Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Darbelerden ders çıkarmalıyız!..
Konya, her hafta; Kültür, Sanat, Edebiyat, Tarih, ilim, Dini ve Milli konularda; konferans, panel, söyleşi ve sohbetlere evsahipliği yapıyor! Bu hafta AYDINLAR OCAĞI'nın Salı sohbetinde DARBE  konuşuldu.

12 Eylül 1980 Askerî Darbesi'nin şahitlerinden gazeteci-yazar ve eğitimci Cengiz Dönmez, o dönemdeki gördüklerini, bildiklerini ve yaşadıklarını anlatırken darbeyi kendisine, emekli astsubay olan babası tarafından saat 05.00 sularında 'Oğlum kalk, bak bizimkiler darbe yapmış' diyerek beni yataktan kaldırdı. Televizyonu açtığımızda Kenan Evren'in sesi geliyordu' dedi.

Darbeyi ve başından geçenleri, kendine has üslubuyla ve herkesin dikkatini çekecek şekilde, sıkmadan anlattı;

Darbe olduğunda Türkiye'de Yarın gazetesinde yazı işleri müdürü olarak görev yapıyordum. 'İlk gün gazeteler çıkacak mı, yoksa çıkmayacak mı bilemiyorduk. Merkez Komutanı Albay Şinasi Korkmaz'ı telefonla aradım. Gazetelerin yayınlarına devam edip etmeyeceğini sordum. O da, 'Paşaların resimlerini koyun ve Milli Birlik Komitesi'nin bildirisini de haber yapın, gerisine karışmayın' dedi. Biz de 12 Eylül günü öyle yaptık. Sokağa çıkma yasağı saat 20.00'da başlıyordu. Genel Yayın Müdürümüz Ali Mennan Mennanoğulları ile ben geç kalmıştık. Eve nasıl gideceğimizi düşünürken aklımıza ambulans geldi. 'Arkadaşımız kalp krizi geçirdi' diyerek Belediyeyi arayıp ambulans istedik. Ambulans geldi. Ali Mennan hasta, ben de refakatçı olarak o şekilde darbenin ilk günü akşam evlerimize ambulansla gittik.

Türkiye'de Yarın'ın 19 Mayıs'da 'Milli bayramlara aykırı haber yapmak', 29 Mayıs'ta da 'Harf İnkılâbına muhalefet etmek' suçlamasıyla süresiz olarak kapatılmasına karar verildi.

'İlk kapatılmada İstanbul'un fethi dolayısıyla Arapça Fetih hadisini koymuştuk. Elimdeki delillerle birlikte 2. Ordu Komutanı Bedrettin Demirel Paşa'ya kadar çıkarak konuyu anlatmış ve kendilerini ikna etmiştim. Gazetemiz dördüncü gün tekrar çıkmaya başladı'. 14 Eylül'de 8'i asker 2'si sivil polis olmak üzere evimiz arandı ve 4 kitap 'yasak kitap' kapsamına girdi. Evden ayrılarak kendisini Dutlukır'a götürürlerken askerlerle gelen komutanın, babamın arkadaşı çıkması dolayısıyla soruşturma ve ifade vermekten kurtuldum.

'Ben onlara Yargıtay'ın kararı var. Tek nüsha kitaplar suç unsuru teşkil etmezler diye hatırlatmada bulunmuştum. Sivil polisler 'Yargıtay'da kim oluyor! Biz Meclis'i feshederek Hükümeti dağıtmışız' diyerek bana karşı çıkmışlardı. Bu şekilde konuşmaları hayretime gitmişti. Askerler hiç ses çıkarmazken onların emrine giren polislerin bu tutumu garibime gitmişti'.

 12 Eylül 1980 darbesinin gerekçeleri arasında sayılan Konya'da 6 Eylül'de yapılan Kudüs'ü Kurtarma Mitingi ve Yürüyüşü ile ilgili olarak; provokasyonları o dönemin Valisi Lütfi Tuncel ve Belediye Başkanı Mehmet Keçeciler'in birlikte önlediklerine şahit oldum. Açılan dava beraatle sonuçlandı.

İstiklal Marşında oturanlarla ilgili olarak da; 'İstiklâl Marşı bizim hürriyetimizi ve istiklâlimizi temsil ediyor. Millî marşımız okunurken Konyalı neden otursun ve saygısızlık yapsın ki. 2-3 kişinin densizliği bütün Konya'ya ve mitingi tertip edenlere maledilemez ki. Ayrıca İstiklâl Marşımız ikinci defa okunduğunda herkes ayaktaydı'.

12 Eylül öncesinde Konya'da da 'kurtarılmış bölgeler' olduğuna şahit oldum ve İhsaniye'de Büyük Sinemanın altında sol görüşlülerin gittiği bir kahvehanede bunu yaşadım. Ertesi gün o kahvenin akşam bombalandığı haberini alınca büyük bir şok yaşadım. 'Ne olursa olsun 12 Eylül 1980 darbesi dahil bütün darbelerden ders çıkarmamız gerekir. Bugünkü terör olaylarına bakıldığında vatandaş ve halk olarak oyunlara gelmemeliyiz. 12 Eylül'den en büyük dersi milliyetçi ve ülkücü kesimin çıkardığına inanıyorum'.   
2015-09-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yabancı Basından Türkiye Seçim Analizi