Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Aralık 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Zaman, kardeşliğimizi pekiştirme zamanıdır...
Zaman hızla ilerliyor, günler su gibi akıp gidiyor, ömürler tükeniyor, hızla ölüme ve kıyamete doğru yol almaya devam ediyoruz. Geçici dünya hayatından ebedî olan ahiret hayatına doğru sürüklenip gidiyoruz.

Bu arada günlük telâşelerimiz hiç bitmiyor. Ev, iş, çoluk çocuk, ihtiyaçlar derken günlerin nasıl geçip gittiğinin farkında bile değiliz. Bu hengâme içerisinde gelen mübarek Ramazan'ı ve bayramı idrak ettik. Gelecek bayramlara kavuşabilir miyiz bilmiyoruz. Bir saniye sonra bile başımıza nelerin geleceğini bilememenin acizliği içerisindeyiz.  İşte bir hain saldırı ile onlarca gencimiz bir saniyelik zaman diliminde terki dünya eyledi.

***  ***  ***  ***

Ramazan sayesinde;  diğer insanların halleriyle hallenme, kötü alışkanlıklarımızı terk etme, ihtiyaç sahiplerini görüp gözetme, güzel ahlâk, iyi huy, yardımlaşma, kaynaşma, kardeşlik, sabır, şükür, merhamet gibi maddi, manevi kazanımlar sağladık ve pek çok güzellikler, iyi huylar edindik. Temenni ediyorum ki, kazandığımız bu güzellikler, geçici olmasın ve bizimle birlikte bir ömür devam etsin.

Rabbimizin bildirdiği, helal ve haram sınırları sadece Ramazan ayına mahsus değildir. Bu yıl ki, oruç sınavımız nihayete erdi ama kulluk sınavımız aralıksız sürüyor, yaşadığımız müddetçe de sürecek. İmtihanımız devam ediyor, edecek. Onun için Ramazan ayı bitse de, nefsimizde bütün güzelliği ile Ramazan'ı yaşamaya devam edelim.

Geçen yıl, beraber oruçlarımızı tuttuğumuz,  iftarlarımızı beraber yaptığımız, bayram sevincimizi beraber paylaştığımız bazı sevdiklerimiz ve dostlarımız bu yıl aramızda olamadı. Gelecek yıla kadar kimlerin bu dünyadan, ebedi âleme yolcu olacağını ancak Allah biliyor. Onun için, henüz fırsat elde iken Oruç ve Ramazan sayesinde kazandığımız güzel alışkanlıklarımızı devam ettirelim. 

Oruçla birlikte namaza da başlayan mü'minin, Ramazan bitti diye namazını terk etmesi ancak şeytanı sevindirir. Zira namaz sadece Ramazan ayına mahsus değil, bir ömür boyu Yaratıcımızın bizden edasını istediği bir ibadettir. Can bedende kaldığı müddetçe namaz ibadetini aksatmadan yerine getirmek, Rabbimizin emrine boyun bükmek ve O'nun emrine râm olmak bize ebedi saadeti kazandırır.

Oruç sayesinde namaza başlayan, fakire yardım eden, muhtaca el uzatan, mazlumların dertlerine derman olmaya çalışan, güzel ahlâk sahibi olan, kardeşliğe, birlik beraberliğe önem veren ve sabretmeyi öğrenen bir mü'minin, bu güzel hasletleri, Rabbimizin istediği şekilde ömrü boyunca aksatmadan devam ettirmesi gerekir.

Mübarek Ramazan'da elde ettiğimiz kazanımlarımızı bırakıp yeniden olumsuz hallerimize dönmek Müslüman'a yakışmaz. İyilikleri bırakıp kötülüklere rücu etmek, güzellikleri terk edip çirkinliklere dönmek, kardeşliği bırakıp ayrımcılığa kapı aralamak, sevaplar dururken günahlara dalmak, Cennet yolu varken ateş yolunu tercih etmek mü'minin şiarı olamaz. 

Cenab-ı Hak, Ramazan'da kazandığımız güzel hasletleri ömür boyu devam ettirerek, ebedi âlemde Cennet nimeti ile şereflenen ve gerçek bayramı hak eden bahtiyar kullarından eylesin. 

***  ***  ***  ***

Ramazan'ın ve bayramın bütün mü'minler için şikâyetçi değil şefaatçi olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederken, Suruç'ta meydana gelen hain saldırıyı şiddetle, nefretle kınıyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bu hain saldırılar, amacı doğrultusunda kardeşliğimizin bozulması gibi bir olumsuzluk oluşturmasın İnşallah...

Bu saldırıyı DAEŞ (IŞİD) yapmış ise, bu örgüt Türkiye toprakları içindeki ilk eylemini gerçekleştirmiş ve bundan sonraki saldırılarının da 
sinyalini vermiş oldu. Türkiye, PKK' dan sonra ikinci bir terör örgütü ile karşı karşıyadır ve her iki terör grubunun da ipi dış güçlerin elindedir. Onun için bu saldırı DAEŞ'in olduğu kadar, PKK'nın da bir provokatif eylemi olabilir. Her iki ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekir.

Hangi örgüt yaparsa yapsın, ülkemizin büyümesini ve gelişmesini önlemek isteyen dış güçlerin desteği ile gerçekleşen terör eylemleri; kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi ortadan kaldırmak ve Türkiye'yi de Suriye gibi bir iç savaşa sürüklemek isteyenlerin planı ve tezgâhıdır.

PKK'nın zayıflama veya silah bırakma ihtimalini göz önünde bulunduran dış güçler, vakit kaybetmeden yeni bir terör örgütü oluşturup üzerimize saldılar. Amacı kaos, karışıklık ve iç savaş olan terör gruplarının hedefi her an değişir. Bugün ona ise yarın bize olabilir.  Onun için terörün her türlüsüne karşı olmak inancımızın bir gereğidir.

Zaman kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi pekiştirme zamanıdır. Zaman uyanık olma ve her türlü oyunu, planı bozma zamanıdır. Allah yardımcımız olsun. Allah; bin yıllık kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi, Çanakkale ve İstiklal savaşlarındaki yüksek ruh duygumuzu ve idealimizi bozmaya kalkanlara fırsat vermesin ve hainleri kahretsin.
Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.   
2015-07-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları