Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Temmuz 2016
-ELİFCE -
-ELİFCE - kimdir?
Hacettepe Üniversitesi'nde İngilizce İktisat okudum. İmani ve toplumsal konulardaki makalelerim 2005 yılından bu yana gazete, dergi, portal ve haber sitelerinde yayınlanıyor... https://twitter.com/Elif_Trc https://www.facebook.com/elif.s.tureci
  YAZARIN SAYFASI
İntikam
Bağışlamak insan ruhuna iyi gelen Rahmani bir duygu. İntikam arzusu, kin ve nefret ise insan ruhunu yakıp kavuran şeytani duygular.

Haksızlık karşısında şiddetli reaksiyon göstermek, asabileşmek yanlış olur. Adice davranışlara aynı şekilde karşılık verilmemeli. Kur'an ahlakı gereği kötülük iyilikle uzaklaştırılmalı. 

Aslında intikam almamak çok zordur. İnsan nefsi intikam ister, bunu çok arzu eder. Ancak nefse kanmayıp intikam peşinde koşmamak, ne kadar zorsa o kadar da değerlidir. Kur'an'a ters bir intikam anlayışı içerisindeki insan küçülür.

İnsanlık tarihi boyunca her dönem olduğu gibi ahir zamanda da iyilerle kötülerin mücadelesi vardır. Kötüler iyilere karşı atağa geçerler ancak fitne, fücur, intikam duygusu ve hasetlikleri onları yakar kavurur. Hep azap içindedirler, mutlu olamazlar.

İyiler, kötülerdeki haset, nefret ve kini gördükçe, mümin kardeşlerine sevgileri daha da artar. Allah'a aşkları artar, Cennet özlemleri artar. Bu yüzden kötüler, müminlere mücadele hırsı ve Allah rızasını kazanma azmi veren vesilelerdir.

Tuzak hazırlayan, komplo kuran, iftira atan, kalbi kin, nefret ve fesattan kararmış kişiler dünyada hep vardır ve olacaktır. Mümin bilir ki her şeyi olduğu gibi, şeytanı ve fırkasını da Allah yaratır. Ve O dilemedikçe kimse zarar vermeye güç yetiremez. Allah, "siz doğru yola erişirseniz, sapan size zarar veremez." buyurur.

Allah'ın rızasını hedef almak hep iyiye, güzele, doğruya ulaştırır, huzur ve güven içinde yaşatır. Nefsani olan ve intikam hisleriyle atılan her adım ise insanı bataklığa götürür, bir ömür azap içinde geçer.

İyilikle kötülük eşit olmaz. Kötülüğü en güzel olan bir tarzda uzaklaştırırsak; o zaman görürüz ki aramızda düşmanlık bulunan kimse, sanki sıcak bir dost oluvermiştir.

İntikam ateşiyle yanan kötü kimse, o ateşle yakamaz; kendisi yanar, kavrulur. İnsan, Rabb'ine teslim olmalı, arınmaya çalışmalı, iyi olmalı. O zaman huzur içinde ve sağlıklı yaşar. Mutluluk, dünyada olduğu gibi, ahirette de sonsuza kadar iyiler içindir.

Ve onlar-Rablerinin yüzünü (hoşnutluğunu) isteyerek sabrederler, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak ederler ve kötülüğü iyilikle savarlar. İşte onlar, bu yurdun (dünyanın güzel) sonucu (ahiret mutluluğu) onlar içindir. (Ra'd Suresi, 22)   
2015-07-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları