Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ağustos 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kur'an-ı Kerim'siz Bir Hayat Düşünülemez
Artık herkes öğrendi, her hafta cumartesi günleri Kültür Park İl Halk Kütüphanesinde; TYB Kültürel etkinliği var! Havalar ne kadar sıcak olursa olsun, kültür, sanat, edebiyat, tarih ve fikir adamlarının buraya koşarak gittiğini görürsünüz! Fikren serinlemenin, ilmen huzur bulmanın yolu Kültür etkinliklerinden geçiyor.

Bu hafta, 'Kur'an ve Estetik' konuşuldu. Hafız Ahmet Çalışır'ın, nefis anlatımı, esprili konuşmaları, halkı dikkalice dinlemeye sevk eden üslubuyla gerçekten bizleri, Kur'anı tefekküre yöneltti!

Konuşmasına Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan Ahmet Çalışır, "Kur'ân ve Estetik" konulu konferansında İslâm medeniyetinde estetiğin Kur'ân okuyarak başladığını ve kademe kademe ilerlediğini, Kur'ân okumaya heves eden bir insanın önce bir hoca efendiye intisap edeceğini söyledi. Kur'ân-ı Kerim okumak üç kısımdan ibarettir, bunların birincisi Kur'ân-ı Kerim'i doğru okumak, ikincisi düzgün okumak, üçüncüsü ise güzel okumaktır.

Kur'ân-ı Kerim'i doğru okumak için, harfleri ve harekeleri doğru tespit ederek tutturmalarını doğru yaparak kesintisiz bir okuma gerçekleştirmek birinci aşamadır. İkinci aşamada tecvitli okumak işin içine giriyor ve tasih-i huruf giriyor, maharic-i huruf giriyor, harfleri doğru çıkartmak ve tecvit kurallarına riayetle birlikte güzel okuma gerçekleşmiş oluyor. Üçüncü aşamada Kur'ân-ı Kerim'i güzel okuma dediğimiz fıtrî istidat, istikrar, sebat, çalışma ve gayret işin içine giriyor. Bundan sonra ise musıkî geliyor.

Çalgıcılıkla sanatçılığı birbirinden ayırmamız gerekir. Her şeyin temelinde Kur'ân'la ülfet vardır. Kur'ân-ı Kerim'le aramız ne kadar iyi ise o kadar ferasetli, o kadar nazenin, o kadar zarif bir Müslüman'ız, o kadar iyi bir anneyiz, babayız, evladız, insanız demektir.

Müslüman zarif, nazenin olmak zorundadır. Bu da Kur'ân-ı Kerim'le ülfetten geçer. Kur'an'a bir adım atmazsanız, o size on adım değil, bir adım yaklaşmaz. Önce siz bir adım atacaksınız, ondan sonra samimi söylüyorum Arapça bilmeseniz bile Kur'an size mana kapılarını açacak. Kur'ân-ı Kerim'siz bir sanat, edebiyat, musıkî düşünülemez. Kur'ân-ı Kerim'siz bir hayat düşünülemez. Hayatı Kur'ân-ı Kerim'le hemhâl olmuş bir insan asla kötülük yapamaz. Yaptığı her işi güzel, tam ve eksiksiz yapar. Çünkü Kur'ân-ı Kerim sürekli güzelliği va'z eder bize.

Annelerimize çok büyük iş düşüyor; çünkü nesil annede şekilleniyor. Çocuk ana rahmine düştüğü andan itibaren duymaya, koklamaya, hissetmeye başlıyor. Çocuklarımızı iyi bir insan, iyi bir Müslüman ve estetik anlayışla donatmanın yolu da onları Kur'an'la, Kur'an'ı sevdirerek buluşturmaktan geçiyor.

Nasıl kortizon kıvamında ve uygun miktarda, reçeteli olarak kullanılınca tedavi ederse; aksi takdirde vücudu tahrip ederse; musıkî de ölçülü ve yerinde kullanılırsa ruhun gıdası olur. Kıvamında kullanılırsa Kur'ân'ın tezyinâtıdır. Bir besmele çekerken sanat gösterisi yapmaya kalkarsanız bu doğru olmaz. Ruha dokunmaz. 

   
2015-08-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları