Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 28 Eylül 2015
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çok Erken Seçim
Şu veya bu nedenle Türkiye'de bir koalisyon hükümeti kurulamadı.
Mevcut parlamento yapısı ve özellikle MHP ve HDP'nin birbirlerine karşı tutumları, AK Parti karşıtı ittifakın çökmesine sebep olurken, AK Partisiz bir hükümetin kurulmasını da imkânsızlaştırdı.
Yapılan turlarda gördük ki, CHP ve MHP elini taşın altına koymaktan imtina etti. HDP de adeta karantinaya alınmış gibi siyasi tablodan dışlandı.
Bu dışlanmada HDP yi yönetenlerin çok büyük payı oldu. Tehditler veya emanet oylarla ummadığı bir sonuç ile karşılaşan HDP, Kandil karşısında ağırlığını koyamayınca silahların konuşmasını da engelleyemedi.
Son çatışmalardan anladığımıza göre, üç yıllık çözüm süreci boyunca PKK boş durmamış, bu günler için yığınaklar yaparak terörist eylemler için militanlarını eğitmiştir.
Artık PKK nın da bir barış istemediği, son olaylar ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu durumda Türkiye'nin tek seçeneği, ‘son PKK teröristinin yok edilmesine kadar mücadeleye devam edilmesi' şeklinde olmalıdır.
Peki gelinen noktada yeni bir seçim yapılması durumunda milletvekili tablosunda değişiklik olacak mıdır?
Son seçimde AK Partiyi cezalandırmış olan seçmenler, yeniden bir değerlendirme yaparak kararlarını değiştirecekler mi?
Yoksa dışlanmışlığın verdiği bilenme ile HDP nin oyları mı artacaktır. Bekleyip göreceğiz. Ben yeni seçimde, HDP ye verilen oylarda büyük düşüşler olacağını tahmin ediyorum.
Çünkü birçok emanet oy, ‘HDP barajı aşsın da tamamen meclis dışına atılmasın' düşüncesiyle verilmişti. ‘HDP nin siyasal olarak mecliste temsili, terörü de tamamen bitirir' düşüncesini hakim kılmıştı.
Bu gerçekleşmedi. HDP, iki polisimizin uyurken şehit edilmeleri ile başlayan süreçte, Türkiye'ye Kandil'i muhatap olarak göstermiş, etkin bir rol üslenememişti.
Ancak Türkiye'nin Kuzey Irak'taki kampları ve Kandil'deki hedefleri bombalaması ve bu harekâtın ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın haberi dahi olmadan başarı ile gerçekleştirmesi ile, HDP nin aklı başına gelebildi.
Ama artık ok yaydan çıkmış, gereken cevap PKK ya verilmeye başlanmıştı. Artık PKK ve ona destek olan ülkeler de yolun sonuna geldiklerini anlamalılar.
Türkiye bu konuda kendi geliştirdiği teknolojik ürünler ile batıya da birçok şey söylemektedir. Son 45 günlük süreçte, sürekli AK Parti - CHP koalisyonunu öne çıkaran, kendisini iktidar ortağı olarak bir türlü göremeyen MHP'nin seçmenleri de, önümüzdeki seçimde çok daha ciddi düşünmek zorundadırlar.
7 milyon oy ve mecliste 80 milletvekili ile temsil yetkisini alanlar, sorumluluklarını yerine getirmeyip rahatlarını ülke menfaatlerine tercih etmişlerdir.
MHP nin yönetimi de bu seçimlerde elbette millete hesap vereceklerdir. İktidar olarak millete hizmet hedefi olmayan bir partinin uzun süre ayakta kalması çok zordur.
Cumhurbaşkanını hukuk tanımaz olarak görenlerin, geçmişte Sadi Somuncuoğlu'na yaptıkları hatıralarımızda taptaze durmaktadır.
MHP, maalesef anayasa ve kanunların üzerinde, ne olduğu anlaşılamayan bir ‘töre' hukukunun savunucusu durumundadır.
Türkiye'yi yönetenlerin de, yönetmeye talip olanların da, milletin oyları ile oluşan tabloya saygılı olmaları gerekir.
Daha huzurlu bir Türkiye için kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2015-08-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Adaylar belirleniyor
- Anadolu Hakimiyeti
- Dünya Beşten Büyüktür
- Kentin Göbekleri