Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İbadetin Reklamı
Eyyyyy!  'Eşhedü en lâ ilâhe illâllâh' diyerek Allah'ın Varlığına birliğine 'Şehâdet' eden mütedeyyin Müslüman!

Eyyyy!

'Ve eşhedü enne Muhammed'en abduHÛ ve rasûluHÛ' diyerek Hz. Muhammed 'O'nun kulu ve Rasûlü olduğunu kabul eden gerçek inananl!

Bu sese kulak ver!

Bu yazdıklarım için kimse bana bir şey demedi, bir hiçbir siyasi ve ideolojik hesabım da yok!

İçimde ki bir ses, sizinde mutlaka görüp incelediğiniz şu dinden, imandan, samimi her türlü düşünce ve eylemden uzak duran resmi görünce; yaz dedi yaz!

Kalemim de o sese kulak verdi.

Küçük bir mum ya da tekbir kibrit ışığı kadar bile olsa yolumuzu, önümüzü,

Aydınlatacak ışık olabilirse, bahtiyarlığı sonsuz olacak kalemin.

 İsterseniz yazdıklarımı hiç ciddiye almayın, cemaatle kılınan bir namaz anında çekilen, şu fotoğrafı ön yargısız inceleyin.

İnanıyorum ki yazdıklarımın, düşündüklerimin haklılığına hatta az olduğuna sizin kalbiniz de mutmain olacak.

İdrakiniz doğru şeyler söylediğimi kabul edecek.

Yazının üstünde ya da yanında ki fotoğrafa bir kere daha bakalım! Cemaat secde etmiş secde bitmiş, oturmuş:  reklam işten başka bir tek kimse yok kıyamda.

Namazımızın ne kadar içten ne kadar samimi ve Allah için ibadet kabul edilip edilmediğinin idrakini bırakmalıyım okuyucuya.

İbadette, kabahatte gizlidir diyen Atasözünün ışığında samimi duygu ve düşünce idrakini inananın vicdanına havale etmekte kalemimin samimi inancı. Şimdi gelin, 7 ayetten oluşan Maun Suresi 4-5 ve 6'inci ayetin mealini lütfen bir kez daha birlikte okuyup inceleyelim.

-4'Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,

-5'Onlar namazlarında yanılmaktadırlar'

-6 'Onlar gösteriş için yaparlar' buyuruyor.

1400 yıl önce Namaz kılanların ne kadar samimi ne kadar gösteriş için yapıldığı, Kur'an ayeti ile de sorgulanmış. Öyleyse sorgulamak bizimde hakkımız.

Günümüzdeki, mal mülk, makam, mevki için yapılan ibadetleri vicdanımızda bir kere daha değerlendirelim.

Hz Mevlana Celalettin'i Rum-i diyor ki, Allah İle Kul Arasındaki en büyük perde (Geçmiş ve gelecektir) geçmişi ve geleceği yakarsanız aradaki perdeyi kaldırırsınız.

İşte onun içindir ki Namaz müminin miracıdır. 'Secde hali, kulun ALLAH'A en yakın olduğu haldir.

Bu hal reklam edilirse, kamera karşısında yapılırsa, ondan siyasi çıkar beklenirse; mütedeyyin inananları kandırmaya matuf olursa o namaz olur mu olmaz mı, tartışılır.

Hatta Diyanet İşleri Başkanlığı yüreği yeterse bu konuya açıklık da getirebilir.

Ama onların yüreği yetmez, Mercedes daha ağır basar.

Ben vicdanlara sesleniyorum.

Bu gidiş iyiye değil!

Aklıselim gençler 'onlar Müslüman'sa biz değiliz' demeye başladılar ve sık sık duyulur oldu bile.

Bu demektir ki Din alıp din satanlar Allah'ın gerçek dinine bilerek ve isteyerek zarar veriyorlar.

Bu gidiş  'lekum dînukum we-liye dîn*i' sizin dininiz size benim dinim bana demeye doğru gitmektedir.

Mala, mülke makama mevkie ve paraya secde edenlerden Allah bu milleti  emin eylesin. Bu duaya Âmin demeyenin dilini eşek arısı soksun!

    
2015-08-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 2 yorum
Misafire
2015-08-06 12:03:48    ip: 88.236.125???
Sevgili misafir! İbadetin Reklamı başlığı ile yayına giren yazıyı iyi okumadığınız, ya da doğru değerlendirmediğiniz yorumunuzdan acıkça belli. Yazı kimsenin ibadetine, inancına, namazına, abdestine söz etmiyor ki. Sadece ibadetin pazarlanmasına karşı çıkıyor. İbadet Allah'la kul arasında ki rabıtadır. Gösterişi Kur'an dinine en azından uygun değildir. Bu fotoraf izinsiz mi servis edildi zannediyorsunuz? Öyle zannediyorsanız ya çok saf yada aynı teknenin hamurusunuz. Yazar düşüncelerini paylaşırken elbette vicdanı ile baş başadır. Söylediği yazdığı samimi inancı, kendi yorumudur. Yazılanı beğenen iyi yazmışsın diyen olduğu gibi beğenmeyen de olacak eleştirecektir. Demokrasi, fikir özgürlüğü denen şey de bu olmalı. Eleştirirken haddi aşmamak gerekir. kemse kimseye yazmayı bırak deme gafletine düşmemelidir. Yazar yazmaya başladığında kimseden icazet almamış, bırakması içinde kimsenin fikrine itibar etmeyecektir. Eeleştiri eleştirilene ışık olur, yanlışını düzeltme fırsatı verir.
.......................................................................................................................................................................
misafir
2015-08-05 16:07:42    ip: 88.255.159???
Necati KAVLAK, öncelikle şunu belirtmek isterim ki kalplerde olanı ancak Allah bilir. Cumhurbaşkanının fotoğrafı bir cuma namazından. Cumhurbaşkanının cumayı hatta beş vakiti kaldığını herkes biliyor. Neden gösteriş yapsın? Hem fotoyu çekip servis edin diye bir söylemini duyan var mı? Yarın, huzur mahşerde Tayyip Erdoğanın niyeti belli olacak. Şayet onun niyeti halis olup kendini kurtarırsa sen bu yazınla kendini nasıl kurtaracaksın? Hem müslüman hüsnü zanla mükelleftir. Suizan yapmak çok kolaydır. Hep taraflı, ön yargılı yazılar kaleme alıyorsun. İnsanları yanlış yönlendiriyorsun. Bence yazmayı bırakmak isabet olacaktır. Acizane tavsiyem. Herşeyin vebali varsa yazılanların da olacaktır bunu unutma!
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları