Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kandırdığın çocuğun püskülünü öper misin?
'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' derlerdi de, biz bu ata sözümüzü Bay Bahçeli'ye yakıştıramamıştık doğrusu.

'Yok canım...' demiştik. 'Daha düne kadar mitingi alanlarında HIRSIZA ERKETELİK YAPAN DA HIRSIZDIR' diyen bir koca Genel Başkan nasıl olur da bugün oturur, muhtemel iktidarla gizi gizli bakanlık pazarlığı yapar?'

***

Atalarımız hiçbir zaman yalan çıkartmadılar bizi.

Bu kez de çıkartmadılar.

Keşke hiç olmazsa bir defacık olsun yalan çıkartsaydılar, ne olurdu? Millet aşkına, vatan aşkına... Ne olurdu?...

Biz her ne kadar ona inancımızı sarsmamak için çaba gösterirsek gösterelim, kesin rengini belli etti o. Daha Meclis Başkanı seçimi yapılmadan hem de.

'HDP, Bakayl'a oy verirse, biz vermeyiz!'

***

Diktatörlük de mi bulaşıcı bir şey ne?

Ekselanslarına baka baka bizim Sevgili Bahçelimiz de mi daha oylarını kullanmadan MHP'li milletvekillerinin düşüncelerine ipotek koyuyordu.

'Onlar verirse biz vermeyiz!' ne demek? Gizli bile değil, açık bir mesaj. Açık bir tehdit değil de nedir bu MHP milletvekillerine?

'Bakın, size söylüyorum MHP Milletvekilleri! AKP adayının seçilmesini tehlikeye düşürecek şekilde oy kullanırsanız cızzzz haaa!'

***

Akıl var, mantık var:

Üç muhalefet partisi kenetlenerek aynı doğrultuda oy kullanmazsa, der saadette bahar safaları devam diyecektir saye-i-alilerinizde Bahçeli bey.

Nitekim tehdidiniz hedefine ulaştı. Milletvekillerin geçersiz oy kıllandılar. Bunun AKP adayına oy kullanmaktan farkı var mı?

***

Çocuk mu kandırıyorsunuz Bay Bahçeli?

Kandırdığınız çocuk bizzat kendiniz misiniz? Hesabın ancak bu kadarına mı eriyor aklınız.

Kandırdığınız milletvekilleriniz mi?

Size oy vererek seçilmenizi sağlayan seçmen kitleniz mi kandırdığınız?

Yoksa CHP'yi mi kandırıyorsunuz kuzum?

Bütün Türkiye'yi mi kandırıyorsunuz?

Herkesi yok saymak neyin nesi oluyor böyle?

Buna yerel dilimizde:

Kandırdığın çocuğun püskülünü yer misin?' derler.

***

Eh, AKP de aldı mesajı doğal olarak. Bu yeşil ışık elbette ki, en çok onları sevindirdi.

'Demek ki MHP bizimle koalisyona hazır. Artık pazarlık yapmamıza bile gerek kalmadı...' diyerek sevinçle el ovuşturmaya başladılar bile.

'Şimdiden karar verdiler madem, bundan geri hiç biri dayatma yapamazlar. Mis gibi Kültür Bakanlığını veririz yeter onlara. Aile Bakanlığını veririz, yetinirler. Ne kadar işlevsiz bakanlık varsa paylaşırız hakça.'

Titre ve kendine gel Bahçeli bey. Hiç olmazsa yolun burasında diren biraz. Öyle dandik bakanlıklarla yetinme. Suyun başını oluşturan bakanlıklara dik gözünü.

Hep kurtlar kuzuları mı yiyecek?

Birazcık olsun mele hiç değilse canım. Mele de aslan kükrüyor sansın AKP. Sanırlar mı sanırlar. Zaten Pensilvanya'da biri yellense, Türkiye'de deprem oluyor sanmaktalar.

Kuzu melemesini de aslan kükremesi sanırlar, korkma!

Diren!

Biraz da sizi görelim.

Siz de nemalanın azıcık canım.

Onlarınki can da sizinki patlıcan mı?

Fakat küçük bir kardeşiniz olarak size naçizane bir öğüt vereyim:

'Tatlı tatlı yemenin acı acı böğürmesi olur. Bu koalisyon da MHP'yi yer bitirir. Aklını başına topla lütfen. Bunca yandaşınızın umutlarını, hayallerini, özgürlüklerini, yaşamlarını çalmaya hakkınız yok!

SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ    
2015-07-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları