Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Ağustos 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Medeni Cesaret ve Necip Fazıl
Her toplantı, her konuşma, her hafta değişik konuların ele alınması, gelen herkese bir şeyler veriyor! Yapılanların mutlaka kazanç sağlaması, insanlara ve katılımcılara artı değer sunması gerekir. TYB Konya Şubesi bunu yapıyor!

Necip Fazıl hayranı, Necip Fazıl'ı en iyi tanıyan, onun hakkında doyumsuz hatıraları bulunan şair-yazar Metin Önal Mengüşoğlu'nu dinledik bu hafta. Mengüşoğlu'nu dinlerken çok haz aldım. Şimdiye kadar bir çok konferans, panel dinledim, bir çok akademisyenin konuşmalarına şahit oldum, Mengüşoğlu kadar bende etki bırakmadı. Sanırım salonda da aynı hava hakimdi. İbret alınması ve mesaj niteliğindeki şu cümleleri söyledi: 

 'Üstad edebiyatımıza yepyeni bir soluk getirdi. Nazım Hikmet'ten daha iyi batılı bir şiir yazmıştır. Kaldırımlar şiiri bunun en güzel örneğidir. Ayrıca, edebiyatımıza ben fikrini ilk defa sokan şair Necip Fazıl'dır.

Necip Fazıl'ın konuşmaları çok etkileyiciydi O konuşurken biz dinlemezdik, seyrederdik. Buna çok kızardı kendisi. 'Beni seyreden değil, dinleyen adam getiri'n derdi;

 Dinleyen, konuşmasını bilir. Dinlemek; sözü özümsemek, sözün gereklerini yerine getirmektir. Sanırım burada, Mutasavvıfların; çok dinle, çok düşün ve az konuş' ilkesini bize hatırlatmış oluyor. 

 Necip Fazıl konuşurken dinleyemezdiniz. Çünkü Necip Fazıl bir aktör gibi dramatize ederek sunardı söylediklerini. İnancını ve idrakini dinleyicilere geçirebilmek için onların göz ve kulak temasıyla etkisi altına alır, beden dilini de katarak hâdiseyi dramatize ederdi. Bir sahne sanatçısı gibiydi.

Necip Fazıl, Medeni Cesaret Örneğiydi: Necip Fazıl'dan İslâm öğretisinden ziyade medenî cesaret aşısının alınması gerekir. Her uludan, her büyükten, her üstattan, bizden önce gelip geçmiş herkesten alabileceğimiz bir şeyler vardır. Kimden ne alacağımızı iyi seçersek, doğru seçersek istifade edebiliriz. Ama yanlış seçersek hem onlara ihanet etmiş oluruz hem kendimize ihanet etmiş oluruz.

Necip Fazıl'ın Çile kitabı, mensur bir naattır. Naatlar Hz. Peygamber'i öğretmek için değil, övmek için yazılmıştır. Müslümanlar, Hz. Peygamber'i övdükleri kadar bilmiş olsalardı, bugünkü halde olmazdık. Necip Fazıl biliyordu ki içinde yaşadığı toplumun öfkesiz, bastırılmış, suskun bir toplumdu. Bu topluma öfke aşısı yapılmalıydı. Bunu yaparken aşırı gitmiş diyorlar. Ama ne yapsın? Toplumda bir tek öfkesini ortaya koyabilen o vardı.

Cesaretli Fikir Adamları yoktu; Necip Fazıl'ın yaşadığı döneminde türedi Darvincilere, ateistlere, dinsizlere karşı mücadele edebilecek cesaretli, bilgili yetişmiş fikir adamlarımız yoktu!

Çile şiirini, İslâm'a saldıranları susturmak için yazmıştır. Şöyle diyor:

 'Niçin küçülüyor eşya uzakta,

 Gözsüz görüyorum rüyada nasıl?

 Zamanın raksı ne bir yuvarlakta,

 Sonum varmış, onu öğrensem asıl!'

Cesaretli olunuz. Günümüz koşulları geçmişe nazaran pek çok güzel imkânı da beraberinde getirdi. Medeni cesaret tesisinde Mehmet Akif gibi, Necip Fazıl gibi şair ve fikir adamlarının katkıları vardır.'

   
2015-08-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?



yazarın diğer yazıları