Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ağustos 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Her Günümüz Bayram Olsun!
Hayırlısıyla bir bayramı daha geride bıraktık. Aslında günler geçmiyor, ömür bitiyor! Her gün takvim yapraklarını yırtıyoruz ve: 'oh bu gün de geçti' diye seviniyoruz. Acaba öyle mi?

Yüce yaratan; 'kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayın', 'Bu gün Allah için ne yaptın?' 'İnsan, eliboş bırakılacağını mı sanıyor?' ifadeleriyle bizleri uyarır. Daha bunun gibi birçok ilke var Kur'anda!

Devamlı söylenen ve'doğru' diye de zaman zaman tasdik ettiğimiz; 'Deliye mi her gün bayram?' Deli olarak nitelediğimiz, aslında belki çoğumuzdan daha akıllı olan, ama toplumda 'deli' damgası yiyen o kadar insan var ki!

Kavramların içini boşaltmışız! Her kavramı kendimize göre ayarlamışız! Tabir yerindeyse, kavramları kendimize benzetmişiz! Şöyle güzel bir söz var: 'inandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.' Şu ifade de bendenizi çok etkiler; 'Sizin duanız olmasa, Allah size ne diye değer versin?'

Evet, ramazan gibi; insanı revize eden, yenileyen, her açıdan 'insan' kıvamına sokan ve inşa eden bir güzellikler iklimini geride bırakınca bayram yapıyoruz! Demek ki, bu iklimin ılıman, dost ve sevgi esintisi bizi mutluluk diyarına; 'bayram'a sürüklüyor. Eğer 'deliye her gün bayram' olsa, Allah, aklı başında, iradesini kullanan ve her türlü sivrilikleri törpüleyenlere böylesine bir huzur iklimini yaşamaya fırsat vermezdi.

Demek oluyor ki; her ne yaparsak ya kendi lehimize, ya da kendi aleyhimizedir. Önemli olan şu iki kelimeyi; yani 'la' ve 'illa' kavramını ihmal etmeden, hayatın bu iki kelimeden ibaret olduğunu bilerek hareket etmek zorunluluğumuz vardır.

Hayat iki kelimeden ibaret; hayır ve evet. Evet diyebilmek için önce hayır demeyi öğrenmek, hayatımızda; 'Hayır' lara da yer vermek gerekir.

Hiçbir insan; dik duruşundan ve şahsiyetinden taviz vermek, adamlık özelliğini kaybetmek istemez.

'hayır' demek; inanca, insani değerlere, insani özellikleri bertaraf eden bütün kötülüklere, 'Dur' demektir.

Konumuzu ilgilendiren 'Hayır' içinde; 'Lâ' anlayışı vardır. 'Lâ' olmadan, 'İllâ' olmaz. Onun için; 'Lâ İlahe İllallah' ilkesinde; 'Allah'tan başka bütün ilahlara, ilah yerine konulanlara, Allah'ı devre dışı bırakmayı kendine meslek edinmiş Allah'ı inkâr eden bütün İZM'lere, dünyayı teröre gark eden, barışı baltalayan her felsefi akıma 'Hayır' diyorum.

Burada; şirk, küfür, ateizm ve benzeri bütün Şeytani sistemler 'Hayır' deme kapsamındadır. Yani لآsınırı içinde mütalaa edilir.

Baktığımız zaman; Hz. Adem'in yaratılması, insanın yaratılış serüveni, Allah'ın ruhlardan aldığı; 'elest' akti, Hz. Peygamberin; 'beni Hud suresindeki; ' Emir olunduğun gibi dosdoğru ol' ayeti yaşlandırdı' ifadesi, Kur'anda çokça zikredilen; düşünce, fikir, aklı kullanma emirleri, ayetlerin hep; 'Kâmil insan' olmayı öğütlemesi, ameli Salih yapanların kurtuluşa erecekleri... önce olumsuzlukları temsil eden, 'hayır' diyerek, olumluya adım atmayı temsil eden, 'İlla'ya yani; batıl, Allahsız, inançsız bütün sistemleri temelden yıktıktan sonra yepyeni bir sistem kurmak meselesine kafa yorar.

Sözün özü; bayramların bayram gibi tatlı olması da, zehir gibi acı olması da bizim elimizdedir. Kim ne yapar kendine yapar. Kndi düşen ağlamaz.    
2015-07-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları