu çok az olan kırsaldaki 2-3 mahalle iftar programı için merkezi bir mahallede bir araya getiriliyor. Bunun için belediye servis araçları ile vatandaşlar iftar için taşınıyor.

Bu programlar teravih namazına kadar sürüyor.

Geçmiş Ramazan eğlenceleri yeni nesle aktarılmaya çalışılıyor.

Ayrıca 3000 ramazan paketi hazırlanarak daha önceden kaymakamlığın da işbirliği ile belirlenen yoksul ailelere akşamları dağıtılmaya başlandı.

Dağıtım işi akşam saatlerinde yapılarak bu vatandaşların rencide edilmesinin önüne geçiliyor.

Ramazan dolayısıyla camilerde de temizlik yapılıp eksiklikler giderilmeye çalışıldı.

Her iki belediye de şehrin değişik yerlerine ' İkram Çeşmeleri' kurarak teravih öncesi 2000 kişiye şerbet ve limonata ikramı yapıyor.

Eskiden bir sanatçıya verilen ücretle neredeyse bir ay Ramazan etkinliği yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi ise tüm ilçelerde ' İftarda Şenlik Var' adlı orta oyun gösterisi sunuyor.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ile Şehzadeler Belediyesi Başkanı Ömer Faruk Çelik ve ekipleri, Ramazan'ı olması gerektiği şekilde kutlama konusunda önemli bir adım attı. Kendilerini kutluyor tekrar tüm İslam âlemine hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Kalın sağlıcakla...   
2015-06-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları