Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 04 Kasım 2015
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
''Elif'' Olabilmek!..
Sizin duanız olmasa, Allah size ne diye değer versin?
 

Nedir Elif?

İnancında; dimdik olmak,

Hayatında kula kulluk yapmamak,

'Emir olunduğu gibi dosdoğru olmak',

Sıratı müstakimden başka yola sapmamak,

Elif; Kıyamdır, ayakta duruştur, kararlılıktır!...

Sözünün eri, evinin eri, eşinin feri olmaktır!

Bakarken elif, söylerken elif, yaparken elif!...

Elif; ilk olmaktır, ön sırada durmaktır,

Baba olmak, eş olmak, kardeş olmak,

Sırdaş olmak, yoldaş olmaktır!

Elif; kötülere hasım, hayırlara hısım olmak,

Gariplere hemdem, kimsesize tılsım olmaktır!...

Elif; Komşusu açken tok yatmamak,

Kimseye yan gözle bakmamak,

'kendi için istediğini başkası için de istemek',

Dünya çıkarı için kimseye küsmemektir!...

Elif, adam olmak, adam kalmaktır!

Elif; yaratana tam kul olmaktır!

 

 

ELİF: Tasavvuf ıstılahı olarak, Zât-ı Ehadiyyet'e işaret eder. Zira O, ezellerin ezelinde eşyanın ilkidir.

Elif, tanışmak, kaynaşmak, sevmek, cana yakın olmak, dostlukta bulunmak anlamlarına gelen 'ülfet' ile bir şeyin müteaddit unsurlarını bir araya getirmek, arasını bulmak, imtizaç ettirmek anlamındaki 'te'lîf' mastarlarının türediği 'e-l-f' kökündendir.

Birçok deyimler 'elif' ile ifade edilmiştir: 'Elif' ten yâya kadar' deyimi baştan sona kadar okumak, bilmek ve öğrenmek; 'Elifi görse mertek sanır' deyimi de okuma yazma bilmeme ve cehalet anlamına gelir. 'Elifi elifine' aynen, tıpatıp uygunluğu ifade için kullanılır.

Tarikatlarda bir kısım tarikat eşyaları elifle yapılmış isimler taşır. Meselâ tarikat ehlinin kullandığı bir tür başlığa 'elifi tâc' denmektedir.

Üsküdar'lı Râzî şöyle der:

'Başta elifi tâcı

Kendi başların tâcı

Tarîk-i Nakşiyye'den

Gözlerin Hallâc'ı.'

 

'Elif Allah aşkıdır, gönlümde mihmanım benim.

Mim Muhammed mürşidim, hem canda cananım benim.'

 

'ELİF' olmayı becerebiliyor muyuz? 'elif' olmak, adam olmaktır, adam kalmaktır.

   
2015-10-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yabancı Basından Türkiye Seçim Analizi