Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ağustos 2015
Tevfik ÖZER
Tevfik ÖZER kimdir?
1973 UŞAK DOĞUMLUYUM. AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ SERAMİK MESLEK YÜKSEK OKULU MEZUNUYUM. EVLİYİM BİR ÇOCUK BABASIYIM. ÖZEL BİR SERAMİK FABRİKASINDA AR-GE TEKNİSYENİYİM. YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINI YAPTIĞIM HİDAYET VE TASAVVUF DERNEĞİ ÇATISI ALTINDA ŞUAN EGE BÖLGESİ İL, İLÇE VE BELDELERİNDE HERHAFTA KONFERANSLAR DÜZENLİYEREK HALKA ÜCRETSİZ TASAVVUFA UYGUN SEVGİ, HOŞGÖRÜ, KURAN, İNSAN VE MUTLULUK KONULU KONFERANSLAR DÜZENLİYORUM. FARKLI İNTERNET SİTELERİNDE TASVVUFİ KONULARDA YAZARLIK YAPMAKTAYIM. ALLAH RAZI OLSUN.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Asr-ı Hidayet Mümkün mü?
Esselemü Aleyküm Verahmetullahi Vebereketühü.

Sevgili kardeşlerim, can dostlarım, gönül dostlarım,değerli okuyucular. Allahü Tealaya sonsuz hamd ve şükrederizki sizlerle buradan güncel ve dini konularda Tasavvufa uygun, Kur'an-ı Kerim ayetleri ışığında sizlerle buluşma imkanımız olacak İnşallah. Öncelikle bütün İslam aleminin başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazanı şerifini kutlar bütün İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Sizleri çok ama çok sevdiğimizi söyleyrek yazımıza başlamak istiyoruz. Sahabenin asrı saadeti hidayetle yaşadıklarını ve Hidayetin ne kadar önemli olduğunu ayetler ışığında paylacağız İnşallah. 

KURAN'DAKİ HİDAYET NEDİR ? 

Kuran-ı Kerim de en önemli kavramlardan biri de dalaletin tersi olan hidayettir. Hidayet kelimesi, İslam aleminde genel anlamda kurtuluş anlamında kullanılmaktadır. Ama önemli olan Allah'ın bu kelimeye Kuran'da yüklediği anlamdır. Allahu Teala Şura 13 ve Rad 27'de seçtiklerinden kim Allah'a yönelirse, Allah onları sıratı mustakim üzerinden kendisine ulaştırcağını ifade buyuruyor. Sıratı mustakim ise, nisa 175 de Allah'a ulaştıran yol olarak açıklanıyor. Enam 88 de Allah ,işte bu Allah'ın hidayetidir ki, kullarından dilediğini (yani hangi kul O'na ulaşmayı dilerse o kulu ) Allah'a ulaştıran yol olan sıratı mustakimle hidayete erdirir buyuruyor. Bu durumda Allah'a ulaştıran yola iletilen kulların ruhları sonuçta Allah'a ulaşacaktır. 

Enam 87: ve min abaihim ve zürriyetihim ve ihvanihim vectebeynahüm ve hedeynahüm ila sıratı mustakim. Onların atalarından ve zürriyetlerinden ve kardeşlerinden biz seçeriz ve onları sıratı mustakime ulaştırırız. Enam 88: Zalike hüdallahi yehdiy bihi men yeşaü min ibadih ve lev esrekü lehabita anhüm ma kanu ya'melun. İşte bu Allah'ın hidayetidir k, Allah kullarından dilediğini bununla (sıratı mustakimle) hidayete erdirir.Eğer onlarda şirke düşselerdi yaptıkları ameller boşa giderdi. 

Ali İmran 73, Bakara 120 ve Kehf 17 de Allahu Teala, hidayetin Allah'a ulaşmak olduğunun altını çiziyor. 

Ali İmran 73 : ...innel hüda hüdallah/... muhakkaki hidayet Allah'a ulaşmaktır. Bakara 120 : ...inne hüdallahi hüvel hüda/... Allah'a ulaşmak varya işte o hidayettir. Kehf 17 :.... men yehdillahü fe hüvel muhted ve men yudlil fe len tecide lehü veliyyen mürşida/...Allah kimi kendisine ulaştırırsa o hidayete erer ve kimde dalalette kalırsa onun için veli mürşid bulunmaz. 

Hidayet önemli mi? Önemli, hemde çok önemli.Çünkü Yunus 7-8 de Allah , ölmeden önce Allah'a ulaşmayı dilemeyenlerin ateşe gideceğini buyuruyor. Allah'a ulaşmayı dilemeden Allah'a ulaşmak mümkün olamayacağına göre, hidayette Allah'a ulaşmak(ruhun Allah'a ulaşması)olduğuna göre kişi Allah'a ulaşmayı dilemeden hidayete eremeyecektir. 

Allah'a ulaşmak isteyenlerin hidayete ereceği ( yani Allah'a ulaşarak ateşe gitmekten kurtulacaklarını) aşağıdaki ayetlerde ifade buyruluyor. 

Bakara 156-157: elleziyne iza esabethüm müsibetin inna lillahi ve inna ileyhi raciun ulaike aleyhim salavatün min rabbihi ve rahmetün ulaike hümül muhtedun. Onlara müsibet isabet ettirdiğimizde biz Allah içiniz ve Allah'a ulaşacağız(ölmeden önce. Çünkü öldükten sonra herkes yani ister kafir,ister mümin herkes Allah'a ulaşacaktır) derler,Allah'ın rahmetide salavatıda onların üzerinedir hidayete erecek olanlardır. 

Yunus Emre Hazretlerinin sözüyle Mutluluk bir dilektir dileyene düğün dernektir. Allahü Tealanın hepinizi sonsuz mutluluklara ulaştırması dilek ve temennilerimle. 

Allah sizlerden sonsuz razı olsun. Soru, görüş, istek ve taleplerinizi buradan iletebilirsiniz.

Allaha emenet olun birdahaki yazımızda buluşmak üzere İnşallah. 

Mutasavvıf Araştırmacı Yazar. Tevfik ÖZER   
2015-07-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Bir Ömürden Daha Hayırlı Gece!
- Allah'a inanmak yeterli mi?
- Beraat Kandili Nedir? Nasıl Kutlanmadır?