Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Mehmet GARİP
Mehmet GARİP kimdir?
İktisat Fakültesi Kamu yönetimi mezunuyum. 2005 yılından bu yana gazetecilik yapmaktayım. Çeşitli kanallarda kameraman + muhabirim. Bir çok gazete ve sitede köşe yazarıyım. 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında 2. ve 3. sınıf öğretmeni olarak çalıştım 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında 3. ve 4. sınıfların öğretmeni ve okulun müdürlüğünü yaptım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Önce biz soyalım!..
Neden işe alalım dediğimiz insanı önce biz soyalım!

İşsiz bir insanın iş sahibi olabilmesi için başvurularının paralı olmasına benim bir türlü aklım ermiyor. Zaten bu insanların bol miktarda parası olsa oraya buraya başvurup medet beklemez oturur evinde yer.

Geçtiğimiz yıl bir internet sitesinde tanımadığım biri fotoğrafıma yorum yaparken bilmem şu filmde oynayan falancaya çok benziyorsun demişti. Ne o filmi izleme fırsatım oldu nede gerçekten benziyor muyum diye bakma şansım oldu. Bir hafta önce bir piknik esnasında bir ağabeyimin tanıdığının benim hakkımda ki yorumu Almanya'da olsaydı filmde oynardı dediğini öğrendim. Bende internet üzerinden bir cast ajansa başvuruda bulunayım bakalım ne çıkacak diye. Üzerinden bir iki gün geçmedi bu sabah, özel tip olarak değerlendirildiniz ünlü bir çikolata reklamı için ana karakter oyuncusu olarak uygun görülüyor 14.09.2015'e kadar... Yerdeki şubelerimizden birine gelmeniz gerekiyor denilmekte. İlk iş olarak reklam filmi için yönetmene sunulacaksınız. Tanıtım .... Vb için 300 TL ödeyeceksiniz.

 KPSS'ye girersin para öde. ALES'e girersin para öde. YDS'ye girsin her birine ayrı ayrı para ödeyeceksin. Peki bu sınavlara girince hemen seni iş sahibi yada amacına ulaştıracaklar mı? Yok, bu yıl başaramadınız seneye paranızı hazırlayın yine denersiniz. Ayrıca bir işe girebilmek için KPSS sonrası birçok yer kendi ayrı sınav yapıyor onlara da ayrıca masraf yapman gerekiyor. Gerekirse o ile gideceksin. İnsanı tamamı ile bıkkınlığa sürükleyen artık başvursam ne olacak boşa param bari gitmesin noktasına geliyorlar.

Bir gün tanıdığım bir kız Ön Lisans mezunu KPSS tercihleri vardı müsaitsen beni ara dedi aradım. KSS tercihleri var ama ücretliymiş ne yapayım dedi. Paramda yoktu başvursam boşa gidecek param, acaba başvursam bir umut atanır mıyım? Kıza ne diyeceğimi bilemedim. Bunun gibi ne vakalar vardır kimsenin haberi yok.

Neden bir işe alalım dediğimiz insanı önce biz soyalım almaz sak'ta üzerine bir soğuk su içsin mantığı ile gideriz anlamış değilim. Gerçekten iş bulabilmek imkânsız durumda iken bir yere bir elaman alınacak ise onu duymanızda imkânsız gibi bir şey oldu. Velhasıl özel sektörde de devlette de işe girmeden önce sen oralara bir paralar dökmen lazım ki belki seni işe alırlar.

İşsiz zaten parası olmayan birini işe alırken para talep edip onu zor durumda bırakmak hiçte adil bir şeye benzemiyor. Tamam, bir para alacaksanız başvuruları bilmem neleri ücretsiz yapın kişi işe alınınca aylığından taksit taksit kesin. Neden soyup bıktırıp salıveriyoruz?  


   
2015-09-12
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları