Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Trafikte motorcu olmak!
Yaz sıcaklarının artmasıyla beraber, yollarımızda yine canavarla rendavular oluşmaya başladı.

   Özellikle gençler arasında, olmazsa olmazlarından olan motorsiklet merakı, hat safhaya ulaşıyor. Havaların sıcak geçmesiyle birlikte, bir şekilde  motor sahibi olan gençler adeta yollarda terör estirmeye başlıyorlar.

Çeşitli şekillerde motor sahibi olan gençlerin çoğunda, ehliyet yok, motor da plaka yok, hatta motora binme selahiyeti bile yok. Yaşı tutmuyor.Havai ve hız  tutkunu olan gençler, yollarda trafik akışkanlığı içerisinde adeta canavara davetiye çıkarmaktadırlar. Biraz tenha olan yollarda, her model, renk ve silindir hacimli motorlarla hız yaparak yarışmaya başlıyorlar.Trafik canavarıyla anlaşma imzalamışçasına, ölüme gitmekte ısrarcı olmaktadırlar.

Trafik kurallarını hiçe sayan bu  canavar ruhlu kısmi  magandalar,  burunlarının dikine hareket ederek, karşıyla dalga geçercesine yollarda iştigal etmektedirler.

Hareket kabiliyeti  nedeniyle kıvrak zigzağlarla trafikte seyreden araçlar arasında dans edercesine yol almakta  olan  bazı motorlar, yaptıklarıyla kural, kaide ve nizamlara uyanların da haklarına tecavüz etmektedirler.. Yani anlayacağınız kurunun içinde yaşta yanmaktadır.

Motorcuların bu huyları nedeniyle,  bazı motor üstü büyük araçların sürücüleri de motorları pek kaile almamaktadırlar.

Benim de naçizane  bir motorum var. Bugüne kadar hiçbir şeye çarpmadım. Hiçbir kaza yapmadım.Trafik kural ve kaidelerini mümkün olduğu kadar  uymaya çalışmaktayım.

Ancak bazen öyle durumlar ortaya çıkıyor ki; isyan etmemek mümkün değil.

Yolda park etmekte olan bir otomobilin yanında geçerken aniden sürücün araç kapısını açmasıyla zor durumda kaldım. Normal seyrinde gitmekte olduğumdan, biraz daha dikkatli olmazsam, kapısına  belki de sürücüye çarpmadan geçmek mümkün olmayacaktı.  Şansımdan arkadan gelen herhangi bir araç yoktu.  Aksi takdirde  kaza olmaması  mümkün değildi.

Taksi sahibinin, mevcut sebeplerden dolayı motoru pek hesaba  almaması, akabinde kaza kaçınılmaz olacaktı. Araç statüsünde görülmeyen motorlar, kaza esnasında çoğu kez haklı da olsalar, maalasef haksız duruma düşmekten kurtulamıyorlar. 

Eğer  motor sürücüsü, ehliyetsiz, küçük yaşta ya da plakasız ise vay o sürücünün  haline!... Kazaya karıştığı sürücünün ya da çevrede bulunanların elinden çekeceği vardır. Çünkü genelde motor sürücüleri suçlu görülmektedir.

Unutulmamalı ki; kaza esnasında en çok ölümlere ve sakatlığa maruz kalan yine motor sürücüleri olmaktadır.

Yine unutulmamasın ki;  trafik kazalarının olmasında, trafik kural kaide, işaret ve işaretçilere uyulmasında motorcular kadar diğer sürücülerin de hatası olmaktadır.

Motorlar da diğer  sürücüler tarafından biraz daha hesaba alınsalar, onların da bir araç ve kullananın da bir insan olduğunu idrak etseler, eminim ki mevcut kazalar azalacaktır.

Motorsa motur var. Ehliyetse ehliyet var. Sürücüyse onlar da sürücü. Tek fark motorun ik tekerlekli olması. Belki dezavantaj gibi görünse de, aslında dengenin sağlanmasında büyük maharet ve özveri gerektiren bir  araçtır motor.

Aslında motor kullanıcılarının da genellikle ehliyetsiz olanların kazalara sebebiyet verdiği muhakkaktır. Her gün onlarca ehliyete verilecek paralarla ifade edilebilecek cezayi müeyyidelere maruz kalmalarına rağmen, bir sürücü kursuna yazılıp ehliyet başvurusunda bulunmazlar.

Küçük yaşta çocuklarımıza motor kullandırmamak için ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Onlara ehliyetsiz kullanmanın tehlikelerini maruz kalacakları trafik kazalarının sonuçlarını uygun dille anlatılması gerekmektedir. Trafiğin düzeni açısından her motorun başına bir memur polis koyulamayacağına göre, sürekli cezai müeyyidelere maruz bırakılmasının da çare olmayacağından, tüm mesele  aile büyüklerinin insiyatifine kalmıştır.

Motora meraklı olan çocuklara ve bu sevdadan vazgeçirmek için azami gayret ve itinayı gösterilmesi gerekir. Olan  kazalarda, gerek ölüm ve gerekse sakatlık ölçüsünde,  uzuvlarını kaybedenler  emsal alınarak örnek gösterilmesiyle gerekli bilinç oluşturulmalıdır. Ehliyetsiz olarak trafiğe çıkmalarına müsaade edilmemelidir. Aksi takdirde; ya ölümleri için dövünüp dururuz ya da fiziksel ve ruhsal veya zihinsel bir sakat olmanın ezikliğiyle bir ömür boyu yaşamak zorunda kalırız.

*Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

*Unutmayalım ki, trafikte ne zaman ne olacağının kestirilmesi zordur.

*Her an, herkes  ya ölüme ya da bir özürlü (sakat) adayı durumundadır.

Kerim BAYDAK

[email protected]   
2015-07-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları