Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Böyle de ölünmez ki -5
İlk ölüm tehlikesini 4-5 yaşlarımdayken atlatmıştım. Her sabah uyanır uyanmaz dedemin Nahiye Müdürlüğü yaptığı İluh bucağındaki evimizin kümesine koşardım. Kümese girer, orada bulduğum bütün yumurtaları kırar kırar içerdim. Evdekiler yumurtalara dadananı araştırmış, sonunda bunu bir tikinin yapabileceği kanısına varmış. Tikinin katline fetva çıkar.
Büyük amcam evdeki hiç kullanılmayan paslı av tüfeğini alarak bir tümseğin ardında pusuya yatar. Ebette ki tüfeğin namlusuna da domdom kurşunu yerleştirilir. Tikinin kümesten çıkması beklenmeye balar. Katliamı görmek için annem, beni canından çok seven ninem, halalarım, pencerelere üzüm salkımları gibi dizilirler. Biraz sonra ben her şeyden habersiz, işimi bitirmiş olarak kümesten başımı çıkartırım. Benim başımı çıkartmamla birlikte ninem canhıraş bir feryat kopartır: 'Aman Kemal! Ateş etme! Tilki bizim Fevzi'ymiş!' Artık hayatta kalmamı amcamın acemi avcılığına mı yorumlayacağım yoksa paslı tüfeğin tutukluk tığına mı, bilemiyorum.  

15. Tuvalette ölüm ·  
Tuvalette ölüme birçok örnek verebiliriz. Ancak Elvis Presley (1935 - 1977) bunların en meşhuru.

·  Rock ‘n Roll kralı Graceland'da bir pansiyonda tuvalette oturur vaziyette ölü bulundu. Doktorların söylediğine göre kalp krizi geçirmişti. Öldüğünde çok şişmandı ve çok fazla 
uyuşturucu kullanıyordu.

16. Robotla gelen ölüm  

·  Robert Williams bir 
robot tarafından öldürülen ilk kişidir. 1979'da Williams Ford Motor da depoda malzeme katlarına tırmanırken birden bire robotun çalışmasıyla hızlıca kafasına çarpması sonucu öldü.

·  İkinci ölüm 1981 de Kawasaki de gerçekleşti. Kenji Urada 37 yaşında bir mühendisti. Çalışırken kırılan robotun kolu aniden dönerek Urada'ya çarptı ve ölümüne neden oldu.

17. Helikopter pervanesiyle ölüm  

·  Aktör Vic Morrow Alacakaranlık kuşağı dizisinin çekimleri sırasında sette öldü. Bir helikopter patlama sahnesinde fırlayan pervane aktörün kafasını kopartarak ölümüne neden oldu.

·  İki çocuk aktörde bu sebepten öldüler. Bu olaylardan sonra Amerika'da film setlerindeki güvenlik şartları ve kanunlar çok ağır koşullar getirilerek yenilendi.

18. Kaktüsle gelen ölüm  

·  1982 de 27 yaşındaki David Grundman Kaktüs reklamları için çöl bitkilerine tabancasıyla atışlar yapıyordu. Fakat bir atışı sırasında kaktüsten fırlayan bir parça ona çarparak ölümüne sebep oldu. Günümüzde bir bitki yüzünden ölen tek kişi olarak biliniyor   
2015-08-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları