Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ramazanda Seçim Analizi
7 Haziran seçimlerinin üzerinden üç hafta geçti. AK Parti hükümetlerinde önemli görevlerde bulunmuş olan ve 3 dönem kuralına takılarak bu dönemde meclise giremeyen Bekir Bozdağ, ilimize gelerek STK başkanlarımız ile bir sohbet toplantısı yaptı. Bozdağ konuşmasında, AK Partinin icraatlarını anlattı. Neden bazı ulusal ve uluslar arası medyanın güçlü bir Türkiye istemediklerini bir bir sıraladı. Bölgemizi kan gölüne çeviren gelişmelerin kimler tarafından desteklendiğini anlattı.
Uzun konuşmasının ardından sorular bölümüne geçildiğinde, bir arkadaşımızın sorusu ve aldığı cevap bana AK Partinin oy kaybetmesinin henüz AK Parti kurmayları tarafından yeteri kadar anlaşılamadığını gösterdi. Soru, seçim kampanyaları sırasında, cumhurbaşkanının meydanlara inmesinin AK Partideki oy kaybında etkisinin olup olmadığı yönündeydi. Bozdağ cevap olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın AK Partinin kurucusu, başkanı olduğunu ve 12 yıl gibi uzun bir süre de Başbakanlık yaptığını, dolayısı ile de görüş ve düşüncelerinde bu partiden ayrı olamayacağını, bunun da herkes tarafından bilindiğini söyledi. Geçmişte Özal ve Demirel'in de aynı duruma geldiklerini, onların da kendi partilerinden kopmadıklarını belirtti.
Aslında bu cevap sorudaki inceliği karşılamadı. Özal ve Demirel de aynı durumdaydılar ama öncelikle onlar, meydanlara bu kadar inmediler. Ayrıca bu iki liderin de partileri hızla oy kaybedip tarihe gömülmediler mi? Bu da gösteriyor ki, Cumhurbaşkanımızın meydanlarda boy göstermesi AK Partinin oylarını olumsuz etkileyen en önemli hareket oldu. AK Parti genel merkezi bu durumu tam olarak anlayamadığına göre, gelecek ilk seçimlerdeki az gerileme dahi ondan sonraki seçimlerde yıkma dönecektir.
Bir başka arkadaşımızın sorduğu, AK Partideki oy kaybının ikinci büyük sebebi olarak da verimsiz atamalar, yetersiz adaylar mıdır? AK Parti özünden uzaklaşmakta mıdır? şeklindeki sorulardı. Bakan bu soruları da hatalarının olabileceğini kabul etmekle beraber adeta geçiştirmekle yetindi. Bir eğitimcimizin son seçimlerle ilgili olarak; ‘baba, çocuğunu ikaz için bir tokat attığında, çocuğun canı yanar. Bu duruma baba da anne de üzülür ve dolayısı ile de onların da canı yanmış olur' benzetmesini yapınca Bozdağ gülümsedi. Tokatın dozu biraz fazla olmakla birlikte milletin verdiği mesajın alındığını belirtti.
AK Parti, seçimlerdeki gerilemenin gerçek nedenlerini araştırırken, teşkilatlarının başarısızlıklarını da kamufle etme gayretlerine girmiş. Sanki gerçeklerle yüzleşmek bazılarının işine gelmiyor gibi. Kendi aralarında toplanıp; ‘eh bu durum da fena değil, başarısız olan yok. Aynen devam edelim' görüşünü benimsemiş görünüyorlar.
Bir başka konu da, eskiden yöneticilerin sorumlulukları gereği hacca veya umreye gitmedikleri biliniyordu. Bu konuda Osmanlı Padişahları içinde de Hac veya Umreye giden olmamıştı.
Bizim belediye başkanımız, vekil olduğu dönemlerden beri maşallah her yıl ya hacca veya umreye gidiyor. İnşallah bunu Kabe aşkı ile yapıyor. Yoksa kendisi olmadığı zamanlarda da işlerin yürüyeceğini mi ispata çalışıyor? Ticari ilişkiler mi var? Bunu zaman gösterecek.

Barış ve mutluluk içinde kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2015-06-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları