Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Soykırımın Adı Srebrenitza
Sırplar, bundan tam 20 yıl önce Avrupa'nın ortasında büyük bir acının yaşanmasında başrol oynadılar. Mart 1992 de başlayan Bosna Savaşı'ndan üç yıl sonra, savaşın tam bitti dendiği günlerde, bölgede Birleşmiş Milletlerin Barış Gücünde görev yapan Hollandalı askerlerin kontrolünde, 1995 yılı temmuz ayında Srebrenitza'da büyük bir insanlık ayıbı yaşandı.
Bosna'nın doğusunda kuytu bir bölgede bulunan Srebrenitza'nın 24 bin civarında bir nüfusu bulunmaktaydı. Bu nüfusun da yüzde 75 i Müslüman Boşnaklardan oluşmaktaydı. Korunaklı bölge olarak ilan edildiğinden, komşu bölgelerden gelen mültecilerden dolayı, nüfus da 45 bine kadar çıkmıştı.
Birleşmiş milletler, ‘biz sizleri koruruz, silahlarınızı bize teslim ediniz' yaygarası ile silahları da topladıklarından, bölge silahsızlandırılmıştı.
Birleşmiş Milletler'in, Hollanda'lı askerlerinin gözleri önünde, 28 binden fazla Bosnalı Müslüman Boşnak, adeta kuşuna dizilerek şehit edilmişlerdi. Orada adeta taşlar bağlanmış, köpekler de serbest bırakılmıştı.
Milli şairimiz M. Akif Ersoy'un, ‘Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar...' sözlerinin ispatı bu olayda da yaşanmıştı.
Sonradan Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı seçilen ve büyük mücadelenin her safhasında yer almış, bilge insan rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in; ‘...Düşmanlarımız sadece tek bir ırk tanıyorlar; kendi ırkları, tek bir din tanıyorlar; kendi dinleri, tek bir siyasi parti tanıyorlar; kendi partileri.
Kendilerinden olmayan ne varsa onlar açısından yok edilmeye mahkûmdur...' sözleriyle tanımladığı Sırplar'ın bu hareketi sonradan, Lahey Adalet Divanı tarafından, ‘soykırım' olarak tanınmış, ancak Sırplar'ın sorumlu tutulamayacağı karara bağlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de birleşmiş Milletlerin, ‘bu vahşetin bir SOYKIRIM' olduğu yönündeki oylamasına, yeterli sayıdaki ülke ‘evet' derken Rusya'nın vetosu nedeniyle de karar çıkarılamamıştır.
Bu oylamada, son günlerde Uygur Türklerine inançları nedeniyle yaptığı zulümlerle gündeme gelen Çin de çekimser oy kullanmıştır.
ABD'nin katliamdan bir ay öncesinde istihbarat bilgisi olarak haberdar olduğu, Ratko Mladiç'e bağlı 10 binden fazla aşırı Sırp milliyetçisinin ağır silahlarla bölgeye doğru hareket ettiğinin bilinmesi ve katliamın bir hafta boyunca devam etmesine rağmen herhangi bir müdahalenin yapılmaması da hala cevap bekleyen sorulardan birkaçıdır.
Katliamın 20. yıldönümü olan bu günlerde, Boşnak kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, şehitleri rahmetle anıyoruz.
Allah (cc) böyle acıları hiçbir topluma yaşatmasın. Kadir gecemizin de tüm kardeşlerimize mübarek olmasını, günahlarımızdan ve sıkıntılarımızdan kurtulmamıza vesile olmasını Allah'tan (CC) dilerim.

Kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2015-07-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları