Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Aralık 2015
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ak Parti tek başına iktidar olmak istiyorsa…
7 Haziran seçim sonuçları bir iktidar çıkaramadığı için, Anayasal zorunlulukla, ülke 1 Kasım'da seçimin tekrarlanması mecburiyeti ile karşı karşıya kaldı. 1 Kasım'da yapılacak seçimler için bütün siyasi partiler, aday tespitlerini yapmanın ve seçimlere hazırlanmanın yoğun gayreti içine girdiler.

7 Haziran seçimlerinden önce, herkes Ak Parti'nin tek başına iktidar olmasına kesin gözüyle bakıyordu.  Ancak beklenen olmadı. Diğer partilerin doğruları sebebiyle değil, Ak Parti'nin yanlışları sebebiyle tek başına iktidar gerçekleşmedi.

Şimdi bir fırsat daha geldi. Ak Parti bu fırsatı iyi değerlendirir, daha önce yaptığı hataları telafi ederse tek başına iktidar olur. Aksi halde 7 Haziran seçim sonuçlarından gerekli dersler alınmaz ve aynı yanlışlarda ısrar edilirse buradan açıkça yazıyorum ki, bırakın tek başına iktidarı, oy oranı daha da düşebilir. 

Peki Ak Parti'nin tek başına iktidar olması için nelere dikkat etmesi gerekir?  Bunun için 7 Haziran seçimleri esnasında yazdığım yazılardan aşağıya aldığım bazı cümleler, 1 Kasım seçimleri için yapılması gerekenleri belirlemiş olacaktır. Okuyalım:  

'Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ak Parti'yi kuran zihniyet hangi ruhu temsil etmiş ve bugünlere hangi ruh taşımışsa bugün de yarın da aynı ruh ağırlıklı olarak Partinin her kademesinde yer almalıdır. Ak Parti'nin kuruluş ruhunu taşımayanlara kapılar kapatılmalıdır.

Parti yarın düşüşe geçerse, gemiyi terk edip gidecek olan kişiler değil, sonuna kadar aynı amaç uğruna mücadele verenler aday olarak gösterilmelidir. Ahmet Davutoğlu'nun zihniyeti ne ise onun arkasındaki adayların zihniyeti de aynı olmalıdır.

Ak Parti bugün tek başına iktidar olduğu için onun nimetlerinden faydalanmak isteyenler değil, gerçekten Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Ahmet Davutoğlu'nun görüşü, inancı, düşüncesi, anlayışı istikametindeki kişiler listelere alınmalıdır.'

Bu cümlelerimden bugün çıkan sonuç ve yapılması gereken ilk husus şudur:

1-ADAY LİSTELERİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ, TABANIN BENİMSEYECEĞİ VE AK PARTİ RUHUNA UYGUN KİŞİLER ADAY YAPILMALIDIR.

Yazımın bir başka bölümü de şöyle idi:

'Ak Parti ve Saadet Partisi aynı kökten gelen iki kardeş teşkilattır. Bu iki Parti, 28 Şubat sonrasında Fazilet Partisinde başlayan gelenekçi - yenilikçi ayrışmasına bağlı olarak meydana gelen kutuplaşma ile oluşmaya başladı ve FP'nin kapatılması ile de iki ayrı teşkilat olarak ortaya çıktı.

Bugün her ne kadar birbirlerine karşı gibi görünseler de, aynı kökten gelen, aynı hamurdan yoğrulmuş olan bu iki parti arasında gerçekte büyük farklılıklar yoktur ve geniş siyasi yelpazede birbirlerine en yakın konumdadırlar.

Her iki Partinin üst yöneticileri de merhum Erbakan hocamızın elinde yetişmiş, temelleri Milli Görüş zihniyeti ile atılmış, aynı davanın mensupları olan kardeşlerden oluşmaktadır. Onun için bu iki parti seçimlere ittifak halinde girmelidirler.' 

Bu cümlelerimden de şu sonucu çıkarmamız gerekir ki, atılması gereken diğer adım bu olmalıdır.

2-AK PARTİ İLE SAADET PARTİSİ NE YAPIP EDİP ANLAŞMALI VE 1 KASIM SEÇİMLERİNE İTTİFAK HALİNDE GİRMELİDİRLER. ARMUDUN SAPI, ÜZÜMÜN ÇÖPÜ GİBİ MESELELER BU İTTİFAKI ENGELLEMEMELİDİR.

Yukarıdaki iki önemli sebepten ayrı olarak, bilhassa Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde halka yakın olunmalı ve 7 Haziran seçimlerinde halktan tepki gören adaylar değiştirilmelidir. Ayrıca bu bölgelerde 1 Kasım'da, 7 Haziran serbestliği olmamalı, seçim ve sandık güvenliği eksiksiz sağlanmalıdır. Böylece, oralarda HDP' ye kaptırılan oyların hiç olmazsa bir kısmı geri alınabilir. O zaman üçüncü adım da bu olmalıdır.

3- DOĞU VE GÜNEYDOĞU BÖLGELERİNE ÖZEL HASSASİYET GÖSTERİLMELİ, HDP'YE GİDEN OYLAR TEKRAR KAZANILMALIDIR.

Önemli bir tespitte Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki'nin şu özeleştirisinde mevcuttu. 'Biz mağduriyetten mağruriyete dönüştük. Onun için bu mağlubiyeti hak ettik. Tekrar fabrika ayarlarına dönmemiz gerekir.'

4-MEHMET ÖZHASEKİ'NİN BELİRTTİĞİ MAĞRURİYET, KİBİR VE TEPEDEN BAKMA ALAMETLERİNDEN SIYRILMALI VE HALKIN ADAMI OLUNMALIDIR.

Bu 4 konuda atılacak olumlu adımlar, Ak Parti'yi yeniden tek başına iktidar yapacaktır. Çok mu zor? Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.    
2015-09-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları