Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2015
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 Ankara doğumlu olan Serdar Usman, Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu. Usman, evli ve 3 çocuk babası.İngilizce ve Arapça biliyor. Dış ticaret uzmanı olan ve 17 yıldır bu mesleği devam ettiren Usman, birçok firmanın da dış ticaret danışmanlığını yürütüyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'daki pek çok ülke ile ihracat faaliyeti yürüten Usman çok sayıda sosyal sorumluluk faaliyetinin yanında sivil toplum kuruluşlarında da görev aldı. Usman, bir diğer taraftan yerel bir gazetede 8 yıl köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Hakimiyet Gazetesinde köşe yazarlığı yapan Usman, bunun yanında da Konya Pusula Gazetesinde ekonomi danışmanlığı yapmaktadır.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Yerel basınımızın çilekeş neferleri
Konya'mız yerel basın ve yerel televizyon cennetidir. Medya alanında şehrimizde ki gelişmiş yapının ardında ilimizde ki hareketli sanayi, manevi yapı esintileri, üniversitelerimiz ve meraklı Konyalı hemşerilerimiz vardır. Birçok yerde şahit olduğum bir gerçeği burada ifade etmeden geçemeyeceğim. Bazı kurumlarımızda, siyasi partilerimizde gazete meraklısı hemşerilerimizin çoğunluğu sehpa üzerinde yer alan ulusal ve yerel gazeteler arasından ilk tercihini genellikle yerel medyadan yana kullanır. Çünkü içinde yaşadığı şehrin gelişmeleri onun için daha önceliklidir. Belediye haberlerinde tutun da trafik kazalarına kadar her haberi didik didik eder. O günün yerel gündemi artık belirlenmiştir. Sokaklarda, otobüslerde, tramvaylarda, kahvehanelerde, cami önünde ezan beklerken, cami çıkışlarında genç yaşlı tüm insanımızın dillerinde yerel gündem gün boyunca ağızlarda dolanır durur.
Elbette bugünlere kolaylıkla gelinmedi. Şahsen 1980'li yıllarda Merhaba Gazetemizde 'Görünüm' isimli köşemden çeşitli konularda günlük köşe yazıları yazardım. Ama o yıllarda şimdiki gibi internet, cep telefonu gibi teknolojik yenilikler yoktu. Matbaacılık sistemi bugüne nazaran ciddi düzeyde geriydi. O yılların çilesini çekmiş gazeteci ağabeylerimi hürmetle selamlıyorum. Aklıma gelen yakın basın geçmişimizin isimlerden birkaçını sizinle de paylaşayım. Vefat edenlere rabbimden rahmet, bu güzel mesleği halen yürütmekte olanlara da başarılar dileyim.
Muhtar Bedir, Yusuf Gürbüz, Celalettin Boyalı, Sefa Özdemir, Ahmet Özcan, Erol Tokay, Mustafa Tatlısu Uğur Özteke, Mustafa Arslan, Dursun Seyis, Mustafa Balkan, Nurettin Bay, Ali Sait Öge, Ahmet Aka, Durmuş Alagöz, Rıfat Tankut, Haşmet Öyken, Adil Gücüyener, Rıdvan Bülbül, Galip Yenikaynak, İbrahim Sur, Erol Sunat, Ömer Kara ve aklıma şu an gelmeyen daha niceleri... Hepsinin yolu açık olsun.
Rahmetli Muhtar Bedir'i çocukluk yıllarımdan hatırlarım. Elinde ki fotoğraf makinesiyle Konya basınımızın simgelerinden biriydi. Bugün onların yolundan giden, misyonunu yürüten nice genç kardeşlerimizin ismini yazmaya kalkarsam sayfalar yetmez. Onlara da başarılar diliyorum. Yerel basın olarak teknolojik iletişim imkânlarının artışı karşısında maruz kaldıkları zorlukların üstesinden gelmeyi başarıyorlar. Bu öyle kolay değildir. Özellikle reklam amaçlı çalışmalarında sanayici ve işadamlarımızın kendilerini hiçte zorlamayacak olan rakamları feda ederek basınımıza destek vermeye davet ediyorum. Bu konuda duyarlı davranan işadamlarımızı da takdir ve tebrik ediyorum. Rabbim işlerinde bereket versin.
Konya yerel basınımızı temsil eden gazetelerimizin sayısı da öyle az değil ha!
Şu an elinizde ya da ekranınızda ki gururla köşe yazdığım gazetemiz Hakimiyet, Anadolu'da Bugün, Anadolu Manşet, Anadolu Telgraf, Pusula, KOBİ Enerji Ekonomi, Konya Postası, Konya Takip, Konya Yenigün, Konya'nın Nabzı, Konya'nın Sesi, Merhaba Gazetesi, Rasyonel Haber, Üretici Haber, Yeni Haber, Yeni Konya, Yeni Meram..
Yerel Televizyonlarımız: KONTV, Kanal 42, KTV, SUN-TV, ÜNTV
Yerel Radyolarımız: Derya FM, Ekspres FM, En FM, Esas FM, Genç FM, Gençlik FM, Gözyaşı FM, İsra FM, Konya FM, Net FM, Panel FM, Ribat FM, Rota FM, Ülkü FM, Tiryaki FM
Ne diyeyim! Bin kere maşallah.
Seksen ve doksanlı yılların başlarında köşe yazdığım Merhaba Gazetesinde çok sevdiğim kardeşim usta şair Ahmet Aka'ya sık sık ziyarete giderdim. Bir sonraki günün sayfasını hazırlarken şimdiki gibi bilgisayar teknolojisi falan yoktu. Gazete boyutunda bir kâğıda çizdiği şablon üzerinde dizayn hazırlar ve bir sonraki aşamaya gönderirdi. Bugün gelinen noktaya bakıldığında gerçekten çok ileri adımlar atıldı.
Gazetemizin sahibi Yusuf Bey'de o zamanlar bu gazetede idi. Kendisiyle taa o yıllardan selamlaşırdık. Yakın zamana kadar Kanal 42'de görev yapmış olan Hakan Markupçu kardeşimle de o yıllardan tanışırız. Bugün gelinen noktada o yıllara damgasını vuran Türkiye'de Yarın Gazetesi'nin, Merhaba Gazetesi'nin, Yeni Konya Gazetesi'nin, Konya Postası Gazetesi'nin, Yeni Meram Gazetesinin katkılarını kimse inkâr edemez.
İnsan duygulanıyor. Yukarıda ismi geçen kardeşlerimle karşılaştığım zaman tarifsiz bir mutluluk yaşıyorum.
Ne güzel günlermiş bee!
Saf ve temiz duyguların hayatımızın bir parçası olduğu bu kardeşlerimin bu natürel misyonu halen sürdürmeleri de ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor.
Bir gün bizim Yusuf Gürbüz'ü, Uğur Öz Teke'yi, Mustafa Arslan'ı, Celalettin Boyalıyı, Rıfat Tankut'u bir araya getirerek o günlerden sohbet etmeyi açıkçası çok istiyorum. Gazetecilik mesleğinin çilesini çekmiş diğer ağabeylerimizinde olduğu bir ortamda bugüne kadar yaşanan gelişmeleri bizzat kendi ağızlardan dinlemek bir başka haz olacaktır.
Siz değerli okurlarımdan yerel gazetelerimizi okumaya ve okutmaya davet ediyorum. Bu gazeteler, birçok alanda şehrimizin ufkunu açmakta yeni nesillere ışık olacak ciddi faaliyetler yürütmektedirler.
Bu gazetelerimizi her yönden desteklemeye devam edin. Abone olun. Abone bulun. Okuma kültürümüze katkısı hiç şüphesiz olan basınımızın ayakta kalması ve gelecek nesillere taşınması bir görevdir.
    
2015-08-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları