Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Böyle de ölünmez ki -1
Ölüm bana dünyanın en haksız olgusu gibi gelmiştir hep. Bir insan, ailesine, yurduna, insanlığa yararlı olabilmek için onca emek veriyor... Tam iyice olgunlaşıp en güzel eserlerini verebileceği yaşa geldiğinde:  'Buraya kadardı' deniyor. Toprağa gömülüyor, kurtların, çiyanların yemesine bırakılıyor. Haksızlık değildir de nedir bu? Gerçi inan da doğadaki tüm canlılar gibi yaşlandıkça yaşam gücünü yitiriyor.  Ama tıp niçin var? O güzelim yaratığı: insanı daha çok yaşatmanın yollarını bulmuş olmalı değil miydi bugüne dek? En azımdan bilim adamlarını yaşatmanın yolları bulunmalıydı. İnternette dolaşırken tuhaf ölümler çıktı karşıma. Komik ölümler olarak sunulmuş bunlar.
Ölüm'ün komiği olur mu hiç?
Şöyle bir düşündüm de, benim de tanıdığım, olmayası ölümlerle karşılaşmıştım yaşamımda. Örneğin Meydan Gazetesinde çalışırken haza beyefendi bir Dış Haberler Müdürümüz vardı. Pazar tatilinin keyfini çıkartırken canı bira içmek istemiş. Sepeti aşağıdaki büfeciye sarkıtmış. Bu arada kendisi de biraz fazlaca sarkmış olmalı ki, bir anda dengesini yitirip üçüncü kattan tepe üstü kaldırıma çakılarak yaşamını yitirmiş. Birkaç dil bilen fevkalade üstün bir inandı. Çok hayıflanırım bu acı ölümü anımsadıkça. Yüzmeyi Alleben deresinin sığ sularında şöyle böyle öğrenen kuzenim da Boğazın azgın sularında yaşamını yitirmişti. Yaşamımda karşılaştığım ilginç ölümleri anımsadıkça araya girerek anatacağım. Şimdi sizer internetteki o ilginç ölümleri paylaşmak istiyorum.

***   1. Rusya'daki gizemli ölüm · 

2 Şubat 1959'da 
Rusya'nın Ural Dağları'nda yaşanan olay, ülkenin en ünlü çözülememiş gizemi oldu. 28 Ocak' ta Ural Politeknik Enstitüsü'nden on öğrenci kış yürüyüşü ve kısa süreli kamp için yola çıktı. 

·  Bir öğrenci kendini kötü hissedince dağda uygun bir bölgede kendini toparlayabilmek için kaldı. Diğer dokuzu ise ormanda bulundu.

·  Terk ettikleri çadırları içeriden yırtılmış bir şekilde bulundu. İlk iki ceset ormanın içinde yalınayak ve sadece iç çamaşırları ile, sonraki üç ceset ise benzer bir durumda yakın bir yerde bulundu. Bundan iki ay sonra ise, son kurbanlar 75 metre uzaklıkta kar altında gömülü bulundu. Dört öğrencide büyük iç yaralanmalar, kırık kaburgalar ve ezilmiş kafatasları vardı. Birinin dili yoktu. 

·  Gerçek şu ki müfettişler saldırıya benzer herhangi bir bulgu bulamadı. Son dört kurbanın da başkalarına ait olduğu düşünülen ve radyasyon içeren kıyafet giydikleri belirtildi. Çığ, uzaylılar ve askeri test ölüm olaylarıyla ilgili olarak ortaya atılan teorilerden birkaçı.   
2015-08-02
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları