Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 07 Ağustos 2013
Eyyup BATUR
Eyyup BATUR kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çözüm siyasette çözüm ekonomide
 Kangren olmuş bir mesele...Kulakları tırmalayan klişe ifadeler;Kan akmasın analar ağlamasın.Ama bu kez bir fark var.Toplumun her kesiminden,STK'lardan ve en önemlisi sorunun taraflarından (devlet ve İmralı-tam destek görerek işliyor süreç).Yani akan kanın durması veya anaların ağlamaması temennisi ilk kez bu şekilde umuda dönüşüyor.Ve inşallah sonunda dağda silahla çatışan gençlerimiz, mecliste fikirlerini çarpıştıracak.   Devam eden bunca güzel işlerin yanında bazı noktaları hatırlatmakta fayda görüyorum: inşallah geri çekilme süreci bu şekilde devam eder ve mutlu sona ulaşırız.Tabii,bu geri çekilme sürecinin varsayımlarından yalnızca biri. Benim vurgulamak istediğim nokta sonucun iyi olduğu takdirde ne olacağı.

  Bakın bir örnekle açıklayayım.Ülke genelinde yapılan son araştırmalara göre,demografik yatırım ve eğitim alanında illerin yüzdesi baz alınarak bir sıralama yapıldı.Eğitim seviyesi en düşük,sanayileşmesi en az ve demografik yatırımın yetersiz olan iller arasında son sırayı Siirt, Muş, Van ve Hakkari alıyor.Bakınız en basit haliyle düşünürsek;bu illetten kurtulmamız bu alanlarda yükselişe geçmemiz anlamına geliyor. Gençlerimiz, dağda değil üniversitede eğitim görecek.Bunun için üstümüze düşen görev süreci olabildiğince sağduyulu ve hassasiyetle takip etmek olacaktır.

 Biraz kendimden örnek vermek istiyorum; ben daha gecen yıla kadar da hem devletin hemde dağdakilerin korkusuyla kendi köyüme, babamın doğup büyüdüğü köye, rahatlıkla gidemiyordum. Ya dağdakilerin elemanları gelirse ya asker köye gelir ve çatışma çıkarsa, korkusuyla gidemiyordum. Ankara gibi kalabalık bir şehirde yaşamama rağmen belki bir bomba patlar korkusuyla kalabalık yerlerde dahi gezemiyordum. Çünkü geçmişte yaşadığımız kötü anılar hatırıma geliyordu.

İşte tüm mesele bunun çözümü bunun iyileştirilmesi bu derdin giderilmesi benim gibi insanların (ki böyle düşünenlerin salt çoğunlukta olduğu inancındayım)korkmadan özgür bir şekilde hareket etmelerini ,istedikleri gibi köylerine gidip gelmelerini sağlamaktır .Halkımızın milletimizin refah seviyesini yükseltmektir.

Biliyoruz ki güçlü bir ekonomi güçlü bir ordu demek, güçlü bir ordu demek,güçlü bir ülke demektir.Eğer bu mesele çözülürse, orduya harcanan para cebimizde kalacaktır.Bu da ciddi anlamda ülke ekonomisini güçlendirecektir.


   
2013-07-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin