Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Erkan ARKUT
Erkan ARKUT kimdir?
05 Ekim 1970 Ankara doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezunum. Şu anda kendi şirketimde yönetici olarak çalışmaktayım. İstanbul’da ikamet ediyorum. Yazı yazmayı ve fikirlerimi insanlarla paylaşmayı çok seviyorum, bu yüzden her gün yazdığım yazılarımla insanlara ulaşıyorum ve onlardan aldığım olumlu yorumlardan dolayı çok memnun oluyorum. Siyaset, günlük yaşam, dünya kategorilerinde yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Diyanet İşleri Başkanı'na cevap
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e cevap

Katıldığı iftar programında 'Biz nerede hata yaptık?' diye soran Görmez, İslam'ın kendini yeniden 'sorgulaması' gerektiğini söylemiş. İslam Ülkeleri Büyükelçilerinin de davetlileri arasında bulunduğu iftar sofrasında konuşan Görmez 'Üzülerek belirtiyorum' diye başladığı konuşmasında çarpıcı tespitlerde bulunmuş. Görmez 'İslam coğrafyasında da en büyük sorun, artık bir eman sorunu, bir güvenlik sorunudur. Bu eman sorunu dünyada yaşayan bütün Müslümanların bir iman sorununa dönüşüyor. Başka dünyalarda nefretin, öfkenin ve düşmanlığın, İslam'a yönelik düşmanlığın gelişmesine sebep oluyor. Sadece İslam coğrafyasında güvenlik sorunu yok. İslam'ın kendisinin bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade etmek isterim. Çünkü İslam dini bizatihi Teolojik yapısıyla, insanlığa getirdiği yüce değerlerle, yeni ortaya çıkmış bir takım yanlış anlayışların tehdidi altındadır' dedi. 'GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ'

'Yeni modern zamanlarda son on yıllarda şiddetin gölgesinde ortaya çıkan yeni dini anlayışlar, İslam'ın yeryüzüne getirdiği o rahmet mesajlarını tehdit etmeye başlamıştır. Onun için bütün İslam ülkelerinin bilhassa insan yetiştirme düzenlerini, din eğitimini, din eğitimi veren mekanizmalarını gözden geçirme mecburiyetleri vardır. Biz nerede hata yaptık? Sorusunun cevabı üzerinde hepimizin durması gerekir' Hani Kuran'ı Kerim'in hepimize yüksek sesle sorduğu bir soru var, ‘Nereye gidiyorsunuz?' Rabbimizin nimetlerle donatarak hepimize ikram ettiği ortak evimiz, ortak yurdumuz olan dünyamızı ne hale getirdik.' 'BİZ NEREDE HATA YAPTIK?' Ancak yüce dinimiz her zaman bu tür sorunları önce kendi nefsimizde, kendi kalbimizde aramaya bizi davet eder' diye konuşmuş.

Şimdi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e çok net bir cevap verelim.  'Biz nerede hata yaptık' sorusunun cevabı aslında çok açık. Mehmet Görmez bu soruyu soruyor ama bu hataları yapmamak için ne tedbir alıyor, işte bu çok önemli.

1.  'İslam coğrafyasında en büyük sorun güvenlik sorunu' diyor Mehmet Görmez. Peki siz İslam âlemini birleştirmek için ne yapıyorsunuz? İslam âleminin kurtuluşu İslam Birliği değil midir? Neden tüm dünyadaki Müslümanları tek bir çatı altında toplamaya davet etmiyorsunuz, bunun için ciddi çaba göstermiyorsunuz?

2.  İslam dininin tehdit altında olmasının nedeni ya da hızla yayılan İslam düşmanlığı İslam dininden kaynaklanmıyor. Bunun nedeni yobazların dinimize soktuğu binlerce hurafe, binlerce uydurma hadistir. Kuttub-i Sitte'de 'namaz kılmayanı öldürün' diyor, 'oruç tutmayanı öldürün' diyor, 'sakalını keseni öldürün' diyor. 'Kadınlar yılandır, çoğu cehennemliktir, kadını eve kapatın, aç bırakın' diyor. Işid bunları tam uygulayınca tüm dünya düşman kesiliyor. Neden çıkıp da 'bunların hepsi uydurma hadistir, Kuran'da zorlama yoktur, baskı yoktur, haksız yere adam öldürme yoktur' diyemiyorsunuz? Neden göğsünüzü gere gere 'Kuran yeterlidir, Kuran'ın hadislere ihtiyacı yoktur' diyemiyorsunuz?

3. İslam âlemi birbirine düşmüş durumda, mezhep ayrılıkları yüzünden kardeş kardeşi öldürüyor. Bir mezhebe göre helal olan diğer mezhebe göre haram oluyor. İşte Suriye'nin hali ortada, Mısır'ın hali ortada. Neden çıkıp da Kuran'a uyalım, mezhep ayrılıklarını bırakalım demiyorsunuz? Neden sadece seyretmekle yetiniyorsunuz?

4.  'İslam ülkelerinin insan yetiştirme düzenlerini gözden geçirme mecburiyetleri var' demiş Mehmet Görmez. Türkiye'nin tüm okullarında Darwinist, materyalist eğitim veriliyor.  Acaba Mehmet Görmez bu gerçeğin farkında değil mi, yoksa bilmiyormuş gibi mi yapıyor? Çocuklara 'siz maymundan geldiniz, sizin atanız maymun' diye anlatılıyor mu okullarda? Yani haşa Allah yok, siz yaratılmadınız, tamamen tesadüf eserisiniz, maymundan evrimleştiniz' deniyor! Haşa Allah yok, Kuran yok, peygamber yok, ahiret yok deniyor! Peki böyle yetişen bir gençlikten (imansız, Kuran'dan bihaber) ne bekliyorsunuz? Daha Allah'ı tanımayan, Kuran'ı hiç bilmeyen, imansız bir gençlikten ne bekliyorsunuz?

5.  Televizyonlarda, basında sürekli halka hiç durmadan uydurma hurafeler anlatılıyor, halk tamamen cahil kalmış durumda. Kuran Müslümanlığı yaşanmıyor. Halk cehalete boğuluyor. Neden bunları anlatmak yerine Kuran mucizelerini anlatmıyor, halkın imanını arttıracak iman hakikatlerinden bahsetmiyorsunuz? Halka daha hala televizyonda 'çıplak yıkanmayın, giyinik yıkanın' diye bahsediliyor, düşünün böyle hurafeler anlatılıyor. Halk derin imanı yaşayacağı yerde birçok ritüele boğulup kalıyor. Ayrıca neden ahir zamanda olduğumuzdan, Hz. Mehdi'nin ve Hz. İsa'nın zuhur alametlerinin gerçekleştiğinden, peygamberimizin bu yönde yüzlerce hadisinin gerçekleştiğinden hiç bahsetmiyorsunuz? Neden bu gerçekleri halktan gizliyorsunuz?

Daha sayalım mı Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez Bey? Hangi adımların acil atılması gerektiği ortada değil mi? Siz bu konuların üzerine gitmedikçe, imanlı bir nesil yetiştirmedikçe, İslam alemini birlik olmaya davet etmedikçe, televizyonlarda binlerce uydurma hurafe anlatmaya devam ettirdikçe, evrim propagandası yapılmasına müsaade ettikçe, ahir zaman alametlerini, Hz. Mehdi'nin zuhurunun yakın olduğunu gizledikçe 'biz nerede hata yaptık' diye daha çok sorarsınız.  Karşınızdaki insanlarda daha çok susup susup, başlarını öne alıp sizi dinlerler.

Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez herkese tavsiye ettiği gibi elini kendi vicdanına koymalı, kendi kalbinin sesini dinlemeli ve bu konularda acil önlemler hiç vakit kaybedilmeden alınmalı diyorum. Umarım bu sözlerim yerine ulaşır, umarım gereken adımlar hızla atılır.  

Kaynak: http://turkislambirligi.weebly.com/ ,

http://hzisavehzmehdiyibuyuzyildagorecegiz.blogspot.com.tr/

Tüm yazılarım: http://erkanarkutyaziyor.wordpress.com/

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste   
2015-07-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları