Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 03 Kasım 2015
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Adıyaman'a Fildişi Sahillerinden Damat Var
Cumartesi günü öğlen namazı için camideyiz. Sağ yanımda zenci, sol yanımda başka bir zenci!.. Namaz kılışları bizden farklı, ama sonuçta imama uymuşlar, bizimle beraber saf tutmuşlar. İkindi vakti, yine aynı manzara. Namazdan sonra dayanamadım, "Allah kabul etsin" diyerek ellerini tuttum ve sıkıca kavradım. İkisi de gençti. Allah var, ikisi de yakışıklıydı. Her ne kadar derileri siyah olsa da, güzel bir yüz görüntüsü vardı.

"Allah kabul etsin" sözüme karşılık, 'sağ ol ağbi' derken, daha da şaşırdım.

Türkçe konuşuyorlardı. Hem de benim gibi, rahatça konuşuyorlardı. Derken sohbetimiz devam etti.

-Hayırdır inşallah burada ne işiniz var burada.

-Nişan yaptık, düğün yapacağız..

-Nerelisiniz?

-Fildişi Sahilleri

-Maşallah, ya arkadaşınız?

-O da Nijeryalı,

-Ne iş yapıyorsunuz?

-Gaziantep'te İngilizce öğretmeniyiz.

-Maşallah, ne kadar güzel!

-Peki, Adıyaman, neresi, fildişi Sahilleri neresi?

-Nasip işte.

-Peki, kayınbaba kim, nişanlın nerede?

Tam o esnada cami cemaatinden olan arkadaşımız, dostumuz devreye girdi.

-Benim damadım olacak, kızımla nişanlanacak, evlenecek, dedi.

Şöyle sırtından kavrayarak, yarı şaka, yarı ciddi; 'madem öyle niye söylemiyorsun, konuşmuyorsun' dedim. Gülüştük.

-Ne güzel konuşuyor işte, kendisi rahatça anlatıyor işte, dedi.

Evet, gerçekten çok güzel Türkçe konuşuyorlardı.

-Maşallah, Maşallah, Allah hayırlı uğurlu etsin, ne kadar güzel, derken, cami cemaati etrafımızda toplandı. Herkes bir şeyler soruyordu. Hepsine tek tek cevap veriyorlardı.

O arada:

' İşte dostlar, arkadaşlar,  şu güzelliğe, şu muhteşem tabloya bakar mısınız?' dedim.

'Rengi, dili, mezhebi, vatanı, milleti ne olursa olsun, bakın hep bir arada, hep aynı camide, aynı namazda, aynı saftayız, ne kadar güzel değil mi? Bakın siz Fildişi Sahillerinden, arkadaşınız Nijerya'lı,  bize müezzinlik eden Suriye'li, bir kısmımız Türk, bir kısmımız Kürt. Bizleri bir araya toplayan bir arada tutan tek şey nedir biliyor musunuz? Allah (cc), Din, İslam'dır. Bu da dinimizin bir başka güzelliği!.'  dedim.

O akşam Fildişi sahillerinden olan İngilizce öğretmeni Mahamoudou Tiemtore ile Adıyamanlı resim öğretmeni Sakine Demir, düzenlenen düğün töreni ile evlendi.

Acı olan şey neydi, biliyor musunuz?

O akşam nişan merasiminde fazla kalabalığın olmamasıydı.

Yakınlarından başka kimsenin katılmadığı törende, genç çiftlere hayırlısı olsun diyor, , hem gençleri, hem de ailesini kutluyorum.

 

Kerim BAYDAK

[email protected]   
2015-08-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları