Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 25 Mart 2016
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
IŞİD, Batı Medeniyetinin (!) Eseridir
Son zamanlarda gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi IŞİD veya DAİŞ terörüdür.

Dünyaya gündemine, kan, gözyaşı, acı ve katliamları ile oturan IŞİD kimdir, ne yapmak istiyor, neden kendisine İslam kelimesini yakıştıranlar kan, gözyaşı ve katliamlarla anılıyor?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, IŞİD, batı medeniyetinin (!) eseridir.

Amerika'nın işgal sırasında ve sonrasında Irak halkına yaptığı zulmün bir sonucudur. Amerikalıların halkın gözü önünde yaptıkları tecavüzler, insanları çırıl çıplak soyarak üst üste istiflemeleri ve insan onuruyla bağdaşmayacak rezillikler sergilemeleri, Ebu Gureyb hapishanesindeki insanlık dışı işkenceler halkın nefret duygularını pekiştirdi.

Amerika çekildikten sonra Irak'ın başına getirilen Maliki'nin Sünnilere yaptığı baskılar, suikastlar, faili meçhul cinayetler de IŞİD'in kuruluşunun sebeplerindendir.

IŞİD, 2003 yılında Ebu Musab Zerkavi tarafından ABD'nin Irak'ın işgaline tepki olarak kuruldu. 17 Ekim 2004'te el-Kaide'ye bağlandı. Mısır protestolarına destek verdi. 2014'te Felluce Ramadi'nin bir bölümünü işgal edip bağımsız bir İslam devleti kurduğunu ilan etti.

Saddam'ın idamdan kıl payı kurtulan ve kendilerine yapılan insanlık dışı uygulamalar sonucu canavara dönüşen üst düzey subayları da IŞİD'in beyin takımını oluşturuyor.

Irak savaşının yoğun olarak devam ettiği sırada Irak'n Anbar, Babil, Kerkük ve Selahaddin kentlerinde büyük etkinlik gösterdi.

Katı şeriat kurallarını uygulamaya başladı. Rakip gördüğü grup ve kişileri ya sürgüne gönderdi ya da hapsetti.

ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle gücünü ikiye katladı. Yaptığı propagandalarla çok sayıda taraftar kazandı. Irak'ın Sünni bölgelerinde ve Suriye'nin kuzeyinde varlık gösteriyor.

Örgüt, Temmuz 2013'te Irak'taki Ebu Gureyb hapishanesine operasyon düzenleyerek Amerika'nın terörist ilan ettiği çok sayıda örgüt üyesinin serbest kalmasını sağladı.

10 Haziran 2014'te Musul kentini ele geçirdi. Merkez Bankası şubesini yağmaladı.

Irak ve Suriye petrolünün üzerine konduğundan bölgedeki en güçlü ve en zengin terör örgütlerinden birisidir. 2014 ortalarında yapılan istihbarat bilgilerine göre 2 milyar dolarlık finans gücü var. Suriye İnsan Hakları Gözleme Örgütü'ne göre 2014'te Suriye'de 50 bin, Irak'ta 30 bin savaşçısı var.

ABD, NATO gibi batı emperyalizmine karşı kurulmasına rağmen kendi görüşleri doğrultusunda kâfir ilan ettikleri Müslümanları katlediyor, başka bir deyişle batılıların Müslüman'ı Müslüman'a kırdırma politikasına hizmet ediyor.

14 Haziran 2014'te Musul'daki Türk Başkonsolosluğunu işgal ederek 49 Türk görevlisini esir aldı. 11 Mayıs Reyhanlı saldırısında ölen 51 vatandaşımızın öldüğü saldırıyı üstlendi.

Türkiye IŞİD'in Suriye'deki varlığı karşısında önlem olarak Süleyman Şah türbesinin yerini değiştirdi ve IŞİD'İ terör örgütü olarak nitelendirdi.

Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği şekilde algı oluşturmaya çalışan yerli ve yabancı işbirlikçiler, IŞİD'in internet sitelerinde yayınladığı video ile Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyetini tehdit etmesi de işin tirajı komik başka bir yönü olsa gerektir.

Suruç katliamdan sonra Türkiye IŞİD'e karşı kapsamlı operasyonlar düzenlemeye başladı.

IŞİD'in, ABD başkanlığındaki müttefik kuvvetlerin aylardır bombalamasına rağmen gittikçe güçlenip yayılma eğilimi göstermesi de çok ilginç değil mi?

Ayrıca bombardımanlar sonucu kuzey Suriye'de çıkartılan IŞİD güçlerinin yerine PKK'nın kolu olan PYD güçleri yerleştiriyor.

Türkiye, Lübnan'daki Şii Hizbullah, YPG, PKK, Irak Şiileri başlıca hedefleri arasında yer alıyor.

Türkiye'nin ilk hava operasyonu sırasında iki Alman emekli askerin ölümü ile Almanya, Kandil'e yapılan hava saldırılarında çok sayıda PKK'lının öldürülmesinin ardından da ABD'nin Patriot füzelerini geri çekmesi de düşündürücüdür.

IŞİD her ne kadar bir terör örgütüyse de akıl hocalarının kim olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Batı, ilk önce dizayn etmek istedikleri bölgelerde kendi elleriyle terör örgütleri kurdurup besliyor. Amaçlarına ulaştıklarında ya da silahlar kendilerine döndüğünde kurdurdukları terör örgütlerini düşman ilan edip bölge halkı tarafından yok edilecek tüm şartları da hazırlıyorlar.

Tekrar söylemek gerekirse Müslüman'ı Müslüman'a kırdırıyorlar.

Kalın sağlıcakla...   
2015-09-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları