Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Bayram gelmiş köyüme...
Ahhh dostlar işte sabrın sonu selamet on bir ayın sultanı bekledik bekledik karşıladık sabır ile onları bir ay boyunca 17 saate varan sabır testinden sonra bir aylık tatlı telaş ile kah iftar topuna yetişme telaşı kah tarhana corbası piştimii nidası ile kah soguk suyu ayarladın mı, icine buzdolabında buzlu şişe at termosa nidaları ile dur dur fırından sıcacık susamlı pideyi alayım geleyim, hak karpuz var mı hanımm 
yok sa güzel karpuzlar gelmiş taptaze ondan alıp gelem nidaları ile..
Yok yok daha başka bey bu hafta köyde iftar varmış her sene alışkanlık oldu,İbrahim solak ve eşinin iftarı örnek yani. allah kabul etsin tüm köyü cami avlusunda ve cami altında yeni restora yani tamir edilen yemek hane de ve yeşilliklerin arasında tüm köy halkını masalara kurulup buz gibi havada köy imamı ibramm efendinin,kendine öz gediz şivyesi ile okudugu kuranıkerim ve pır pır dönen servisi ile tadı ile hijyen,güler yüz temiz servis ile bolderin kepce,,,KEYİF,aşcılık,adına sabri ustaya teşekürlerimiz le.bir cırpıda aynı anda ezanın okunması ile tüm herkesin sesine nazik ce cevaplayan tüm,arakadaşlara selam olsun..
Yani dostlar hani ramazanın inanın bu cami avlusunda tüm köy ile misafirlerini agırlayan gecmişlerine kuranıkerim ile dua ile yad eden tüm dostlara ve bu arada evlerined e rahatsız olan bi şekilde böyle iftarlara katılamayanlara tepsilerle tam takım evlere servis ile hizmet edildigini de belirtmek gerek.
Tatlı bir telaş olas gerek bu belki de ramazan ayını en telaşı da bu olsa gerek.
Nasıl mı yeni son beş on yıldır bi yaygınlaştı şöyle ki.
Akrabalar arası her bir aile bir birini toplu şekilde iftara cagırıyor.
Bu cagırma ,davet ,işi her akşam bir yerde üc beş aile dönüşüm şeklinde tekrar ediyor bu da farklı bi yeni gelenek.
Camiler desen o farklı  bi konu.
Bir kim hızlı kıldırıyor sa oraya hücüm.
İkincisi kalabalık olamayan ve kılimaları calışan yer lazım.
Ama velasıl nasıl olursa olsun terafih cıkışı mutlaka bi yerde ama bi bakkal önü olur ama bi kırathane olur cay ve ya soda veya dondurma yeme keyfi olur ha bu  arada zaman cok kısıtlı oldugu icin bazı arkadaşlar sabah işe gitmesi gereken  arkadaşlar oldugu icin cogu zaman bu terafih sonrası  keyifler böyle.
Malum bu aralar bicerler tüm hızı ile ekin hasadına başladı eh modern tarım bu ya bicerdöver alıyor telfonla ciftciye bildiriyor  şu seetde gel traktör ve remork hazır olsun hopp temam ister anbara koy ister şehre tüccara götür ver istedigin zeman bugdey kac gayme o günün raiş bedelinden parası tırng al o kadar.
Tek zorlugu var bu tarım işinin bir nohut bicme iş ve nohudu patos etme işi biraz zor ama o da diger ürünlere oran kazancı cok be cok fazla imiş,velasıl onda da bir teknik arıza var.
O da üc be yıldır havaların mayıs ayı haziran ayında yagış aldımı özellik le haziran yagışlarını hic sevmez ve onun icin nohut hasadı malesef yok,ve bu telaştan da şimdilik kurtuldu köylü.
Geriye kalsa kalsa bu ekinlerin sapları paket oluyo yani saman o da köylü onları 80/30,santim ebadında 18 /20 kilo agırlıgında paket halinde evlerinin belirli yerlerine tek tek döşemek zorunda gerek kış boyunca yem amaclı gerek se kasım aralık aylarında isterse satmak icin onları yagmur görmeyecek şekilde istiflemesi en zor olan kısmı bu yagmur cilemeden hava telaşlanıdımı  işte o zaman cok zor oluyo o da yagmuru degdimi hemen cürümeye başlıyor onun icin cok hızlı bi şekilde bi an önce paket yaptırıp tek tek ,el ile annat veya dirgen ile traktörlerle  yüklenip eve girmesi gerek işci bulunmaz mı o bulunsa remork bulunmaz,paket yapan makina sık sık arıza yapar ve bu işler ileşber icin en telaşlı işlerdir.
Eh köylü bu hem calışacak hem de yemöesini en iyi bilen insandır.
Calışmasını bildigi kadar ikram etmesini sever köylü.
Bag bahce eder darı boston eker domates biber fasülye bamya eker eşei dostu akraba ile paylaşmak icin,yabanda olan torun gelin damat oglan kız derken ve onların anne babsı arkadaş dost derken bu böyle döner gider her hafta bu böyle sürer.
Bu aylarda bazen hayatın gercekleri ile de yüzleşiriz.
Gcen yıl dı 16,agustos 2014 de yaz akşamı idi köyde bi gece nişan vardı ve acı haber tez ulaştı,dayım,Hacı İbrahim Gençer. vefat etmiti.
Ve kelimelerin son buldugu aynı gün rahatsızlanıyor ve hastaneye gidiyor yatış normal odaya ve sonrasına yogun bakım ve son nokta.
Ecel hic gecikmezmiş vakit gelince.
Sadece vaktin gelmesi zaman alırmış yok sa o vakit gelince iş tamam,yani ne erken ne gec tam vaktinde tam yerinde ne yeri ne sati degişmezmiş kural bu hayatın gercekleri.
Ve bu bir yıl oldu allah rahmet eylesin zor cok zor onun vefanında üc kadar önce babam hacı bayarm akgunu kaybetik inanın dayım irametli
beni daha cok etkiledi babam uzun zeman yurt dışında oldugu icin biz dayım irametlinin sevgisi sıcaklıgı ile hayatı sevdik ögrendik,tabi biri baba biri dayı işte gercek bu nur icinde yatsınlar tüm gecmişe göcmüş atalarımzın ruhları şad olsun.
Bazen bu ölümler acılar gecmez sanıyor insan ama hayat öyle del arkadaş acı ne kadar acı olursa olsun hayat devam ediyor o kadar.
İşte bu hafta bayramın ücünçü günü yani oazar günü daytım irametlinin ruhuna ve tüm ebeditete göcmüş atalarımzın ruhuna mevlit okutulacak ailesi  tarafından yemekli kırka köyü cami altında allah kabul etsin şimdiden.
Bu konuda ne yazsam ne söylesem hep kafisesiz kalır emzite iken annesşi terk etmiş dayımı annemi dedem iramatli olur olmaz ebem(hala hayatta) o zemankar zor günler oldugu icin kocaya varmış dedemin babası annesi,böyütmüş dört yetimi iki oglan iki kız halinde hepsini baş göz etmişler,ama işte ne ana savdası ne baba sevdsı görmüşler fakirlik diz boyu yetimlik ona keza o yıllar 1940 yıllar yani hayatın en zor oldugu yıllar ülkemizin ve özellikle anadolunun en fakir oldugu cahilligin on paraya etmedigi yıllar,da büyütmüşler dedelerimiz zeman icinde
onlarda kaymış yani zor zor bi anlatmaya başladılarmı anam gil göz yaşları hic dinmez hatıralar hep taze dir ve irametli dayım ve hala anam daha ebeme cani gönülden şöylee ,,,Anaaa  deyip canı gönülden sarılmayı bırak yüzüne bile sıcak şekilde söyleyemiyor,dı ve öyle.
Yetimlik zor zanatt  dostlar allah kimseyi, yetim bırakmasın aminnn..
İşte yetim dedin mi suriye ırak akıldan cıkıyormu cıkmıyor. ve ülkemiz bu konuda cok deneyimli.
Kırk yıldır terör ile ülkemiz güney doguda mücadele etti onlarca şehit verildi resmi rakamlara göre beş bin cvarında asker polis, şehit oldu 
Vatandaşlarımızdan yaklaşık 30 bin de kayıp var ne şekilde olursa olsun terör örgütüne kandırlmış genclerimiz debu ülkenin gencleri onlarında aileleri var onlarda bi şekilde kandırlımış kimi daglarda kimi o mezarlarda aileler büyük şehirlere göcmüş yani zorr zorr.
Ve ülkemiz şimdı sınırımızda suriye bataklıgına tekrar cekilmek isteniyor elimallah muhafaza,oraya bi girersek cıkamayız.
Bizim zaten kendimizin onlarca komşu ülkelerle sorunumuz var dostlar yetmezmiş gibi ,ırak noldu sınırımızda  en yakın komşumuız du.
Devrik lider saddam hüseyini amarika bi bahane bulup devir di biz istemedik amma oldu ve hic sevmedigimiz terör örgütüne en büyük destikcisi olan talabani ve barzani o yıkık harebe ırak kın kuzeyinde yani bizim komşumuz amarikanın da destegi ile şimdi en iyi iş yaptıgımız ticaret yaptıgımız komşumuz oldumu oldu baştan istemeyüdük  demi hic sevmeyüdük  nöldü agalar nöldü.
İşte cok karışırtırırsak suriyede esat gidecek orada da bizim hic sevmedigimiz bi arkadaşlar bayrak dalgalabdıracak ve biz bunlarla da hic bi şey olamamış gibi davranacaz demi he he öyle öyle olacak o kadar.
Valla dostlar dış politika bizi terletti uzattık farkındayız ..
İlim uşak köyüm kırkadan havaların ve temmuz ayının rehaveti ile eh bayrama da cok şükür kavuştuk ekinlerde biciliyo ankarada agalar agırdan agırdan ben istemem yan cebime koy edası ile olamaycak ortaklıga zorluyola elim allah bu iş erken secim gibi siz siz olun şu siyatciler bi şamar vurun yoksa bunlar bizim dalga geciyola umrunda deel bunlar keyfi tıkır kayıran size bize kayırsın galii.
hadi hadi  dur durunn bayramınız kutlu olsun.haftaya görüşmek üzere en derin selam saygılar bizden olsun salıcakla kalın ..Üstadımmmmmm.   
2015-07-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
NURİ AKGÜN
2015-07-24 10:05:45    ip: 176.41.142???
SAYIN YAZARIM: GÜZEL BİR KONU SEÇMİŞSİN ELİNE SAĞLIK ,İNŞALLAH DAHA NİCE HUZURLU BARIŞ KARDEŞLİK ORTAMI İÇERİSİNDE ,SAVAŞTAN UZAK BİRLİK BERABERLİK DUYGULARININ ÜST SEVİYEDE OLDUĞU GÜZEL GÜNLERDE BAYRAMLARI KUTLAMAK NASİP OLSUN..........
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları