Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Kasım 2015
  YAZARIN SAYFASI
Yalan ve Gıybet
 Yalan, eleştiri, tenkit, dedikodu, gıybet insanların bir çeşit iletişim  araçlarıdır.

Toplumlar ciddi bir zihinsel travma yaşadıkları dönemlerde, bazı çıkar guruplarının en güzel aracı yalan, en itibarlı bireyleri de yalancıları olmuştur.  Halk yığınları kim ne kadar çok yalan söylüyorsa ona inanmış ve güvenmişlerdir.

Eleştiri, tenkit, dedikodu ve gıybetin birbirinden ayrı anlamları ve sonuçları vardır. İnsanın haklı konularda eleştirmesi ve gerçeğe davet etmesi bir hak olduğu gibi, aynı zamanda bir ödevdir. 

Gıybet; bir insanın kişiliğini hedeflerken, haklı eleştiri; insanın eylemlerine, sözlerine veya ortaya koyduğu ürün ve hizmetlere yöneliktir.  Gıybet; gizlice yapılmış bir işi açığa çıkarmaya, gizlenen bir ayıbı ifşa etmeye yönelikken, eleştiri; açıktan yapılan yanlış iş ve eylemlere yöneliktir.

 Gıybet; onarıcı değil yıkıcı bir özellik taşırken, eleştiri ise yapıcı olup doğru bilgi, tutum ve davranışa yönlendirme amacı taşır. Zira haklı tenkidin maksadı, kişiyi bir yanlıştan uzak tutarak onu korumaktır.

 Gıybet edildiğinde yapılan bir yanlış o kişiye yakıştırılırken, eleştiri de ise o işi ya da sözleri söyleyen kimseye bunu yakıştıramama, ama işin doğrusunu da ortaya koyma tavrı vardır.

 Nitekim yapılan yanlışlıklar ve hatalar her zaman evrensel ilkelere ve ciddî delillerle göre ortaya konulmalıdır. Zira haklı tenkit den sonra tutarlı ve objektif teklifler ve öneriler sıralanmalıdır. Böylece bütün bunlar kamuoyunun bilgisine sunulmalı ve bu konuda takdir yetkisi insanlara bırakılarak tercihlerini doğru yapmaları beklenmelidir.

İlçemizi ve Ülkemizi yöneten kimselerin hatalarına ve yanlışlarına dikkat çekmek, bunları gıybet etmek değildir. Tam tersine hem o şahısları hem de onları dinleyen bireyleri uyarmak ve işin doğrusunu o kimselere göstermektir.

Allah korusun, bugün yaşananlar ve yaşadıklarımızla, maalesef  tamamen maddeci bir düzen ve çıkarcı bir toplum haline dönüşmeye yüz tutmuş durumdayız.

 İşini hallet de nasıl halledersen hallet veya kazan da nasıl kazanırsan kazan ya da yolunu bul parayı kap gerisine boş ver, anlayışları çok sayıda taraftar bulabilmekte ve etrafına hiç umulmadık resmi ve gayri resmi güçleri de toplayabilmektedir.

Doğru olan bu değildir tabi'i ki,

Yalan; Gerçeğin karşıtı, kişinin doğruluktan ve dürüstlükten ayrılması, olmayan bir şeyin olmuş gibi gösterilmesi demektir. Yalan söyleyen dolayısıyla hile yapan birinin onur ve saygınlığı zedelenir. Böyle bir insanın çevresiyle barışık, sağlıklı ve özgüven içerisinde yaşaması mümkün değildir. 

Dedikodu, magazin, iddia ve iftiralardan oluşan gayri ciddi konuşan ve yazanlar, yaşanan gelişmelerle ilgili samimi ve dürüst değerlendirme yapamaz, topluma ve insanlarımıza faydalı gibi gösterilmeye çalışılsa da asla faydalı olamazlar.

Onur, utanma, ar, hayadan uzak, gururlu olarak, insanı, toplumu , Yönetimleri ve ahlakı erozyona uğratırsanız, bu yıkım ve kaosun nerede duracağı ve ne kadar zarar vereceğini kestiremezsiniz.

Bilinçli, birikimli, sorumlu her insanın görevi, insanları uyarmak ve uyandırmaktır.

Ey İman edenler! 

Allah'a karşı gelmekten sakının, doğru söz söyleyin ki, Allah işlerinizi düzeltsin günahlarınızı bağışlasın.(Kur'an: Ahzab 70)

ALLAH'A EMANET OLUNUZ
   
2015-10-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kaybolan Gençliğimiz