Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Medeniyetsiz Batı
Dün Yunanistan'da yapılan referandum, sonuçları itibarı ile bumerang etkisi yapabilir. Sonucun ‘evet' çıkması da, ‘hayır' çıkması da Avrupa'nın geleceği için önemli riskler taşıyor.
‘Hayır' çıkması durumunda, Yunanistan'ın büyük miktarlarda borçlu olduğu İtalya ve İspanya gibi ülkeler de iflas ile karşı karşıya gelebilir. ‘Evet' çıkmasının ise, olmayan bir servet ile yıllardır yan gelip yatarak lüks bir yaşam süren Yunan halkı için tek kurtuluş, Rusya bloğuna yakınlaşmak gibi görülüyor. Batının istemediği bu durum da dengeleri değiştirmek açısından önemli sonuçlar doğurabilir.
Yunanistan, bizimle aynı zamanda Avrupa Birliğine girebilmek için müracaat etmiş olmasına rağmen, uzun yıllardan beri AB üyesi. Batı medeniyeti dediğimiz Avrupa ülkeleri ve ABD de kökenleri itibarı ile Yunanlıların akrabaları. Bütün geçimlerini, son 130 yıldan beri acımasızca sömürdükleri fakir Asya, Afrika ve Avustralya üzerinden yapıyorlar.
ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika ve Hollanda'nın tüm geçimleri sömürgeleri üzerinden olmuştur.
Çok ilginçtir ki, hiç sömürgesi olmayan Yunanistan da, bu sömürgeci ülkeleri sömürmeye yeltenmiştir. Sömürülen ülkeler silkinip ayağa kalktıkça, alıştıkları beleş hayatın ellerinden gittiğini gören batı ülkeleri, yıllardır üretimden uzak yan gelip yatmış bir Yunanistan'ın bu durumuna daha fazla tahammül edemez olmuşlardır.
Mevcut kavganın temelinde yatan en önemli gerçek budur. Batı medeniyeti dediğimiz ülkelerin ellerindeki en büyük güçleri, geliştirdikleri silah sanayi, ulaştırma ve haberleşme sistemleridir.
Bu güçlerini kullanarak böl, parçala, yönet mantığı ile Ortadoğu ve Asya'yı kana bulamaya devam ediyorlar. 1900 lü yıllardan önce temizlik, komşuluk ilişkileri ve adalet gibi medeniyeti simgeleyen değerler, bu ülkelere sanki hiç uğramamış durumdaydı.
Maalesef bizim lider olarak gördüğümüz, medeniyet ile teknolojiyi ayırt edemeyen akılsız kişiler de, teknolojik gelişmeleri göstererek ahlaksız değerleri medeniyet olarak milletimize yutturmuşlardır.
Kitaplarımız ‘uyu Ali uyu', ‘yat uyu yat' emirleri ile başlatılmış, biz de 80 küsur yıl bu emirlere harfiyen uymuşuz. Zamanın ahmak liderleri, gelişen teknolojiyi almak yerine, medeniyet zannettikleri şapka, fötr, mini etek, opera, dans gibi kültür değerlerini milletimize benimsetmeye çalışmışlardır.
Bu konuda, bir siyasi deha örneği olan Abdülhamit Han'ın yaptığı teknolojik atılımlar, zamanın akılsız kanaat önderlerinin engellemeleri ile karşılaşmıştı. Teknolojiyi öğrensin diye yurt dışına gönderilen öğrenciler, batının sefil hayatını ve birkaç kelime de lisanını ülkemize taşımakla yetinmişlerdir.
Batı medeniyetini, ‘tek dişi kalmış canavara' benzeten Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, zamanın nadir görülen kanaat önderlerinden biridir. Dünyamızda yaşanmakta olan karmaşa, büyük değişimlerin habercisi gibidir.
Bir yanda peş peşe iflas eden sözüm ona gelişmiş ülkeler, diğer yanda birbirini kesen veya yaşadıkları bölgelerde inandıklarını yaşayamayan Müslümanlar için huzur ve güvenin sağlanması, bizlere dayatılan bazı kuralların değişmesi ile mümkün olacaktır.
Artık ‘dünyanın beşten büyük' ve ‘kralın çıplak' olduğunun ilan edilmesi zamanı da çoktan gelmiştir. Huzur dolu bir gelecek için kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2015-07-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları