Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Mart 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Herkes Bir Şey İstiyor
Alparslan'la başlayan Anadolu maceramız, Osmanlı ile Özellikle de Kanuni Sultan Süleyman ile doruk noktasına ulaştı.

O dönemlerde Osmanlı'nın izni olmadan Avrupa'da kuş uçurtmak bile çok zordu.

Ne zamanki Osmanlı durakladı, ardından çöküş dönemine girdiyse İngiliz'i, Fransız'ı, Yunanı, Bulgar'ı, Ermeni'si, Arap'ı Osmanlı'dan bir şeyler istemeye başladı.

İstedikleri genelde toprak ve bu topraklar üzerinde yaşayan milletlerin bağımsızlığı idi.

Çöküş döneminde verilen tavizler sonrası aldıkları topraklarla doymayan batı dünyası, Osmanlıyı ve Türkleri Anadolu'dan söküp atmak istedi. Bu amaçla yapılan savaşlar sonrası

5 milyon kilometre kare toprağımızın 4 milyon kilometre karesinden fazlasını kaybettik.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana da bu isteklerin arkası gene de kesilmedi.

Güçsüz ve zayıf iktidarlarının beceriksizliği yüzünden her 3-5 yılda 70 sente muhtaç hale gelir olduk. Bunu fırsat bilen İMF ve Dünya Bankası da ekonomimizi yönetmek istedi.

Güneydoğu'da yaşayan Kürtler dillerini serbestçe konuşabilmek,  çocuklarına Kürtçe adlar verebilmek, ismi değiştirilen köy ve kasabalarının eski isimlerini kullanabilmek ve  kültürlerini özgürce yaşamak istedi.

PKK, bağımsız Kürt devleti kurmak istedi.

Asker, hep kendi görüşünde ki yönetimlerin iş başına gelmesini istedi.

1950'den beri iktidar olamayan partiler her ne pahasına olursa olsun tek başına iktidar koltuğuna oturmak istedi.

Derken 2002'de Ak Parti iktidara geldi. Aradan geçen 13 yılda Türkiye, kabuğunu kırmaya, dünyada söz sahibi olmaya başladı. Ak Parti iktidar olunca Kürtlere ana dilleriyle konuşma, müzik yapma ve kültürlerini yaşamalarının yolunu açtı. İsmi değiştirilen yerleşim alanlarının eski isimlerini iade etti. OHAL'i kaldırdı. Çözüm sürecini başlattı. Çözüm süreci ile terör bitirilecek, silaha ayrılan paralar kalkınmaya harcanacaktı.

Dünya devleti olmanın gereklerinden olan savunma sistemini kumaya çalıştı. Helikopter, tank ve mühimmat yapmaya başladı.

İstanbul'da ihtiyaca cevap veremeyen iki köprünün yanına üçüncü köprü yapımına, dünyanın hava ulaşım merkezi olacak şekilde 3. hava limanı yapmaya, tehlikeli ve bedavaya ulaşım yapılan boğaza paralel olacak şekilde Kanal İstanbul çalışmalarına başladı.

Otoyollar ve bölünmüş yollarla hızlı tren ve Marmaray projeleriyle ulaşımda çığır açtı.

Bu ise, yıllardır Osmanlı'dan günümüze bizi yok etmek isteyen güçleri özellikle İngiliz, Fransız ve Almanları çıldırttı ve maşalarını devreye soktular

Maşalara, Gezi olayları sırasında isteklerini içeren bir ültimatom verdirtip Taksim'in Tahrire çevrilmesini istediler.

Ak Partiyi iktidardan uzaklaştırmak için eylemler eylemleri kovaladı. Bu eylemler sırasında çok sayıda genç hayatını kaybetti.

Bu vatanın ekmeğini yiyen maşalar kargaşa ortamı yaratarak şehitlerin kanlarıyla sulanan bu vatan topraklarını bölüp parçalamaya çalıştılar.

Normalde vatandaş ister, iktidarlar ise bu istekleri yerine getirmeye çalışır.

Ülkeyi daha iyi yerlere getirecekleri vaadiyle seçime girip barajı aşan CHP, MHP ve BDP terör olaylarının tüm şiddetiyle yaşandığı günümüzde el ele vererek bu badireleri atlatmamızı sağlayacakları yerde siyasi görüşleri doğrultusunda Ak Partiden bir şeyler istiyor.

Demirtaş, geç de olsa bombalamaların durdurulmasını ve sorunların konuşularak çözülmesini istiyor.

Bahçeli, koalisyon hükümetini, Ak Parti, CHP ve HDP'nin birlikte kurmasını isterken, zor da olsa Ak Parti, CHP ile koalisyon kurmak istiyor.

Siyasi partilerin Ak Partiden bir şeyler isteyeceklerine ellerini taşın altına koyarak ülkeyi sokulmak istenen kaos ortamından kurtarmaları gerekmez mi?

Kalın sağlıcakla...   
2015-07-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları