Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ kimdir?
1982 Şanlıurfa doğumlu. Yaklaşık 13 yıldır basım ve yayım işleriyle uğraşmakta. Haber sitelerinde, ulusal gazetelerde, yerel gazetelerde, muhtelif dergilerde makaleleri yayınlandı. Halen İstanbul merkezli Vuslat Dergisi’nde editör olarak görev yapmakta. Yazı çalışmalarına devam etmektedir. Yazar Evli olup, üç çocuk babasıdır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Allah Var, Panik Yok!
Pazartesi günü Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde Kobani'yi yeniden inşa etmek için, girişimlerde bulunan insanlara, intihar saldırısı gerçekleştirildi. Bu katliamı, kimin yaptığı net olmamakla birlikte, oklar şimdilik İŞİD'i göstermektedir. Buna paralel olarak, PKK Adıyaman ve Ceylanpınar'da üç insanı öldürdü. Ceylanpınar'daki polisler, uykularında savunmasız bir şekilde zalimler tarafından katledildiler...
İnsanlara zarar veren, her oluşum lanetlenmelidir. İnsanlara zarar veren her oluşuma, gerekli tepkiyi önce ben Müslüman'ın diyen şahsiyetler vermelidir.
Çünkü Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

'Eğer bir kimse bir insanı öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir ve bir kimse bir hayat kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibi olur...' (Maide, 5/32)

Yazar Mustafa Çelik'in dediği gibi: 'İnsanları ihya etmeye değil, imha etmeye endeksli hiçbir hareket İslâm merkezli değildir.' yani İslam'la bir ilgisi olamaz, hedefinde insanları kurtarmak olmayan bir hareketin...

İnsanların hayatları değerlidir. İslam, insanı ihya etmeye önem vermiştir. İslam, nesil emniyetini önemsemiştir. Ben insanın diyen herkes,  yaşayan hiçbir canlıya zarar verilmemesi gerektiğini yüreğinde his etmeli, bunun bir fıtrat gereği olduğunu bilmesi gerekir.

İslam adına, mahsum insanları katledenlerden daha zalim kim olabilir?  Zalime tepki vermeyenlerde, en az zalim kadar suçludur. Unutmayın ateş sadece olduğu yerde durmuyor etrafına da zarar veriyor.

İslam bir insanı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eş değer görmüştür. Ben Müslüman'ım diyen her şahsiyetin, hedefinde insanları yaşatmak olmalıdır. İnsanları yaşat ki devlet yaşasın...

Türkiye'de İŞİD'e kızanlar her sakallıyı, çarşaflıyı, dindarı, İŞİD'çi olarak görüyor. Böyle gördüğü içinde, en az İŞİD kadar acımasız olabiliyor.

AK Parti, HÜDA PAR ve İslami STK'ları, İŞİD'e destek vermekle suçluyorlar.  Hiç araştırma gereği duymadan. Yetkililer görüşmeden, İŞİD'in akidesini ve nasıl bir örgüt olduğunu araştırmadan...  Aynen her Kürdü PKK'lı gördükleri gibi... Oysa her Kürd PKK'lı olmadığı gibi, İslam'a gönül vermiş her dindarda İŞİD'çi değildir.  İŞİD bu saydığım bütün kurumları tekfir ediyor, onları kâfir ilan ediyor.

At gözlüğünü çıkarmayanlar kendilerinden olmayan, kendileri gibi düşünmeyen her insanı ötekileşiyor ve hedef gösteriyor.

Türkiye'de karanlık güçler, ortalığı karıştırmak, Kürd Türk ve Mezhep kavgası çıkartmak adına, var güçleri ile çalışmalarını sürdürmektedirler.  İlerleye zamanlarda yine bu karanlık güçler düğmeye basarak, büyük katliamlar yapabilirler. Çünkü insana değer vermeyen her oluşum, hedefine varmak adına, bütün yolları meşru görür. Onlar için insanların hiçbir kıymeti yoktur. Sadece amaçlarında hedefe varmak vardır.  Kim nasıl ölürse ölsün, hiç umurlarında değil!

Olayları değerlendirirken tek bir ufuktan değil, birçok ufuktan ele almakta fayda var.  Ortadoğu'da her gün binlerce insan ölüyor, bunun nedenleri ciddi bir şekilde sorgulanmalıdır.

Neden hep İslam coğrafyasında kan akmakta?

Şimdilik, 'Allah var,  panik yok' ilkesi ile konuları değerlendirmekte fayda var.

Allah iyi insanları, kötü niyetli insanlardan korusun...

 

    
2015-07-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları