Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Dengeler bozuldu
Dünyanın tamamında doğanın dengesi bozuldu. Olmadık zamanlarda kar, fırtına, yağmur, dolu, yine olmadık zamanlarda insanın iliklerini kurutacak derece de sıcaklar...Ülkemizde ve hatta bölgemizde ciddi doğa tutarsızlıklarını görüyoruz.

 Mevsimlerimiz  çok farklılaştı. Kış ortasında yaz, yaz ortasında kışlar yaşayabiliyoruz.

Son yıllarda yağmur yağmazken, bazen bir an da bardaktan boşanırcasına ne var, ne yoksa birden üstümüze boşaltıveriyor.

Yaz ortasında sel baskınları, hasat mevsiminde olmadık fırtınalar ve doluyla ürünler zarar görüyor.

Doğa mı bizi cezalandırıyor, yoksa biz mi doğayı cezalandırıyoruz.? Belli değil...

Ancak her geçen gün, şerefli mahlûkat olan insanın emrine verilen her türlü doğallıklara bihakkın itina gösterdiğimiz söylenemez. Hayatımızı idame ettirmemize vesile olan her şeye çok acımasız, tutarsız ve dengesiz davranıyoruz. 'Her şey karşılıklı biri birinin tamamlayıcısıdır' kabilinden 'acaba doğa da bizi mi cezalandırıyor' demekten de kendimizi alamıyoruz.Çıkarlarımız doğrultusunda çevreye her türlü zararı veriyor, her türlü kötülüğü ve acımasızlığı yapmaktan geri kalmıyoruz. Dolayısıyla doğa da bir şekilde insanlardan intikamını alıyor gibi görünüyor.Çünkü kendisini insanlığın emrine bihakkın sunamıyor.

Kuruması mümkün olmayan su kaynakları bir an da kuruyor. Olmadık yerlerde, çeşitli su kaynakları ortaya çıkıyor.

Su kaynaklarını kullanmada çok hoyratça davranıyoruz.

Kuruyan su kaynakları yerinde, şerha şerha çatlayan toprak,  bir damla suya hasret vaziyette kuraklığın pençesinde kıvranıyor.

Evlerimize kadar gelen suyun her an kesilebilme ihtimali var.

Sorumsuzca kullanılan atık maddeler ile mevcut su kaynakları, hem kirletiliyor hem kurutuluyor.

Doğada dengesizlik olduğundan, bir an da yağmur yağıyor, seller akıyor, Temmuzun ortasında, bir bakıyorsunuz kar yağmasının mümkün olmadığı yerlere kar yağıyor. Yağmurla beraber bir an da nohut büyüklüğünde dolular yağıyor,

Hasat mevsiminde ürünün kaldırılması esnasında, yağan yoğun, sert yağmur ve dolu, ürünü tarlada çürütüyor, insanlığa muhtemel bir kıtlığın sinyallerini veriyor.

Dünya geleceği, insanlara SOS veriyor, ama anlayabilene tabi!..

Yağmur ormanları her geçen çeşitli menfaatler uğrunu yağma ve talan ediliyor. Her bir ağacın kesilmesiyle muhtemel somunuza biraz daha yaklaşıyoruz.

İnsanlar geleceğin hesabını yapmadan ve yasal boşluklardan da faydalanarak, her geçen gün kuraklığı yok eden tabiatı heba edip, doğal dengeyi tarumar etmektedir..

Sulu tarımın olduğu bir çok yerde, insanlar artık susuz tarıma yönelmek zorunda kalıyorlar.

Susuz tarım alanlarının zayıflaması, hasatlarda yeterli ürünün alınmamasıyla, hızla büyüyen büyük bir nüfus yoğunluğu yaşayan dünyamızı büyük bir tehlikeye sokmaktadır.

Doğada ciddi bir tahribat yaşandığı günümüzde, verimin düşmesi ve kuraklığın nedenleri arasında, dengesiz ve tutarsız kullanımın  olduğunu, suların hızla tükendiğini, defalarca bilim adamları açıklamasına ve dünyayı uyarmalarına rağmen, insanlar hala bildiklerinde ısrar etmektedirler.

Cılız da olsa bazı yerlerde, doğa severlerin ve çevrecilerin bu yönde ciddi mücadelelerini görüyoruz. Yapılan mücadeleler sonucunda, yeniden doğayla barışık kalarak, kazandırılmaya çalışılsa da yine de istenilen gelişmeler olmamaktadır.

Bu konuda neler yapılabilir bilemiyorum; ama en azından bu işle iştigal edenlerin yanında yer alarak, onlara destek olunmalı, mücadelelerine ortak olmalıyız.,

Doğanın dengesi bozuldu mu, işimiz bitmiş, dünyanın sonu gelmiş demektir.

Bu dünya hepimizin, kimse ferdi olarak, 'bana ne' demek gibi ahmaklığın içerisine giremez, girmemesi de gerekir.

Doğanın dengesini bozacak hiçbir girişimin içerisinde yer almamalıyız, çok titiz, sorumlu, sorgulayıcı ve dikkatli olmalıyız.Unutmayın dengeler, özellikle doğanın dengesi bozuluyor ve bunda ben, sen, siz, hepimiz sorumluyuz.
   
2013-07-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek