Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Datça'da Üç Gece!
İki yıldan beri Bayram turizmi kervanına bizim Suzuki de katıldı. Geçen sene Bayram'da: Bodrum Boğaziçi sırtlarında konaklamış, Yalıkavak, Turgutreis ve Bitez  plajlarının kumları ile sevişmiş,Yalıkavak, Turgutreis, ve Bitez'in mavi suları içinde serinlemiştik. 

Bu sene kahve falımızda kısmetimize  Datça çıktı.

Manisa, İzmir, Aydın- Çine Muğla güzergâhından Marmaris'e; Marmaris'ten de Datça yarımadasına heyecanlı bir yolculuktan sonra  4 saate ulaştık.

Yolculuk çok keyifliydi.  

Anadolu kültüründe 'yediğin içtiğin senin olsun! Sen gezdiğini, gördüğünü anlat' demek adettendir.

Kalemim de bu geleneğe bağlı kalacak, gördüklerinden anlatmaya değer bulduklarını paylaşacak.
Datça, daha çok yerli turizme hizmet veren, küçük, şirin, tabiat harikası bir tatil yöresi.

Marmaris'ten Datça'ya arabayla seyrederken bize yol boyu yemyeşil, Çam, Zeytin ve Badem ağaçları eşlik etti, yol gösterdi.Bazen bir yokuşu tırmandık,  bazen de yokuştan aşağıya indik! Hani bizim 'Her yokuşun bir inişi, Her inişin bir yokuşu vardır' diyen atasözü var ya, bu seyahatimizde o atasözünün yaşadığını gördük. Datça'nın en belirgin özelliğinden birisi de hiç eksik olmayan rüzgâr'ıymış!  

Rüzgâr hiç eksik olmamasına rağmen, Deniz bir çarşaf kadar sakin. Hırçın dalgalar hiç yok. Koyda, Marinaya demir atmış, deniz araçları, kısmetini bekleyen genç kızlar gibi 
 heyecanla kısmetini bekliyor.
Tura katılmak koyları görmek isteyen, kişi başına 60TL gözden çıkartmak zorunda. 
Unutmadan yazayım, Datça 3B ile anılıyor. Balık, Bal ve Badem!
Anlayacağınız üçü de yiyecek. 3B'nin hem damakta bıraktığı lezzet, hem de literatürdeki yeri tartışılmaz. Şimdi sıkı durun!   Bünyesinde en fazla Oksijen barındıran yerler sıralamasında dünyada 8.ci, Türkiye'de 1. sırayı almış Datça! Ayrıca bükleri ve koyları ile de ün yapmış. Yapancı turistler trekking faaliyetleri yapmak için Datça'yı tercih etmeye başlamışlar.
Şaka bir yana üç güne çok şey sığdırdık!
Son gecemizde marinayı gezerken dağların doruklarında yeni Ay doğmuş, önünde de parlak bir yıldız Datça'yı selamlıyordu Tıpkı marinanın arkasındaki tepede gece gündüz dalgalanan Türk Bayrağı kadar yakın ve içten. İşte bu muhteşem görüntü ile sona erdi üç günlük bayram gezimiz.  

   
2015-07-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları