Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bozkurt Öldü
Bozkurt ve Ergenekon Destanı Türk'lüğün at başı koşan iki efsanesidir! Bozkurt Destanı Çin kaynaklarında da yazılı!

Ergenekon Destanı, Bozkurt Destanı'nın ana çizgileri üzerinden kurgulanmış ve yazılmış.

Kısaca özetlenmek gerekirse, Bozkurt Destanı ile kaynağını belirleyen Türk soyu, Ergenekon Destanı ile de gelişip güçlenmesini, büyüme ve yayılma dönemlerini kaleme almış, tarihe not düşmüş.

Destanı'nın iki ayrı anlatılış biçimi var. Anlatılan her iki destan arasında pek fazla fark göze çarpmaz. Tıpa tıp aynı olmasa bile işlenen ana tema aynıdır.

Ben birinci destanı kısaca özetleyerek bilgilerinize sunacak, ikinci destanı okumak isteyenlerin kaynağına ulaşmalarını sağlık vermekle yetineceğim.

Hun Ülkesinin kuzeyinde So adı verilen bir ülke vardı. Burada Hunlarla aynı soydan olan Gök Türkler otururdu.

Bir gün Göktürkler So ülkesinden ayrıldılar. Bu sırada başlarında Kağan Pu adlı bir yiğit vardı. Kağan Pu'nun on altı kardeşi bulunuyordu. On altı kardeşten birinin annesi kurttu.

Annesi Göktürklerce en kutsal yaratıklardan biri olarak bilinen ve böyle kabul edilen bir kurt olduğu için delikanlı, rüzgârlara ve yağmura söz geçirir, bu iki kuvveti buyruğu altında tutardı.

Bununla beraber, So Ülkesindeki yurtlarından ayrılan Göktürkler düşmanlarının baskınına uğradılar. 
Bu baskında düşmanlar bütün Gök Türkleri yok ettikleri gibi on altı kardeşten sadece birisi kurtulabildi. Kurtulan delikanlı annesi kurt olan idi.
Bu delikanlının da, birisi yaz diğeri de kış ilâhının kızı olan iki karısı vardı. Baskından sonra her ikisinden ikişer oğlu oldu.

Zamanla kalabalıklaşıp çoğalan halk, çocuklardan en büyüğünü kendilerine Hakan seçtiler; o zamanki adı Göktürk dilinde değildi.

Hakan seçilir seçilmez Göktürkçe olmayan bu adını bıraktı ve Türk adını aldı.

Ondan sonra Türk on kadınla evlendi, birçok çocukları oldu. İçlerinden Asena adını taşıyan biri hakanlık tahtına geçince boyun adı da Aşina oldu. Diyor kaynak.

Ergenekon destanına da girersek işlemek istediğimiz ana konudan uzaklaşırız. Kısaca değerlendirmek istediğimiz esas konu TBMM seçimi.

7 Haziran'da tecelli eden TBMM'si 1 Temmuz'da başkanını seçti.

Bizde seçime tanıklık etsin diye Bozkurt Destanı'nı yardıma çağırdık, şahit gösterdik.

Biliyorsunuz daha önce Türklerin gelişip güçlenmesini, büyüme ve yayılma dönemlerini anlatan Ergenekon Destanı malum iktidar eliyle itibarsızlaştırılmıştı...

Terör örgütü sıfatına layık görüldü.  Hakkında iddianame düzenlendi, aylar değil yıllarca yargılandı.

Son TBMM Başkanı seçiminde de Bozkurt işareti ile özdeşleşen partinin dolaylı desteği ile Ergenekon'u yargılayan itibarsızlaştıran zihniyet başkan seçtirildi.

Şimdi biz Bozkurt Öldü dersek haksızlık mı etmiş oluruz, yoksa tarihe not mu düşeriz?

Elbette yorum okuyucunun!

Bir Temmuz itibari ile dokuz ışık söndü, Bozkurt öldü; 'Devleti Devlet Yönetecek' diyenlerin eli böğründe kaldı diye üzülüyor kalemim.     
2015-07-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları