Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ramazan ayında köy ve hayata dair
Haziran ayı sanki nisan ayı gibi maşşallah yagmur yagmur, aniden bulutların bi anda kararması ile şakır şakır saganak yagmur ile hep asyadaki muson yagmurlarını hatırlarım.
İşte güzel yurdumuzun incisi istanbul anadolu yakası aniden bastıran saganak yagmur ile metrekareye 56 kilogıram yagış düşmüş meterolojiler bu normal zamanda bir ayda yagan bir yagmur miktarı dikat cekici.
İklimler degişti ozon tabakasındaki sera gazlarının etkisi ile oluşan kara delik mevsimleri degiştirmiş gibi mazallah yaz ayını yaşamayacagız böyle giderse.
Tüm dünyada başlayan ve müslünlar icin kutsal sayılan ,,Ramazanışerif ayına kavuştuk cok şükür havalarda serin yagışlı ama günler cok uzun genen sabır ile gecip gidiyor,allah tarlada traktörle,döver bicer ile hasat yapan tüm anadolu ciftcisinin ,İleşberlerin yardımcısı olsun.
Bu günlerde uzun yaz aylarında anadoluda oruc tutmak cesaret ister onyedi saat ile tarlalarda ekin bicmek bag bahceyle meşgul olmak gercekten zor,köylü olmak kolay deel,az cok davarlar vardır bakılacak sagılacak,yemlenecek,yeşilliklerde otlatılacak,altları temizlenecekve tarlada  bagda bahcede günlük yapılması gereken onlarca iş var ve sabah ezanı mütakip başlar bu hareket,teaaa gün tepeye dikilince az duraklar o vakit de öglen vakti cok yaklaşmıştır ki az mola ister,  bu mola gün egilmeye başladımı hareket azar azar tekrar başlar teaa akşam ezanına bi seaat kalasıya kadar devam eder,ve el yüz yıkanır abdes alınır balkonda veya evin en soguk yerinde az esen poyraz alan bi yerinde ayaklar fora uzun oturulur.
Poyraz sert ise  dikkat etmek gerek lööönn olum der evin reisii aman carpmasın poyraz der.
Halbuki o poyraz yagmur gibi olurmuş her canlıya fayda verirmiş esmesi ile şifa gibi olurmuş eski insanlar heo öyle anmış es deli rüzgar poyraz gibi vur sineme sineme deyip rahatlamak istemiş anadolu insanı bu uzun yaz aylarında ki ramazan şeriftlerde.
Her nekadar zor gibi, olsada günler saglık sıhıt icinde su gibi, geciyor,aha yarı oldu olmak üzere ne kaldı yeterki saglık olsun.
Akşam olunca koyde cami secmek jet imam aramak,gibi bi lüksünüz yok isede şehirlerde öyle deeel,her ne kadar diyanet işleri lüküs,araba derken ucak,derken hedaya zırhlı modern ultra lüküs cumhurbaşkanından  gelen bu hedaya ile turlalarken aklına gelmiş tüm yurtta terafih namazları yogun istek ve arzu,ya uygun olarak ikişer rekat kılan deye tüm ülke cami imamlarına mesaj üstüne mesaj yollamış.
Eh ahali kimi pek uygun bulmuş kimi yahuu hic mi bunların başka işi yokda boyle karışırlar.
Tabi ki bu tür ayarlamalar her ne kadar da bu kurumnun işi olsada aziz halkımızın gözü en hızlı terafh kıldıran imam aramakta.
Bazı imamlar siz hec telaş buyurmayın ki kac rekat olursa olsun huşu icinde siz uyun imama en saglıklı en huzurlu bi şekilde 37 dakikada  cami kapısından cıkışınız garanti deyip tüm telaşları fora ediyor,bu caminin cematii cogalmaya başlamış bilem.
Günler uzun ya aylardan ramazan ya,hele malum secim de yeni bitti eh sohbet lazım galii.
Dayııı nolcek galii şimdi bu iktidardakiler at tan düştüler demiii galii
He valla öyle olduu  galiii.
Ee e e e şimdi bunlar eşege binebilecekler mi ki.
Neden binmesinler ki binerler oglumm binerler,hem öyle deme en cok oyu gene bunlar aldı yanii.
Hanii deyom bundan da düşersek deye az korkmazlarmı deyomm.
Olsun  olsun korkunun ecele faydası yoktur,hem belki desr cıkarmıışlardır,ikide bi yok parelel yok cemat,yok ergenekon yok gezi parkı yok kabataş,da cocuklu bi kadına taciz felan ,yok camide icki ictiler felan deyip deyip durdular belki az düşünüp dururlar da bi daha düşmezler.

Dayııı ..

Eyyy ülen eyyy  ne diyonnn.
Kızma dayıı.
Kızmıyom söylee.
Nolcek bu hökümet ne zaman kurulur.
Az acele etmeye gelmez bu iş teaa kurban bayramına kadar vakti var galiii.
Ee e ee   e ozaman  bayramlarda iki maaş ikramiye vardı tolumu vercekler gliii.
İşte o hic belli deell galii

Nasıl yanii asgari ücret 1500 tl olmuyacak mı emekli maaşları en az 1500 lira olmayacak mı mazot desen ciftciye 1500 lira olmayacekmi..
Dur iyen dur  belki olur hele bi otursunlar konuşsunlar bakam nolcek yanii.
Cumhurbaşkanı cankayaya geri mi gidecekmiş toplanıyormuş felan deyo gazetelerde..

Birinin heykelini bari dikin deyolamış rüşvet ve yolsuzluk a adı karışmış  biri  icin aslı vamıkı yoksa hepsi uydurma fesatcılar cekemeyükcülerin
işimi gene iftiramı ki gazeteleee öyle yazıyomuşşş.
Her duyduguna inanmayın akadeşler.
Bakın hububat fiaytları bön yarın acıklanacekmiş habarınız varmı.
Onu duymadım da ciftciye tarla mazot süt destegi bundan sonra verilmeyecekmiş deyolar siz oy vermediniz biz tek başımıza deeliz artık demişler deyolaa aslı vasa yandık valla galliii.
Dün akşam hava durumunu dinleyen vamı arkadaşlar,ben azcık dinledim haziran ayının  sonuna kadar yagmurla devam edecekmişş.
Aboyyy mahvoldu bizim nohutlar desen ya zaten kalmadı ya bu yıl yandık,gali dsen yaaa.
Allah böyüktür bakasın aklı başında gercekten köylüyü düşünen bir hökümet kurulu belli mi olurr yaa.
Tarım il müdürlügü kaatt göndermiş mıhtarlıga bundan böyle tarla satmak icin mudurlugumuzden izin alsınlar kanunlar degişti demiş.
Nasıl nasıl benim ihtiyacım var arkadaş taposu da benim üstüme gidip ona soracagım öyle mi ortak benimle bunlar alllah allah yanii..
Dur hele dur daha ne deyo 10 dekardan boyuk yerlerin satılamayacagı şartı var öncelik kücük tarlaları satılmasın saglamakmış..,O ga neymiş onun başka işi yok muymuş,ben dügün etcem oncaz para ile olumu ki ben istedigimi satarım gardeşim bunlarda fazla oluyoo.
Dur dur daha bir cok bürokratik işlemler varmış .
Civisi cıktı  bu işlerin elim allah galii.
Köylü olmak ne kadar zor bi meslek her önüne gelen bunlar cahıl deye bir sürü engel cıkartıyoo.
Nasıl olsa secim bidaha olu bunları sokmayacak köye yasak gardaşım deyecem töbe töbe.
Dayııı işit denen bi terör gurubu varmışya suriyede adamlar taht murmuşlar yaa,bide suriye kürtleri pyd diyolaaa,aha bunların hangisi daha tehlikeli sen biliyonmu..
Leennn olummm ben diplamatmıyım sen beni irametli  eski adalet partili,İhsan Sabri Caglayangil ,mi sandın,allah allah ,bunları her gün televizyonda suriye ic savaşında duyuyoz biz bilmeyiz bu işlerii anamayız,anamayız.
Dayııı ya meclis başkanı baykal olumuu.
Olur olur başka vamıı..

Vaaa dayı hökümet kim kura belli mi.

Bellii davutoglu ile kılıctaroglu kura ömrü de pek uzun olmaz emma iki sene sürer.
Dayı tüm bunları sen neden biliyonn sen de mi derin bilgilisin  yaaa.
Al işte bakam lenn  olum hem soruyon hem nerden biliyon deyon sen de arıza felan mi var yoksa oruc carptımı seni kalk git az yat hadi hadii.
Şehirlerde anadoluda her yer bi telaş bu ramazanlarda her aile birbirini oruc acımı deye bi gelenek cıkarttı ki sormayın garii.
Her bir arası iyi olan akarba ile karşılıklı ilkesine dayanan iftarlada topluca üc beş aile ce cümbür cemat iftar acımları gırla yaniii.
Her nekadar toplu belediyelerin iftar cadırları artık ekonomik nedenlerden dolayımı yoksa halka daha başka hizmet yolları mı var bilinmez ragbet yok mantar gibi moda olan iftar cadırları bu yıl pek seyrek ya fakirlik azalmış olamsınn.
Carşı pazar ramazan fırsat deye ateş pahası inanın dostlar,allahtan bu yıl serin geciyor ilk bir hafta cok iyi gecti gerisine allah kerim gali aha şurasında ne kaldı ki.
Hatta hatta ramazan paketleri hazırlanıyordu bu yıl ona bile insanlar ekonomik  olarak ilgi göstermiyor galii,sadece,fitre miktarı olan 11,90 tl kişi başı miktarı bir an önce bayram dan önce yerlerine ulaştırmayı allah nasip etsin herkese galii.
İlim uşak tan köyüm kırkadan haziranın son demi olan bu günlerde ortalıgın karadeniz yaylalarınından farksız muhteşem yeşilligi  hala devam ediyor,bu sıralarda ekinler sararıp bicer döverlerin her an ekin bicmeye başlaması lazım dı velakin daha bi onbeş gün olmaz,hazır deel güneş yok fazla ekinler sararıp ermesi gerek ki bicilebilsin,ama hic olamayan bir mahsulümüz varki sormayın nohut bu yıl hic yok hic yagmuru hic sevmez onun icin bu yıl olmadı.
Haydin dostlar bu hafta da ilim uşak tan köyüm kırka dan ahalinin ortak mevzubahsi olan bi meclis başkanlıgı  bi de hökömet kurulacakmı kim kiminle deyip kah cami avlusunda kah kahve önünde camlar altında beleş havada mis gibi ortamda hayırlı ramazanlar en derin selam saygılar bizden olsun haftaya görüşmek üzere salıcakla kalın..
Üstadımmmmm.   
2015-06-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
mazlum Ata
2015-06-28 14:19:00    ip: 188.56.129???
Her yerde ramazan hep ayni .bu yil ramazanin olmazsa olmazi şûphesiz karpuz. Ultra otellerde zengin sofralari televizyonda gorsek de. Bizim anadoluda corbaya basacaksin kuru ekmek buna şukur edep başka fakir zor şartlarda yaşayan insanlari getirip şukur etmek lazim.Ankara hûkûmetsiz kalmaz.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları