Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Altında Her An Her Şey Olabiliyor
Büyük bir çıkış yakalayan altın fiyatları, Nisan ayından bu yana, baş aşağı çakılan düşüşle beraber, altın yatırımcınızı kara kara düşündürüyor. Hem altın alıcıları, hem de satıcıları olan küçük yatırımcılar, korkularından ne alabiliyorlar, ne de satabiliyorlar. Bu yolla zarar uğradıklarını söyleyen çok kişiye rastlamışımdır. Bu işin esnafı, erbabı, uzmanı değiliz, ekonomist hiç değiliz; ama yazan birisi olduğumuzdan, zaman zaman bizlere de altının akıbeti hakkındaki sorularla karşılaşabiliyoruz.

İnsanlar arasında,  altının bir daha eski günlere dönemeyeceği şeklinde bir anlayış yerleşmiş durumda.

Bir korku ve endişe hâkim.

Özellikle küçük yatırımcı için, alsa bir türlü, almasa bir türlü.

Karar verilmesi çok zor.

Haksızda değiller hani!

Birçok kişi altının değerinin daha da düşeceği beklentisiyle elindeki altını çıkarma telâşına girerken, kimisi ise bekle-gör seçeneğini tercih edip, riske riskle karşılık vererek beklemeyi tercih ediyor. Öyle bir meydan ki altının düşüşüyle para kazananlar, altının yükselişiyle de para kazanma yoluna gidebiliyorlar.

Kimi zaman bu işi meslek edinenlerin, altının devrinin, güvenli liman olma özelliğinin bittiğiyle ilgili söylemleriyle, kendilerine daha uygun ortamlar hazırlayabiliyorlar.

Uluslararası piyasalarda dolarla alınıp satılan ve altının akıbetini etkileyen faktörler vardır. Arz talep dengesi, enflasyon, siyasi kriz ve büyüme rakamları... Bir ülkede fiyat artışları tahminleri aşıyorsa, güvenli liman olan altının görevi ön plana çıkar, değer kazanır. Siyasi gerginliklerin artması ve büyük halk hareketlerinin yayılmasıyla bankaların finansal krize düşmesi, savaş ihtimalinin oluşması, altın fiyatlarını ciddi şekilde yukarı doğru yönlendirir.

Bir de altın ve dolar arasındaki ilişkisi vardır ki çoğu zaman hep ters işlemiştir. Çünkü altının onsu dolar olarak belirlenmiştir, bu yüzden dolar düştükçe altın yükselir. Dolar, tekrar değer kazanmaya başlarsa, altın fiyatları düşüşe geçer.

Paraya olan güvensizlik artarsa, altın fiyatları artış gösterir. Altın, kriz ortamlarında, savaş zamanında ve ekonomik belirsizliklerde arttığında, fazla para basıldığında; kâğıt paradan kaçış başlar ve güvenli liman denilen altına yönelir.

Altın, dolar seviyesini az-çok tahmin edebilen merkez bankaları, piyasalara müdahalelere bulunabiliyor.

Biraz hafızalarınızı yoklayacak olursanız; 2001 ve 2008 yıllarında bunu fazlasıyla yaşadık. Daha bir yıl önce de altın normal fiyatından % 40-60'lara varan bir fiyat artmasına şahitlik ettik. Şimdi ise, altının seyri hangi yöne olacak diye karar kara düşünülmektedir. Spekülatif hareketlerle ellerindeki altınları bir an da piyasaya boşaltmalarıyla, altında çöküşler yaşanmasına sebep olanlar; yine bir anda da alımlar yaparak, hem haksız kazanca sebep oluyorlar, hem de insanların çeşitli olumsuz maceralar yaşamalarına sebep oluyorlar. Altın fiyatları belirsiz zamanlarda bir an da çökebildiği gibi, yine bir an da çıkabilmektedir.

Herkesin 'altın eriyip bitecek' diye düşündüğü bir zamanda patlama yapabilir. Biz bu tabloyu önceki yıllarda çok gördük, yaşadık.

Kimseyi yönlendirmek bir düşüncemiz asla olamaz, ama mademki tarih tekerrürden ibarettir, o halde fazla parası olanlar için, altını bugünden alıp bir kenara koyarak, endişelenmeden, kaygılanmadan, unutulması gerekir diye düşünüyorum. Altın alıp beklemek, sabır ve tahammül işidir, unutmayın!

Tabi düğün, nişan, sünnet  merasimlerinin en çok arttığı şu yaz aylarında, altına yönelenlere de Allah yardım etsin. Malum altının bizim gelenek ve göreneklerimizde çok önemli bir yeri ve gücü vardır.

 


   
2013-07-24
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek