Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Seviyoruz Seni Onur Akın!
Şaştım kaldım bu çiçeklerimin elinden. Bu sabah beni koro halinde çağrışarak uyandırdılar.

Dışarıda izinsiz gösteri var sandım. Çocuklar polislere taş atıyor, attıkları taşlar, polislerin kendilerine vermek istediği balonları patlatıyor sandım. Tomaların göstericilere su fışkırttıklarını, canı yanan polislerin de onlara biber gazıyla karşılık verdiklerini sandım.

Değilmiş. Balkonumdaki çiçeklerimmiş bütün şamatayı koparanlar. Hep bir ağızdan bağırıyorlar:

'Onur akın! Olur Akın!'

'Seviyorum seni Onur Akın!'

Nereden duyar, nereden öğrenirler böyle sevilesi şeyleri bilmiyorum.

Gecenin sabahlarına kadar çalışmışım. Bilgisayarın tuşlarına basmaktan parmaklarım yorulmuş. Gözlerim kamaş kamaş olmuş.

Bunları susturmanın tek yolu istediklerini vermek. Açtım bilgisayarı. Açtım interneti. Buldum Onur Akın'ı. Onur Akın'ın 'Seviyorum Seni'sini.

Bizimkilerin sesi sadası kesildi. Can kulağıyla dinlemeye başladılar Onur'u.

Ne iyi etmişler de uyandırmışlar beni. Onur Akınla güne başlamak ne kadar güzelmiş meğer. Haydi onun 'Seviyorum Seni'sini paylaşalım da, sizlerin de günü güzel olsun:

'Seviyorum seni ekmeği tuza banıp banıp yer gibi 

Geceleri ateşler içinde uyanarak ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi 

Ne zaman seni düşünsem bir ceylan su içmeye iner

Çayırları büyürken görürüm gülüm 

Her sabah her akşam seninle yeşil bir zeytin tanesi 

Bir parça mavi deniz alır beni 

Seni düşündükçe gül dikiyorum ellerimin değdiği yere 

Atlara su veriyorum, daha bir seviyorum dağları gülüm 

Her akşam seninle yeşil bir zeytin tanesi 

Bır parça mavi deniz alır beni'

Sözler Şair İlhan Berk‘in. Ne de güzel yazmış. Güzel katkıları da olmuş Onur'un. Ne güzel seçmiş, ne güzel okumuş Onur Akın. Seviyoruz seni Onur Akın. Elbette ki seni de İlhan Berk şairim.

Onur'un her şarkısı bir öbüründen güzel. Birini dinleyince öbürlerini boynunu bükük bırakamazsınız zaten. Haydi Onurlu şarkılardan onurlu günlere...

NOT: Şiir diye abuk subuk şeyler yazıp kendini şair sananlar! İşte böyle güzel şiirler yazan şairlerimiz de var. Sizlere de güzel şairlerin güzel şiirlerini okuyun da güzel şiirler yazın.

Doğumu: 18 Kasım 1918'da dünyaya gelip, 28 Ağustos 2008'de yitirdiğimiz İlhan Berk ışıklar içinde uyusun. Şiirleri onu yüzlerce yıl daha yaşatacaktır. 

SUYA DAMLALAR/FEVZİ GÜNENÇ


   
2015-08-22
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
Fevzi Günenç
2015-10-07 00:25:46    ip: 85.104.235???
Onur Akın, iki büyük şairin şiirlerinden harmanlama yaparakbir bir şahaser oluşturmuş. Yukarıda sözünü ettiğim şarkı sözünün tamamının İlhan Berk'e ait olmadığını ayrımsadım. İlk İki dize Nazım Hikmet'in'dir. Her iki şair de ışıklar içinde yatsınlar. Işık olsun yolumuza anıları.
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları